Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

5 nejšílenějších vědců minulého tisíciletí: Odhalte tajemství s nimi spojené!

Vědecký pokrok si často žádá mnoho obětí na životech, a to hlavně těch zvířecích. Jsou však tyto oběti opravdu vždy nevyhnutelné?

Upozorňujeme, že některé fotografie jsou drastické. Nedoporučujeme článek dětem a osobám slabší povahy.

Vraždění zvířat spojené s jejich dlouhým a bolestivým umíráním. Ale také zneuctívání nebožtíků. Šílené pokusy, při kterých hrůzou tuhne krev v žilách… EnigmaPlus.cz vám představuje 5 nejšílenějších vědců minulého tisíciletí.

Jaké jsou jejich zločiny, nebo naopak zásluhy? Odhalme tajemství s nimi spojené!

Johann Conrad Dippel KDY ŽIL: 1673 – 1734 KDE PŮSOBIL: Německo ČÍM SE ZABÝVAL: Vyráběl elixír života z mrtvol.

VYTVOŘIL ELIXÍR ŽIVOTA?

Tajemný hrad s názvem Frankenstein blízko Darmstadtu na západě Německa obestírají temné pověsti. Může prý za to hlavně obyvatel hradu a jeho tajné experimenty. Stejně jako mnoho jiných alchymistů, také JOHANN DIPPEL touží objevit kámen mudrců, který má zaručovat nesmrtelnost nebo přinejmenším extrémní prodloužení života.

Noci probdělé ve sklepeních hradu Frankenstein, kde se mají nacházet alchymistické laboratoře, údajně přinášejí výsledky. Dippelův zázračný olej má prý být jakýmsi elixírem života a věčného mládí, tedy vlastně náhražkou kamene mudrců.

K jeho výrobě je potřeba pár zvířecích kostí, zvířecí krev a několik málo dalších tajných složek. Co mají být tyto tajné složky a kde Dippel shání „materiál“ ke svým experimentům?

Dobová podobenka možná skutečného doktora Frankensteina. Dippelovy údajné pokusy na mrtvolách vyvolávaly pobouření…

KAM SE ZTRÁCEJÍ MRTVÍ?

Zvěsti o mrtvolách ztrácejících se z místního hřbitova se šíří a hlavní podezření padá na Dippelovu hlavu. Vědec je později dokonce i obviněn z kacířství a vězněn. Legendy o hradě Frankenstein vyprávějí o šíleném vědci – alchymistovi, který ze zdejšího hřbitova po nocích vykopává těla čerstvě pohřbených nebožtíků a odnáší je do svých tajných laboratoří.

Tam má údajně provádět tehdy zakázané pitvy a zkoumat jednotlivé lidské orgány. Některé části lidských těl pak prý vaří v obrovských kádích a takto získané ingredience poté na tvorbu různých lektvarů.

Těmi to však nekončí.

JE MOŽNÉ „PŘESTĚHOVAT“ DUŠI?

K vědcovým dalším výstředním kouskům údajně patří i snahy o přesouvání hypotetické lidské duše z jednoho těla do druhého. Jak tuto komplikovanou operaci Dippel provádí? Rukou se prý snaží přesunout duši z jedné mrtvoly do druhé, kam ji pak údajněmá „vlít“ pomocí trychtýře nebo jakési hadičky.

Aby se stěhování duše usnadnilo, je zapotřebí velké množství vazelíny nebo podobného přípravku. A samozřejmě také dostatečný počet mrtvol.

CO ZNIČILO SLAVNÝ HRAD?

Konec všemu pochybnému dění na hradě Frankenstein přináší až mohutný výbuch, který mění v trosky věž hradu i některé jeho další části. Za zničením hradu prý stojí Dippelovo experimentování se silnou výbušninou.

Podle pověstí se má jednat o nitroglycerin. Zůstává zde ale jedna nerozluštěná záhada – v Dippelových dobách ještě nitroglycerin neexistuje. Ten objevuje až v roce 1847 italský chemik ASCANIO SOBRERO (1812 – 1888).

Co tedy vlastně způsobilo tak strašný výbuch, který zničil část hradu? Záhadami je opředena také samotná Dippelova smrt. Zemřel na mrtvici, nebo mohlo jít o otravu? S přihlédnutím ke všem popisovaným údajným experimentům by ani nebylo divu, kdyby se šíleného vědce někdo pokusil odstranit.

KDO JE DOKTOR FRANKENSTEIN?

Nechala se Mary Shelley při psaní svého románu inspirovat skutečnou osobou Johanna Dippela, který se prý sám někdy podepisuje jako Frankensteinensis? Vyskytuje se několik teorií, jak autorka asi vytvořila svou románovou postavu šíleného vědce.

Podle jedné z variant prý našla zápletku svého díla ve snu, v němž viděla šíleného vědce provádět zvrhlé experimenty s těly mrtvých. Druhá z nabízených možností mluví o tom, že někdy v roce 1815 jedou tehdy ještě MARY WOLLSTONECRAFT GODWIN se svým budoucím manželem, anglickým básníkem PERCYM SHELLYM(1792 – 1822) do Švýcarska a cestou projíždějí také Německem, kde navštíví trosky hradu Frankenstein.

Mary, snad inspirována zdejším prostředím a legendami o šíleném vědci píše úspěšný román, který nahání čtenářům dodnes hrůzu. Nebo se snad vypravěči legend o Dippelovi později přizpůsobili ději hororu?

Giovanni Aldini KDY ŽIL: 1762 – 1834 KDE PŮSOBIL: Itálie + celá Evropa ČÍM SE ZABÝVAL: Sanžil se oživovat mrtvé pomocí elektřiny.

ZDĚDIL NADŠENÍ PO STRÝCI?

Aldini je slavným synovcem neméně slavného strýce. Italský lékař a fyzik LUIGI GALVANI(1737 – 1798) asi jako první z vědců zaznamenává reakce některých tělesných orgánů na vliv elektřiny. I když se zpočátku mylně domnívá, že zdrojem elektřiny jsou svaly a živočišné tkáně, je to první krok k vlně následných pokusů o oživování pomocí elektřiny.

Od počátečních Galvaniho pokusů s žabími stehýnky se postupně přechází i na jiná zvířata. Když se několikrát úspěšně podaří přivést k činnosti srdce některých mrtvých živočichů, jako například želvy nebo psa, přesouvá se experimentování také na lidi, respektive lidské mrtvoly.

Veškeré pokusy 18. století se soustřeďují na snahy o znovuoživení zemřelých. Velké zásluhy na tomto poli má mít údajně právě Giovanni Aldini. A jaké jsou výsledky? Nebožtíci skutečně otevírají oči, jejich svaly se zachvívají, někdy pohnou i celou rukou nebo nohou.

Proč se ale stále nedaří skutečné, trvalé oživení?

Giovanni Aldini se pokouší pomocí elektřiny oživovat mrtvá těla i jejich jednotlivé části. Dokáže sice rozpohybovat svaly, ale navrácení nebožtíků do života se mu nedaří.

VELKOLEPÁ SHOW PLNÁ MRTVOL

S využitím několika mrtvol a galvanického proudu (stejnosměrného o stálé intenzitě – pozn. red.) pořádá Aldini po celé Evropě veřejná vystoupení pro zvědavce se silnými žaludky. „Po tom, co Aldini usekl hlavu psovi, ihned ji připojil na silnou baterii.

Pouhý kontakt spustil opravdu strašlivé záškuby. Čelisti se otevíraly, zuby cvakaly, oči se pohybovaly v očních jamkách…“ vypráví jeden ze svědků, kteří se zúčastnili Aldiniho „představení“ v Londýně. Lékaři a vědci jsou výsledky Aldiniho experimentů nadšeni, ovšem prostí lidé jsou zděšeni a pobouřeni.

Vždyť takovéto zahrávání si s mrtvolami je v 19. století považováno za rouhání a veliký hřích.

MÁ OŽIVENÍ ZA NÁSLEDEK NOVOU SMRT?

Aldiniho experiment s odsouzeným vrahem GEORGEM FORSTEREM prováděný v Londýně roku 1803 je příliš i pro silné povahy. Když totiž Aldini zavádí elektrickou přípojku do konečníku oběšeného zločince, ten začíná prudce škubat všemi končetinami.

Ohání se kolem sebe rukama a vykopává nohy vysoko do vzduchu. Přípojka přiložená k jeho obličeji zase způsobuje záškuby čelistí a oči mrtvého se otevírají. Lidé jsou touto podívanou hluboce šokováni, a někteří dokonce věří, že nebožtík vstal skutečně z mrtvých.

Vrah tak prý musí být popraven ještě jednou. Jeden z přihlížejících je údajně hrůznou podívanou natolik šokován, že během „představení“ umírá na srdeční kolaps.

PRAOTEC DNEŠNÍCH ZÁCHRANÁŘŮ?

Mají Aldiniho experimenty nějaký přínos pro moderní medicínu? Aldini údajně jako první začíná léčit mentálně nemocné jedince elektrickými šoky do mozku. I když možná jeho výsledky nejsou nejlepší, pozdější věda jeho výzkumy ještě více rozvádí a vylepšuje.

Aldini také zaznamenává, že elektřinou lze ovlivňovat jak nervový systém, tak i svalstvo. Se srdcem si zatím ovšem neví rady.

Mohly mít pokusy italského vědce nějaký vliv na pozdější vývoj defibrilátoru (lékařský přístroj užívaný při resuscitaci k obnově srdeční činnosti – pozn. red.)? Bez tohoto zázračného přístroje se dnes neobejdou snad v žádné nemocnici.

Přitom poprvé používá defibrilátor až americký kardiochirurg CLAUDE BECK (1894 – 1971) v roce 1947. Počátky přístroje navracejícího život by prý ale mohly sahat do doby mnohem starší.

Dr. Beaurieux KDY ŽIL: 19. – 20. století KDE PŮSOBIL: Francie ČÍM SE ZABÝVAL: Při popravách gilotinou zkoumal chování useknutých hlav.

MŮŽE ŽÍT HLAVA BEZ TĚLA?

Od samého počátku používání gilotiny coby popravčího nástroje se lidé snaží zjistit, jestli člověk popravený takovou rychlostí něco cítí, případně jestli mozek v odťaté hlavě nadále funguje a jak dlouho.

Při prvních pokusech jsou odsouzenci jen žádáni, aby po odseknutí hlavy mrkali tak dlouho, jak jen to bude možné. Někteří popravení údajně dokážou mrkat ještě 30 sekund po odseknutí hlavy. Jde jen o jakýsi reflex, nebo o záměrné mrkání dokazující, že mozek i po odseknutí hlavy stále pracuje?

K podrobnějším pokusům přistupuje počátkem 20. století jistý francouzský lékař, u něhož je nyní známo jen příjmení – BEAURIEUX. Nenechá si údajně ujít žádnou popravu a o všech výsledcích informuje ve svých záznamech i v tisku.

Gilotina má být nejrychlejším a prakticky bezbolestným popravčím nástrojem. Opravdu ale popravený nic necítí?

PROBUZEN ZE SMRTI

Jakmile je hlava odsouzeného Languilla oddělena od jeho těla, přiskakuje dr. Beaurieux, aby si dělal poznámky. „Oční víčka a rty popraveného muže se pohybují v nepravidelném rytmu asi 5 až 6 sekund,“ poznamenává si doktor.

Potom se údajně celý obličej zklidňuje a hlava nejeví žádné další známky života. „Languille!“ zakřičí silným hlasem dr. Beaurieux a oči mrtvého se opět pomalu otevírají a upřeně se zahledí na lékaře. Jako by se prý jen ospalý člověk probíral z hlubokého snu.

Pohled trvá několik vteřin, než se oči zase pomalu zavřou. Pokus je opakován znovu se stejným výsledkem. Teprve po třetím zvolání odsouzencova jména už nepřichází žádná odpověď a mrtvý nehne ani brvou.

Vypadá to, že tentokrát už je hlava popraveného zločince opravdu mrtvá. Celých 30 sekund po odseknutí! Co ale Languillův mozek skutečně vnímá, když oči reagují na volání jeho jména?

JEN POSLEDNÍ ZÁCHVĚVY NERVŮ?

