reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Záhady historie
4 horké otázky z historie: Pyramidy, Čínská zeď, Bluehenge i pravé jméno Kolumba
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 9.5.2022
2.9tis
Jedna ze záhad starověku: Jak se je podařilo postavit? Foto: Pixabay
289
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Je možné, že Kryštof Kolumbus byl jen pseudonym? A jak dlouhá je Čínská zeď – staré číslo již totiž neplatí! Čtěte dál… 

Jedna ze záhad starověku: Jak se je podařilo postavit? Foto: Pixabay Výzkum ukazuje, že Stonehenge je pozdější a zřejmě má v sobě dokonce kameny z Bluehenge! Foto: Pixabay Mohou mít ve stavbě pyramid prsty i mimozemšťané? Foto: Pixabay Změřit Čínskou zeď je oříšek... Foto: Pixabay

OTÁZKA PRVNÍ: Je Kryštof Kolumbus pouhý pseudonym? Jmenoval se tento mořeplavec ve skutečnosti jinak?

Podle španělského historika Alfonsa Ensenata de Villalongy je pravé jméno italského objevitele známého jako Kryštof Kolumbus (1451–1506) ve skutečnosti jiné. Na základě historických pramenů zjišťuje, že pravé křestní jméno tohoto mořeplavce bylo zřejmě Pedro, a co víc, nepocházel prý z Itálie, ale ze Skotska!

Badatel proto odhaduje, že jeho příjmení znělo Scotto. Jak ale vznikl „Kryštof Kolumbus“? Údajně zřejmě podle jistého piráta Vincenza Columba, pro něhož objevitel nějaký čas pracoval. Dodnes však není zcela jasné, proč by si své jméno vlastně měnil.

Výzkum ukazuje, že Stonehenge je pozdější a zřejmě má v sobě dokonce kameny z Bluehenge! Foto: Pixabay

OTÁZKA DRUHÁ: Co je tzv. Modré Stonehenge?

Mysteriózní monument Velké Británie, proslulé Stonehenge, není tak ojedinělou stavbou, jak se zdá. V roce 2009 archeologové nacházejí v jeho blízkosti pozůstatky velmi podobného kamenného systému. Dle nálezů usuzují, že zde stával menší kruh, cca 25 kamenů, které byly modře zbarveny.

Z toho důvodu dostávají název Bluehenge (tedy modrá obdoba Stonehenge). Podle expertů jsou kameny vztyčeny mezi lety 3000–2400 př. n. l. a údajně jsou součástí pohřebního areálu. Podle některých teorií zde byli zpopelňováni mrtví.

Mohou mít ve stavbě pyramid prsty i mimozemšťané? Foto: Pixabay

OTÁZKA TŘETÍ: Jak se stavěly pyramidy?

Způsob stavby pyramid je pro archeology stále oříškem. Zatím mají několik teorií. Nejpravděpodobnější je zřejmě to, že kameny byly vytesávány ze skal a poté přesouvány na místo stavby. Jak to ale tehdejší lidé bez moderní techniky dokázali?

Podle tzv. kolébkové metody připevňovali na kameny zařízení podobná kolébce, která umožnila, že se kameny kutálely. Jejich vztyčení pak prý mohlo probíhat díky speciálním rampám (například vedoucích cik-cak, nebo obklopujících celou pyramidu).

Není ale jasné, jestli to tak skutečně fungovalo. Vznikají proto také hypotézy o tom, že za stavbami stojí mimozemšťané, nebo nadpřirozené síly.

Změřit Čínskou zeď je oříšek… Foto: Pixabay

OTÁZKA ČTVRTÁ: Je Čínská zeď delší, než se myslelo?

Ohromující Velká čínská zeď je jedním z novodobých divů světa, a dokonce může být spatřena z vesmíru. Je proto velkým překvapením, že je ve skutečnosti ještě mnohem delší, než se předpokládalo! Na jaře roku 2012 jsou zveřejněny výsledky několikaletého výzkumu, během něhož čínští badatelé zeď znovu přeměřili.

Tentokrát vzali v potaz všechny části, které dnes již nestojí a dosáhli čísla neuvěřitelných 21 196 kilometrů! To je oproti původním 8850 kilometrům opravdu velký skok. Je ale tato cifra již konečná?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 101
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.1tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.4tis
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.2tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]