Málokterý lidský výtvor dokáže vzbudit tolik představivosti a strachu jako tunel. Co nás čeká v černočerné tmě uvnitř? Není divu, že některé tunely jsou opředeny pověstmi a stávají se místy, kterým se lidé z okolí raději vyhýbají…
TUNEL SE MĚNÍ V MASOVÝ HROB
Místo: Church Hill, Virginie, USA
Tunel dlouhý 1200 metrů je slavnostně otevřen už v roce 1873. Při opravách v říjnu 1925 se nečekaně zhroutí strop a pohřbí pod sebou vlak se 200 zaměstnanci. Lokomotivu ani těla obětí se nikdy nepodaří vyprostit, tunel je zasypán a vchody zazděny.
Místní obyvatelé však od té doby stále slýchají parní píšťalu, zvuky kopání, a dokonce i zoufalé volání o pomoc. Obrazotvornost zde navíc stvořila obávanou postavu upíra, který prý žije na nedalekém hřbitově a v noci v tunelu hoduje na tělech mrtvých dělníků.

PLÁČ NEDOBROVOLNÝCH NÁMOŘNÍKŮ
Místo: Portland, Oregon, USA
Portland se na sklonku 19. století stává místem, kde bují takzvaný šanghajing. Toto slovo se ujímá jako označení pro únosy mužů, kteří pak nedobrovolně doplňují posádky zámořských korábů plujících do Číny.
Oběťmi únosců jsou také ženy, které jsou pak námořníky vězněny na lodích jako prostitutky. Podle místních legend jsou unesení lidé před naloděním drženi v nepřehledné soustavě tunelů pod městem. Tunely zvané Shanghai jsou od těch dob považovány za prokleté.
Lidé z nich slyší pláč a křik a hlasy úpěnlivě prosící o pomoc.

ŠÍLENÝ FARMÁŘ STÁLE JEŠTĚ KŘIČÍ
Místo: Kingsport, Tennessee, USA
Most pod železniční tratí je v roce 1908 postaven na pozemku farmáře Edwarda Sensabaugha. Tomu jakýsi bezdomovec unesl dcerku a uprchl s ní do tunelu. Tunel byl tenkrát částečně pod vodou a bezdomovec v něm holčičku utopil.
Edward se ze své ztráty zbláznil a dlouhá léta poté chodil k tunelu, kde prý vydával zvířecí zvuky a děsil kolemjdoucí. Křik však nepřestal ani po jeho smrti v 50. letech. Kromě toho slýchají místní obyvatelé také dětský pláč či nejisté kroky šplouchající v kalužích a někdy zahlédnou i nezřetelnou postavu.

TUNEL DVOU MODRÝCH DUCHŮ
Místo: Thorold, Kanada
Železniční tunel Merritton je dlouhý 217 metrů a vede pod vodní dopravní trasou Welland Canal spojující jezera Erie a Ontario. Během výstavby zemřelo celkem 107 mužů a tragédie neustaly ani po uvedení do provozu v roce 1876.
Největší z nich byla srážka dvou vlaků 3. ledna 1903, při níž zahynuli strojvůdci Charles Harning a Abraham Desult. Tunel je dnes uzavřen a vchody jsou zazděny. Údajně v něm stále přebývají duchové obou strojvůdců.
Ti se zjevují v modré mlze, která dala stavbě nové jméno. Tunelu Merritton se od dob tragédie říká Tunel modrých duchů.

DÍVKA, KTERÁ NERADA ZÁPALKY
Místo: Niagara Falls, Kanada
Niagara Falls je nejen anglické označení pro Niagarské vodopády, ale také jméno přilehlého kanadského městečka. Pod silnicí tu prochází nenápadný tunel pro pěší z počátku 20. století. I na oficiálních mapách nese jméno Screaming Tunnel – Tunel křiku.
Původ názvu najdeme v příběhu dívky, která kdysi v tunelu uhořela, když v hořícím oblečení prchala před požárem nedaleké farmy. Jak upozorňují místní pověsti, pokud se v tunelu pokusíte zapálit sirku, duch nešťastné dívky vám ji vzápětí sfoukne a nádavkem uslyšíte její bolestný výkřik.
