20. května 1990: Hubbleův teleskop vytváří první snímek vesmíru.
Domů     5 horkých letních cestovatelských otázek: Tajemno na každém kroku!
5 horkých letních cestovatelských otázek: Tajemno na každém kroku!
od 21.7.2023
2.6tis
Bloumá českými lesy nebezpečná postava v kápi? Foto: UnSplash
270
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Chystáte se v Česku pod stan? A už jste slyšeli o tajemné postavě v kápi, která se toulá českými lesy? EnigmaPlus.cz si pro vás přichystala letní servis cestovatelských záhad z celého světa! 

Bloumá českými lesy nebezpečná postava v kápi? Foto: UnSplash Jaké je tajemství Bludného Holanďana? Foto: CC Chelsea. Jeden z nejstrašidelnějších hotelů světa. Foto: Velvet / CC BY-SA 3.0

1.

Českem kolují historky o tajemném „lovci lidí“. Příběhy a místa se liší, jen na podivné postavě v kápi, pohybující se po českých lesích, se všichni shodují. Skutečně může existovat?

Lovci lidí ve smyslu nájemných vrahů a ostřelovačů jistě existují, ale ti zřejmě nejsou předmětem vaší otázky. Nuže mýtus o nepolapitelném muži, který se jako stín pohybuje po českých lesích, není zcela neznámý.

Ale vzhledem k dostupným důkazům lze tyto historky zařadit mezi takzvané městské legendy, které sugestivně popisují věci, jež se bohužel, nebo spíše bohudík, nikdy nestaly.

Přesto existují svědecké výpovědi o tom, že například v pražském Kunratickém lese má žít muž s popálenou tváří, který loví nejen zvěř, ale také lidi!

Nakolik jsou tyto informace věrohodné, nelze s jistotou říci, ale i zde určitě platí, že mít se na pozoru se vyplatí nejen v lesích s nevalnou pověstí.

2.

Bludný Holanďan. Kdo to vlastně měl být?

Legenda o prokletém kapitánovi, který věčně brázdí vody oceánů, vznikla zřejmě na základě skutečného příběhu. Roku 1680 se totiž jedna z holandských lodí, plující do Východní Indie (dnešní Indonésie), údajně dostává do děsivé bouře.

Poryvy silného větru tehdy strhnou kormidlo a odnesou loď hluboko do oceánu. Tam se později plavidlo ztratí a pravděpodobně potopí. Jenže v dalších stoletích je prý loď nepravidelně vídána v různých mořích světa.

Podle starého mýtu je to proto, že kapitán lodi v zuřící bouři křičel do vln, že svůj kurs udrží Bohu navzdory. Potrestal jej Bůh za jeho zpupnost tím, že musí navěky brázdit moře?

Jaké je tajemství Bludného Holanďana? Foto: CC
Jaké je tajemství Bludného Holanďana? Foto: CC

3.

Poslední roky médii víří zprávy o tajemné pevnosti v Zimbabwe. Je pravda, že v Africe leží nějaká taková významná pamětihodnost?

Už celá staletí zůstává největší kamenná stavba Afriky na jih od Sahary záhadou pro historiky i archeology. Pevnost leží přibližně 30 kilometrů na jihovýchod od zimbabwského města Masvingo a pochází zřejmě z období přelomu letopočtů.

Britský archeolog David Randall-MacIver (1873–1945) ale tuto myšlenku zavrhuje a tvrdí, že stavba vznikla mezi  11. až 15. stoletím našeho letopočtu.

Záhadné je také použití kamene jako stavebního materiálu. V Africe je totiž tradiční používání dřeva a hlíny. I naprostá absence malty jako pojiva provokuje otázky, kdo stojí za použitím těchto zvláštních technik a materiálů?

Kdysi slavná pevnost byla jednoho dne svými obyvateli opuštěna. Pohnutky k odchodu lidí z pevnosti však zůstaly nerozluštěny.

4.

Říká se, že newyorský hotel Chelsea byl prokletý, a tak do něj lidé chodili nevědomky umírat. Je to fáma, či nikoliv?

Je pravda, že toto newyorské hnízdo bohémů a zvláštních existencí má velice pohnutou minulost. Dochází zde především k podivným úmrtím.

V roce 1978 je hotel mezi Sedmou a Osmou avenue na Manhattanu němým svědkem nevyjasněné vraždy narkomanky Nancy Spungen (1958–1978), kterou tu měl zabít nožem baskytarista kapely Sex Pistols Sid Vicious (1957–1979).

Básník Dylan Thomas (1914–1953) ve zdejším pokoji umírá na otravu alkoholem. Správa hotelu byla po léta žalostná. Proslýchá se také, že jeho hlavní manažer Stanley Bard hostům dokonce půjčoval peníze na zdejší pobyt. Měl k tomu nějaký zvláštní důvod?

Okolo hotelu Chelsea a místních podezřelých úmrtí vzniklo mnoho spekulací. Opravdu ale za zdejšími temnými událostmi stojí nějaké prokletí, či je to jen sortou lidí, kteří se zde scházejí?

Chelsea. Jeden z nejstrašidelnějších hotelů světa. Foto: Velvet / CC BY-SA 3.0
Chelsea. Jeden z nejstrašidelnějších hotelů světa. Foto: Velvet / CC BY-SA 3.0

5.

A co podzemí v Jihlavě? Je údajně velmi záhadné.

Podzemí pod Jihlavou skutečně patří mezi skvosty v rodině záhadných míst České republiky. První zmínka o zdejším prostorném podzemním labyrintu pochází zřejmě ze 16. století, ale chodby samotné budou zřejmě mnohem starší.

Paradoxně největší záhady podzemí pochází z dob novověku. Ať už jde o světélkující zdi, kterými si nacisté za 2. světové války cosi tajemného označili, nebo o ducha z reportáže investigativního žurnalisty Stanislava Motla.

Ten na svém záznamovém zařízení objevil éterickou postavu, jejíž původ není dodnes spolehlivě vysvětlen. Jinými slovy, jihlavské záhady stále čekají na své rozluštění!

Foto: viz popisky
Lokalita:
reklama
Související články
od 20.5.2024 1
Německého proutkaře Herberta Petryho osloví Úřad pro prehistorii a rané dějiny města Speyeru: „Dokážete nám pomoci s nalezením zavalené hradní zdi v Batenbergu?“ Petry neváhá, vezme do ruky proutek a brzy má pro úřad přesné údaje, kde se zeď nachází. Jak to dokázal? Nad schopnostmi některých proutkařů zůstává rozum stát. Jaký původ má jejich zvláštní nadání? [gallery ids="126348,126349,126355,1
od 19.5.2024 1.2tis
Americký zpěvák a herec Elvis Presley je často označován za krále rock 'n' rollu. S jeho životem je spjato také mnoho nezodpovězených otázek. Pracoval někdy pro tajnou službu? Zabýval se numerologií? Jsou v jeho písních zašifrované vzkazy? A je možné, že nafingoval vlastní smrt?   Elvis Presley (1935–1977) je s
od 19.5.2024 1.5tis
Záhadný muž přezdívaný D. B. Cooper unesl dne 24. listopadu roku 1971 letadlo Boeing 727 a poté z něj vybavený pořádnou sumou peněz získaných jako výkupné seskočil padákem. FBI v roce 2016 po dlouhých 45 letech vyšetřování případ ukončila. Prý už zřejmě navždy zůstane nevyřešený! Americký Federální úřad pro vyšetřování FBI vydal v červe
od 18.5.2024 2.5tis
Po chodníku utíká malý hnědý pes. „Sparky! Stůj!“ běží několik metrů za ním postarší chlapík v klobouku. Pes se ohlédne a zastaví. „Pojď sem, já tě rozrtrhnu jak hada. Takhle mi zdrhat,“ nadává muž, sotva popadající dech, když se k psovi blíží.     Ten vykulí oči a okamžitě vezme dráhu. „Sparky, hodnej. Ne, Sparky… Já to tak nemyslel!“ kř
od 18.5.2024 2.7tis
Vane suchý vítr a sovětští geologové uprostřed turkmenistánské pouště Karakum provádějí rutinní průzkum ložiska zemního plynu.     Země se náhle začne chvět a propadat se pod nohama. „Utečte!“ křičí geologové a berou nohy na ramena. Když je po všem, zjeví se na místě obrovský kráter o průměru 100 metrů a hloubce 20 metrů, ze kterého syčí
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se