3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     3x záhady přírody: Kdo se mezi sebou může pářit a čeká Evropu zkáza?
3x záhady přírody: Kdo se mezi sebou může pářit a čeká Evropu zkáza?
od 18.10.2022
2.3tis
Máme se bát supervulkánu? Foto: Pixabay
245
SDÍLENÍ
2.3tis
ZOBRAZENÍ

Kam až nechá příroda zajít mezidruhové křížení? A co odhalili paleontologové v oceánu? A koleduje si Evropa o apokalypsu? EnigmaPlus.cz vám prozradí odpovědi… 

Máme se bát supervulkánu? Foto: Pixabay Krasavec liger Foto: Ali West from USA / CC BY 2.0 Aktivní fumaroly pole Campi Flegrei Foto: Manuel Mauer / / Creative Commons / CC-BY-3.0

OTÁZKA 1: JAKÉ JSOU LIMITY KŘÍŽENÍ?

Příroda je moudrá a drží cosi jako biologický dohled nad mezidruhovým křížením. Ze spojení dvou jedinců, kteří jsou příslušníky odlišných živočišných druhů, zkrátka obvykle nevznikají mláďata. Neplatí to však univerzálně.

reklama

Třeba taková samice tygra a samec lva jsou schopni se rozmnožit. Vzniklý potomek se pak nazývá liger. U křížence se ovšem vyskytují poruchy chování a navíc velikostí značně předčí své rodiče. Jde tak o největší kočkovitou šelmu na světě.

A vzhledem ke zmíněným deformacím charakteru také nejnepředvídatelnější. V případě, že se liger narodí jako samice, je teoreticky možné, že zplodí mládě s dalším lvem. Letos v srpnu k tomu opravdu došlo a jde o světovou senzaci.

Unikátní mládě, které je druhou generací vzniklou mezidruhovým křížením, se narodilo v zoologické zahradě v ruském Novosibirsku a zatím se zdá, že je zcela v pořádku. Vzhledem k tomu, že jde o samici, bude mládě v budoucnu schopné dalšího křížení.

Co by z takového spojení vzešlo? Otázkou ovšem je, zda příroda ještě něco takového dopustí. Mezidruhové křížení je totiž nebezpečnou cestou, která může vést ke vzniku nepřirozených hybridů.

Krasavec liger Foto: Ali West from USA / CC BY 2.0
Krasavec liger Foto: Ali West from USA / CC BY 2.0

OTÁZKA 2: MÁ OCEÁN TEMNOU MINULOST?

Pozemské oceány se považují za kolébku veškerého života na naší planetě. Vědci ovšem letos v létě přišli se šokující zprávou.

reklama

Někdejší praoceán před 200 miliony let postihlo devastující vymírání, které zřejmě mělo zásadní vliv na proces tehdejšího vývoje života! Za vším údajně stojí sirné bakterie, které vodu doslova otrávily.

„Drsné podmínky, které po vymírání vládly v pobřežních oblastech, vysvětlují, proč život v moři potřeboval tak dlouhý čas, aby se vzpamatoval,“ vysvětluje rakouský paleontolog doktor Sylvain Richoz, vedoucí přelomové studie.

Bakterie tedy mohly v prehistorii zásadně ovlivnit vývoj života na Zemi. Může k podobnému znehodnocení oceánu dojít znovu? Vědci to nemohou vyloučit. Sirné bakterie se totiž úspěšně množí ve vodě, kde je nízký obsah kyslíku. A takových oblastí v dnešních mořích i vinou hospodaření člověka stále přibývá.

Aktivní fumaroly pole Campi Flegrei Foto: Manuel Mauer / / Creative Commons / CC-BY-3.0
Aktivní fumaroly pole Campi Flegrei Foto: Manuel Mauer / / Creative Commons / CC-BY-3.0

OTÁZKA 1: CO JSOU FLEGREJSKÁ POLE?

Flegrejská pole. Říká vám to něco? Mělo by. Jde totiž o aktivní evropský supervulkán ležící nedaleko italské Neapole, který by v případě erupce mohl Evropě tak řečeno pořádně upravit fasádu. Geologové o něm samozřejmě dobře vědí a také jej sledují.

V rámci monitorování se letos rozhodli, že je na čase udělat podrobnější průzkum.

Mají tedy v úmyslu v horizontu dvou let supervulkán navrtat do hloubky 500 metrů a do horniny umístit sondu, která by měla zaznamenat případnou změnu geologických poměrů uvnitř Flegrejských polí.

reklama

Tento krok má přispět k bezpečnosti celé hypoteticky ohrožené oblasti. Jenže někteří vědci se obávají, že je to zbytečné dráždění dřímajícího obra. „Je zde riziko, že by vrtání mohlo způsobit posun zemských desek.

A pokud by k tomu došlo, spíše než k predikování budoucích problémů by to vedlo k jejich vytvoření,“ varuje student geologie Marco Laporta.

Stejný názor sdílí i daleko zkušenější geochemik, Benedetto De Vivo z neapolské univerzity Fridricha II. Ten se domnívá, že takové hazardování je v obydlené oblasti nepřípustné.

„Naštěstí je velmi nepravděpodobné, že by zde mohlo dojít k velkému výbuchu,“ oponuje Giuseppe DeNatale, vedoucí týmu, který se chystá sondu spustit. Doufejme, že se nemýlí.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz