27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Reportáže
5 konspiračních teorií kolem NASA: Kde se skutečně skrývá pravda
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 19.10.2019
6.7tis
443
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Americká vesmírná agentura je v hledáčku konspirátorů poměrně často. O kterých situacích se traduje, že ve skutečnosti proběhly jinak, než NASA tvrdí?

1. PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI

Konspirace: Apollo 11 vyneslo astronauty jen na oběžnou dráhu, kde čekali, zatímco světu byly odvysílány na Zemi předem natočené záběry!

Trojici astronautů – Neila Armstronga, Edwina „Buzze“ Aldrina a Michaela Collinse – v lodi Apollo 11 vynesla dne 16. července 1969 na oběžnou dráhu Země raketa Saturn V. O tři dny později se dostali na oběžnou dráhu Měsíce.

Následující den, tedy 20. července 1969, se Armstrong s Aldrinem spustili v lunárním modelu na jeho povrch. O šest hodin později vstoupil Neil Armstrong, jakožto první člověk, na povrch Měsíce. Přidal se k němu i Aldrin.

Společně na místě vztyčili americkou vlajku a sesbírali vzorky měsíčních hornin. Pak odstartovali zpět k velitelskému modulu, ve kterém čekal Collins. Zpátky na Zemi přistáli 24. července 1969, v Tichém oceánu.

Armstrong stanul jako první na povrchu Měsíce.

Proč si to konspirátoři myslí: Zastánci konspiračních teorií tvrdí, že Armstronga neměl kdo natáčet, když sestupoval po žebříku. Nelíbí se jim také, že na záběrech nejsou vidět hvězdy, takže není možné určit, kde přesně byly pořízeny.

Další podivností podle nich je, že se vlajka, kterou astronauti vztyčili, na záběrech třepotala ve větru, když na Měsíci je prakticky vakuum. Také je zarážející, že na Měsíci jsou vidět lidské stopy, ale žádné známky přistání modulu.

Poslední kapkou je pak fakt, že se ztratily původní záznamy o přistání, přičemž NASA tvrdí, že disponuje novými, digitálně vylepšenými.

Byli astronauté opravdu na Měsíci?

Protiargumenty: Řadu tvrzení konspirátorů je možné snadno vyvrátit. Armstronga snímala vnější kamera přistávacího modulu, hvězdy smazalo ostré světlo povrchu Měsíce. Vlajka se „třepotala“, jen když se jí dotýkali astronauti a k přistání nebylo třeba silného zážehu, takže se prach rychle usadil zpět.

Oproti tomu konspirátoři nejsou schopni odpovědět, proč by o podvodu mlčeli Sověti, pro které by selhání Američanů bylo doslova darem z nebes. A proč by o podvodu lhalo na 400 000 lidí, kteří se projektu Apollo účastnili?

Když se na podvržené přistání zeptal jeden reportér přímo Buzze Aldrina, vysloužil si od něj boxerský direkt rovnou do tváře. Stopy po přistání pak nasnímala řada družic, vypuštěných v průběhu 50 let do vesmíru.

2. JADERNÉ TESTY NA MĚSÍCI

Konspirace: Na Měsíci proběhly jaderné výbuchy!

V době studené války, když vrcholil boj o dobytí vesmíru, ve kterém měli Sověti mírně navrch, vznikl roku 1958 americký projekt A-119, jehož cílem bylo odpálení atomové bomby na Měsíci. Nutno ovšem podotknout, že podobný projekt vypracovali také Rusové.

Obě velmoci tím chtěly protistraně demonstrovat svoji sílu, jelikož detonace by byla viditelná ze Země i pouhým okem. Nakonec Američané i Sověti od realizace těchto projektů ustoupili, především z bezpečnostních důvodů a rovněž s ohledem na pravděpodobně negativní přijetí výbuchů na Měsíci ze strany veřejnosti. Jeho dobytí astronauty se jevilo jako lepší nápad.

Na Měsíci měly probíhat jaderné výbuchy.

Proč si to konspirátoři myslí: Na základně v americké Nevadě vznikl při jaderných pokusech kráter, který se velmi podobá tomu, který se nachází na odvrácené straně Měsíce. Povrch tohoto věčného souputníka Země zdobí podobných kráterů, které vypadají jako by je způsobily nadzemní či podzemní jaderné výbuchy.

Konspirátoři věří, že jsou dílem Američanů či Sovětů, kteří podobné testy plánovaly, případně že v okolí Měsíce v dávné minulosti zuřily mimozemské války.

Žádný výbuch na Měsíci nebyl pozorován.

Protiargumenty: Žádný výbuch na Měsíci nebyl ze Země okem pozorován. Existenci projektu A-119 odhalil až roku 2000 Leonard Reiffel (1927–2017), zástupce ředitele pro program Apollo a člověk projektem výbuchu na Měsíci přímo pověřený.  Ten zároveň potvrdil, že projekt A-119 nikdy nebyl realizován a v lednu 1959 byl zrušen.

Stejný osud stihl i sovětský projekt E-4, a to hlavně kvůli obavám, že by k jadernému výbuchu mohlo dojít už na Zemi.

3. ŽIVOT NA MARSU

Konspirace: Na Marsu existuje, případně existoval, život, ale NASA to tají.

Rudá planeta je hned po Měsíci v centru pozornosti mnoha vesmírných agentur. Snahy o její podmanění probíhají už od 50. let 20. století. NASA původně plánovala kolonizaci Marsu do roku 2033, byla ale nucena ji upozadit.

Jednak kvůli nedostatku financí a také kvůli upřednostnění opětovného dobytí Měsíce. Na povrchu Marsu tak zatím nestanula lidská noha, pouze řada sond. I když konspirátoři tvrdí opak….

Lidé se snaží už dlouhou dobu, aby si Mars podmanili.

Proč si to konspirátoři myslí: Důkazů o existenci života na Marsu mají konspirátoři hned několik. Například fotografie, které na povrchu Marsu vyfotily sondy Viking 1 a 2, vyslané do vesmíru v roce 1975.

Na jedné z nich je rozsáhlý objekt připomínající ohromnou lidskou tvář. Na fotkách z dalších sond je potom možné pozorovat útvary podobné egyptským pyramidám. Vozítko Spirit pak v roce 2009 vyfotilo na Marsu něco, co vypadalo jako lidská lebka.

A co fotografie pořízená roverem Curiosity v roce 2010? Na ní lze údajně rozeznat muže, dokonce bez skafandru, zato s kyslíkovou bombou na zádech, jak rover opravuje. Podle bývalého člena CIA, Roberta Davida Steela, dokonce NASA na Marsu zbudovala dětskou kolonii…

Na Marsu objevili útvar připomínající lidskou hlavu.

Protiargumenty: Vědci z NASA tvrdí, že útvar připomínající lidskou tvář je jen přirozeným geologickým útvarem (marsovským kopcem), na kterém došlo ke hře světla a stínu. Na pozdějších snímcích z jiných sond je to jasně patrné.

Obdobně i pyramidy jsou přirozeného původu a lebka bude nejspíš jen obroušený kámen. Existenci dětské kolonie na Marsu NASA popřela – bylo by příliš nákladné tam děti dopravit, a navíc neví, co by tam s nimi měla vlastně dělat. K fotografii z Curiosity se nijak nevyjádřila…

4. ZÁBĚRY Z ISS

Konspirace: Na záběrech z ISS se objevilo UFO!

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je jediným člověkem trvale obydleným místem ve vesmíru, nepočítáme-li Zemi. Je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Protože se v těchto výškách nachází zbytky atmosféry, dochází kvůli tření k postupnému snižování její dráhy.

Ta musí být periodicky obnovována, aby ISS nevstoupila do hustých vrstev atmosféry a neshořela.

Zemi obíhá ISS pravidelně s periodou cca 92 minut.

Proč si to konspirátoři myslí: V roce 2016 vysílala NASA živý přenos z ISS, který byl ale okamžitě přerušen, když se v dálce cosi nečekaně pohnulo. Útvar měl tvar diamantu a měnil se! Při jiném vysílání asi o rok později se zase povedlo natočit protáhlý objekt, pod kterým se vznášely dva zářivé body.

Konspirátoři mají jasno, šlo o UFO, jehož existenci se NASA pokusila zatajit ztlumením jasu či přerušením vysílání.

Protiargumenty: Dle vyjádření NASA šlo v prvním případě o odrazy z oken stanice, od jejího povrchu nebo světla ze Země, ve druhém o odraz čočky objektivu na skle.

5. TELESKOP JAMESE WEBBA

Konspirace: NASA odkládá vyslání teleskopu do vesmíru, aby ho mohly USA využívat ke špionážím na Zemi!

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je teleskop připravovaný společně třemi vesmírnými agenturami (americkou, evropskou a kanadskou), jež má v budoucnu nahradit již dosluhující Hubbleův teleskop.

Plánuje se jeho umístění do vzdálenosti 1,5 milionu km od Země, na opačné straně, než je Slunce. Servisní lety k němu za těchto podmínek nebudou možné. Dalekohled nese jméno ředitele NASA z let 1961 až 1968, tedy v době vrcholícího vesmírného závodu.

Vypuštění teleskopu do vesmíru je neustále odkládáno, aktuálně je naplánováno na 30. březen 2021. Náklady na jeho výrobu se vyšplhaly na 9,66 miliardy dolarů, tedy asi 219 miliard korun.

Teleskop podle konspirátorů používají vládní agentury ke sledování lidí.

Proč si to konspirátoři myslí: Budování teleskopu trvá už 23 let a stále není hotov. Vzhledem k tomu, že je asi 100x citlivější než Hubbleův teleskop, množí se mezi konspirátory názory, že jej využívá CIA či NSA pro špionáž na Zemi.

Je totiž schopen zachytit takové detaily, jako žádný jiný podobný přístroj. Navíc, při hledání šéfa, který by měl vývoj dalekohledu na starosti, vznesla NASA požadavek na to, aby vybraný člověk měl tu nejvyšší bezpečností prověrku.

Proč? Při poskytování záběrů hotových částí teleskopu pak NASA některé záběry rozostřuje, přičemž se hájí tím, že jde o duševní vlastnictví partnerů chráněné patentem. U jiných strojů, například meziplanetárních sond, tak ale v minulosti nečinila.

Protiargumenty: Dlouhou dobu výstavby teleskopu NASA obhajuje technickou náročností projektu a faktem, že mají pouze jedinou šanci přístroj seřídit tak, aby ve vesmíru fungoval. Jakékoli opravy na něm nebudou totiž možné.

Foto: Wikimedia.org, NASA.org, youtube,com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]