14. května 1878: V Salemu začíná poslední čarodějnický proces v USA. Daniel Spofford obviněný z mentálního útoku je osvobozen.
Domů     4 bájné poklady: Podaří se je někdy najít?
4 bájné poklady: Podaří se je někdy najít?
od 3.4.2023
3.3tis
Podaří se je někdy objevit? Foto: Pixabay
327
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Vážně jsou ve Štěchovicích ukryty německé bankovky, umělecké předměty a možná i zlato? A existoval poklad generála Jamašity? A co poklad kapitána Kidda!

Podaří se je někdy objevit? Foto: Pixabay Fotografie Tomujukiho Jamašity pořízená v Manile na Filipínách, kde se zodpovídal z válečných zločinů Foto: Creative commons - volné dílo William Kidd. Foto: Creative commons - volné dílo

Štěchovický poklad: Hledání bez konce

Umělecké předměty, německé bankovky, cenné papíry a tajné materiály vojenského významu. To vše má obsahovat štěchovický poklad. Jestli je to ale pravda, to nedokáže nikdo potvrdit. Bedny s nacistickým bohatstvím jsou totiž skryty neznámo kde.

Od roku 1945 po nich pátrají desítky badatelů a dobrodruhů. Prozatím neúspěšně.

Píše se duben roku 1945 a nacisté provádí výkopy v okolí Štěchovické přehrady jižně od Prahy.

Pod zem přitom putuje německý archiv, který se podaří objevit v únoru 1946. Skryto má být v okolí ale i něco víc. Alespoň v to věří hledači pokladů. Důkazem jim jsou dokumenty i vzpomínky pamětníků. Opírají se ale o věrohodné informace?

„Na základě sesbíraných informací jsme dospěli k názoru, že na štěchovickém ‚pokladu‘ je zhruba 80–90 procent pravdy,“ říká badatel Josef Mužík.

Historik a pedagog Vladimír Nálevka (1941–2010) však jeho nadšení nesdílí: „Já osobně jsem vůči této možnosti skeptický, protože koneckonců vnitro se všemi svými instrumenty hledalo ve Štěchovicích od 50. let. A nic nenašlo.“

Fotografie Tomujukiho Jamašity pořízená v Manile na Filipínách, kde se zodpovídal z válečných zločinů Foto: Creative commons - volné dílo
Fotografie Tomujukiho Jamašity pořízená v Manile na Filipínách, kde se zodpovídal z válečných zločinů Foto: Creative commons – volné dílo

Existoval poklad generála Jamašity?

Do kategorie pokladů z období 2. světové války nepatří jen štěchovický poklad. Ohromné bohatství se má ukrývat také na Dálném východě.

Na ostrovech v Tichém oceánu má být totiž uložen majetek, který měl nashromáždit a opatrovat japonský generál Tomojuki Jamašita (1885–1946).

Po podepsání japonské kapitulace je Jamašita obviněn z válečných zločinů. Vyšetřovatele však nezajímá jen jeho vojenská činnost, ale řeší také zprávy o jeho legendárním pokladu. Generál má být kvůli výpovědi dokonce mučen. Nic však neprozradí.

Stojí za jeho mlčením nezdolný charakter vojáka, který nechce vyzradit svou kořist, nebo spíše fakt, že není co by řekl?

Zda Jamašitův poklad existoval, to není jasné. Přesto probíhají od konce války pátrací akce.

A jak říká filipínský historik a žurnalista Ambeth Ocampo (*1961): „Co mě zneklidňuje, je fakt, že přes takový počet hledačů, jejich map, ústních svědectví, detektorů kovů a nejmodernější techniky nikdo nenašel vůbec nic.“

Znamená to snad, že žádný poklad neexistuje? Nebo jde spíše o důkaz, že byl dobře ukryt?

William Kidd. Foto: Creative commons - volné dílo
William Kidd. Foto: Creative commons – volné dílo

Kde hledat poklad kapitána Kidda?

Píše se rok 1883 a skotskému spisovateli Robertu Louisi Stevensonovi (1850–1894) vychází kniha s názvem Ostrov pokladů. Dílo plné dobrodružství vypráví o hledání skrytého bohatství kapitána Flinta.

Není přitom žádným tajemstvím, že příběh je inspirován skutečností. Od roku 1701 se totiž pátrá po jmění, které měl nashromáždit a kdesi ukrýt jistý kapitán Kidd (1645–1701)!

William Kidd žil v 17. století a živil se jako korzár přepadáváním nepřátelských lodí. Říká se, že pověst krvelačného piráta získal omylem, když oloupil plavidlo arménských kupců a to z něj učinilo psance.

Poklad, který ukryl před spravedlností, chtěl vyměnit za svůj život. Před soudci dokonce sliboval, že pokud ho pustí, „zasype Londýn zlatem“.

Nic takového se však nestalo. Kidd je popraven a po jeho jmění tak už 300 let pátrají dobrodruzi. Vydávají se po korzárových stopách a hledají nejen v Karibiku, ale i v Čínském moři. Bez úspěchu.

Ohromné množství zlata a drahých kamenů tak stále čeká na své objevení. A my můžeme jen spekulovat o tom, kde se bájný ostrov plný pokladů může nacházet.

Na stopě pokladu Jeana Lafitteho

Jean Lafitte (1776–1823) patří mezi nejznámější piráty a korzáry, kteří brázdili světovými oceány. A jak už to u mořských tuláků bývá, tak i on je obestřen tajemstvím.

Záhadou přitom zůstává nejen jeho neurčitý původ a neobjasněný skon, ale především jeho ztracený poklad. Má totiž dosahovat astronomických hodnot!

Kde se může nalézat bohatství slavného mořského vlka? Odpovědět je těžké. Osud Lafitteho je totiž obestřen tajemstvím. Narodit se měl ve Francii nebo francouzské kolonii v Karibiku, zemřít pak na území Mexika či Azorských ostrovů.

A právě mezi těmito místy měl schovat své bohatství. Pátrání po něm je proto podobné pověstnému hledání jehly v kupce sena.

Kolují ale i teorie, podle kterých nemá hledání Lafitteho pokladu smysl. Dnes už prý totiž neexistuje. Vysvětlení přitom zní jednoduše. Lafitte platí za drsného námořníka se vším všudy. Poklad měl proto utratit ještě za svého života za alkohol a jiné neřesti. Pro toto tvrzení však neexistuje důkaz.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
reklama
Související články
od 14.5.2024 69
Přestože na světě najdeme tisíce hradů a pevností, ke kterým se pojí nějaké mystické události, některé stavby přece jen vynikají. Mezi ně dozajista patří i francouzský hrad Montségur. Místo, na kterém se před staletími odehrála nerovná bitva s tajemným pozadím. Proč se mu říká sídlo svatého grálu? A co všechno pamatují jeho zdi? Noc je temná
od 13.5.2024 1.8tis
Dokázal zvětšovat drahokamy a perly. Poznal tajemství elixíru mládí a věčného života. Uměl mluvit se zemřelými. To všechno se tvrdí o muži známém jako hrabě Saint Germain. Byl to podvodník, nebo měl skutečně nadpřirozené schopnosti? „To je člověk, který nikdy nezemře a všechno ví,“ prohlašuje před mnoha staletími francouzský filozof a básník Voltaire (1694–1778). Jeho prohlášení se netýká nikoho
od 12.5.2024 2.4tis
S neznámými živočichy, jejichž existenci nelze doložit, je potíž. Často jsou totiž jejich popisy natolik rozdílné, že zasahují do zcela rozdílných druhů. Příkladem je jihoamerický kryptid El Cuero, jehož pozorování jsou nejčastěji uváděna ze sladkovodních lokalit Chile a Argentiny. V nejtypičtějším popisu El Cuero připomíná obřího rejnoka. Spekulac
od 11.5.2024 3.0tis
Římský císař Nero (37-86) po sobě v dějinách zanechal temnou stopu. Jeho vládu provázely zvrhlé skutky i šílenství. Lidé se dokonce krutého panovníka obávali i po jeho smrti. Nyní na místě jeho hrobu stojí slavná bazilika Santa Maria del Popolo. Mysteriózní legenda ovšem žije dál. O co v ní jde? Hrob císaře Nerona se měl nacházet v místech, kde je
od 10.5.2024 2.6tis
Když byla ve dvacátých letech minulého století objevena hrobka egyptského faraona Tutanchamona, začaly se se šířit informace o kletbě, která stihne každého, kdo bude rušit klid zemřelého panovníka. O padesát let později se situace opakovala. Nyní se však hovořilo o kletbě polského krále Kazimíra IV. Jagellonského. V roce 1973 prozkoumali polští věd
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky