26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
4 horké otázky z historie: Pyramidy, Čínská zeď, Bluehenge i pravé jméno Kolumba
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 9.5.2022
2.9tis
Jedna ze záhad starověku: Jak se je podařilo postavit? Foto: Pixabay
289
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Je možné, že Kryštof Kolumbus byl jen pseudonym? A jak dlouhá je Čínská zeď – staré číslo již totiž neplatí! Čtěte dál… 

Jedna ze záhad starověku: Jak se je podařilo postavit? Foto: Pixabay Výzkum ukazuje, že Stonehenge je pozdější a zřejmě má v sobě dokonce kameny z Bluehenge! Foto: Pixabay Mohou mít ve stavbě pyramid prsty i mimozemšťané? Foto: Pixabay Změřit Čínskou zeď je oříšek... Foto: Pixabay

OTÁZKA PRVNÍ: Je Kryštof Kolumbus pouhý pseudonym? Jmenoval se tento mořeplavec ve skutečnosti jinak?

Podle španělského historika Alfonsa Ensenata de Villalongy je pravé jméno italského objevitele známého jako Kryštof Kolumbus (1451–1506) ve skutečnosti jiné. Na základě historických pramenů zjišťuje, že pravé křestní jméno tohoto mořeplavce bylo zřejmě Pedro, a co víc, nepocházel prý z Itálie, ale ze Skotska!

Badatel proto odhaduje, že jeho příjmení znělo Scotto. Jak ale vznikl „Kryštof Kolumbus“? Údajně zřejmě podle jistého piráta Vincenza Columba, pro něhož objevitel nějaký čas pracoval. Dodnes však není zcela jasné, proč by si své jméno vlastně měnil.

Výzkum ukazuje, že Stonehenge je pozdější a zřejmě má v sobě dokonce kameny z Bluehenge! Foto: Pixabay

OTÁZKA DRUHÁ: Co je tzv. Modré Stonehenge?

Mysteriózní monument Velké Británie, proslulé Stonehenge, není tak ojedinělou stavbou, jak se zdá. V roce 2009 archeologové nacházejí v jeho blízkosti pozůstatky velmi podobného kamenného systému. Dle nálezů usuzují, že zde stával menší kruh, cca 25 kamenů, které byly modře zbarveny.

Z toho důvodu dostávají název Bluehenge (tedy modrá obdoba Stonehenge). Podle expertů jsou kameny vztyčeny mezi lety 3000–2400 př. n. l. a údajně jsou součástí pohřebního areálu. Podle některých teorií zde byli zpopelňováni mrtví.

Mohou mít ve stavbě pyramid prsty i mimozemšťané? Foto: Pixabay

OTÁZKA TŘETÍ: Jak se stavěly pyramidy?

Způsob stavby pyramid je pro archeology stále oříškem. Zatím mají několik teorií. Nejpravděpodobnější je zřejmě to, že kameny byly vytesávány ze skal a poté přesouvány na místo stavby. Jak to ale tehdejší lidé bez moderní techniky dokázali?

Podle tzv. kolébkové metody připevňovali na kameny zařízení podobná kolébce, která umožnila, že se kameny kutálely. Jejich vztyčení pak prý mohlo probíhat díky speciálním rampám (například vedoucích cik-cak, nebo obklopujících celou pyramidu).

Není ale jasné, jestli to tak skutečně fungovalo. Vznikají proto také hypotézy o tom, že za stavbami stojí mimozemšťané, nebo nadpřirozené síly.

Změřit Čínskou zeď je oříšek… Foto: Pixabay

OTÁZKA ČTVRTÁ: Je Čínská zeď delší, než se myslelo?

Ohromující Velká čínská zeď je jedním z novodobých divů světa, a dokonce může být spatřena z vesmíru. Je proto velkým překvapením, že je ve skutečnosti ještě mnohem delší, než se předpokládalo! Na jaře roku 2012 jsou zveřejněny výsledky několikaletého výzkumu, během něhož čínští badatelé zeď znovu přeměřili.

Tentokrát vzali v potaz všechny části, které dnes již nestojí a dosáhli čísla neuvěřitelných 21 196 kilometrů! To je oproti původním 8850 kilometrům opravdu velký skok. Je ale tato cifra již konečná?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.2tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.1tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]