Je možné, že Kryštof Kolumbus byl jen pseudonym? A jak dlouhá je Čínská zeď – staré číslo již totiž neplatí! Čtěte dál…
OTÁZKA PRVNÍ: Je Kryštof Kolumbus pouhý pseudonym? Jmenoval se tento mořeplavec ve skutečnosti jinak?
Podle španělského historika Alfonsa Ensenata de Villalongy je pravé jméno italského objevitele známého jako Kryštof Kolumbus (1451–1506) ve skutečnosti jiné. Na základě historických pramenů zjišťuje, že pravé křestní jméno tohoto mořeplavce bylo zřejmě Pedro, a co víc, nepocházel prý z Itálie, ale ze Skotska!
Badatel proto odhaduje, že jeho příjmení znělo Scotto. Jak ale vznikl „Kryštof Kolumbus“? Údajně zřejmě podle jistého piráta Vincenza Columba, pro něhož objevitel nějaký čas pracoval. Dodnes však není zcela jasné, proč by si své jméno vlastně měnil.

OTÁZKA DRUHÁ: Co je tzv. Modré Stonehenge?
Mysteriózní monument Velké Británie, proslulé Stonehenge, není tak ojedinělou stavbou, jak se zdá. V roce 2009 archeologové nacházejí v jeho blízkosti pozůstatky velmi podobného kamenného systému. Dle nálezů usuzují, že zde stával menší kruh, cca 25 kamenů, které byly modře zbarveny.
Z toho důvodu dostávají název Bluehenge (tedy modrá obdoba Stonehenge). Podle expertů jsou kameny vztyčeny mezi lety 3000–2400 př. n. l. a údajně jsou součástí pohřebního areálu. Podle některých teorií zde byli zpopelňováni mrtví.

OTÁZKA TŘETÍ: Jak se stavěly pyramidy?
Způsob stavby pyramid je pro archeology stále oříškem. Zatím mají několik teorií. Nejpravděpodobnější je zřejmě to, že kameny byly vytesávány ze skal a poté přesouvány na místo stavby. Jak to ale tehdejší lidé bez moderní techniky dokázali?
Podle tzv. kolébkové metody připevňovali na kameny zařízení podobná kolébce, která umožnila, že se kameny kutálely. Jejich vztyčení pak prý mohlo probíhat díky speciálním rampám (například vedoucích cik-cak, nebo obklopujících celou pyramidu).
Není ale jasné, jestli to tak skutečně fungovalo. Vznikají proto také hypotézy o tom, že za stavbami stojí mimozemšťané, nebo nadpřirozené síly.

OTÁZKA ČTVRTÁ: Je Čínská zeď delší, než se myslelo?
Ohromující Velká čínská zeď je jedním z novodobých divů světa, a dokonce může být spatřena z vesmíru. Je proto velkým překvapením, že je ve skutečnosti ještě mnohem delší, než se předpokládalo! Na jaře roku 2012 jsou zveřejněny výsledky několikaletého výzkumu, během něhož čínští badatelé zeď znovu přeměřili.
Tentokrát vzali v potaz všechny části, které dnes již nestojí a dosáhli čísla neuvěřitelných 21 196 kilometrů! To je oproti původním 8850 kilometrům opravdu velký skok. Je ale tato cifra již konečná?