K jakým závěrům vlastně vedly Beaurieuxovy výzkumy? Jsou popisované známky života skutečným životem? Jsou to jen poslední záchvěvy mozkových funkcí? Jde jen o nervové reflexy, přičemž popravený člověk již nic nevnímá?

Jak se zdá, definitivní odpověď dr. Beaurieux nenašel. Mnozí lékaři se domnívají, že jeli přerušena mícha, člověk už bolest necítí. Mozek prý ale přece ještě stále může fungovat. I když se jedná řádově jen o několik málo vteřin, může to být údajně dostatečně dlouhá doba k tomu, aby si popravený člověk uvědomil, že jeho hlava je oddělena od těla.

Pokusům na gilotinovaných odsouzencích se věnuje například také francouzský lékař MARIE FRANÇOIS XAVIER BICHAT (1771 – 1802) a několik dalších lékařů.

JE POPRAVA BOLESTIVÁ?

Je možné považovat Beaurieuxovy experimenty za zvrácené? On sám přece nikoho nezabíjí, jen zkoumá chování odseknutých hlav. Kromě toho, že částečně odhaluje fungování mozku po domnělé smrti, přináší údajně také nové poznatky o fungování gilotiny.

Paradoxně má být totiž gilotina původně nástrojem bezbolestné popravy. Když ale později začínají vědci spekulovat o tom, že lidský mozek nepřestává pracovat ani po stětí a člověk by tak vlastně teoreticky mohl stále vnímat, co se s ním děje, začíná se o dalším používání tohoto slavného popravčího nástroje pochybovat.

Přesto se poslední veřejná poprava gilotinou koná ve Francii až roku 1939. Dalších přibližně 40 let se gilotinou popravuje už jen bez přítomnosti diváků.

Sergej Sergejevič Brjuchoněnko KDY ŽIL: 1890 – 1960 KDE PŮSOBIL: Rusko ČÍM SE ZABÝVAL: Oživoval amputované psí hlavy.

VŠE PRO VĚDU

Během stalinské éry je kladen velký důraz na vědecký výzkum v oblasti medicíny a prodlužování lidského života. Nové léky, nové léčebné postupy, nové operační techniky… K těmto výzkumům mají údajně sloužit i tajné laboratoře vybudované za Moskvou.

Doktoři zabývající se lékařskými experimenty mají takřka volnou ruku.

Tak se také ve 20. letech minulého století stává středem pozornosti ruský lékař, vědec a jedna z vůdčích osobností sovětského Vývojového institutu experimentální chirurgie, SERGEJ BRJUCHONĚNKO. Jeho pokusy se dnes mohou zdát brutální a proti všem zákonům.

Ve své době ovšem šlo o naprosto převratný úspěch, díky kterému se prý později podařilo uskutečnit první otevřenou operaci lidského srdce. Zaslouží si Brjuchoněnko piedestal slávy, nebo ukamenování?

Amputovaná psí hlava napojená na speciální přístroj Sergeje Brjuchoněnka hýbe ušima, olizuje se, pomrkává… Takto prý zůstává při životě 3 hodiny.

POUZE PRO OTRLÉ

Jak vlastně funguje úžasný přístroj, který údajně dokáže navracet do života? Laboratornímu psovi je uměle navozena klinická smrt. Činnost srdce i plic ustává a veškerá krev je odčerpána. V tomto stavu zvíře zůstává po dobu asi 10 minut.

V této době je psovi amputována hlava, která je ihned napojena na Brjuchoněnkův přístroj. Po spuštění začíná přístroj okamžitě simulovat funkci plic a vhání krev do psího mozku. Po několika málo minutách začíná psí hlava reagovat na vnější podněty.

Při záměrně způsobovaném hluku zvíře pohybuje ušima, olizuje si čenich potřený citrónovou šťávou, napíná svaly a zřejmě se snaží pohnout tělem, které už nemá. Samostatná hlava prý žije s pomocí přístroje až 3 hodiny.

Je ale něco takového tehdy opravdu uskutečnitelné?

JE TĚŽKÉ UVĚŘIT

V současnosti by se asi žádná vážnější operace neobešla bez zázračného přístroje, který dokáže simulovat funkci plic a hlídat krevní oběh. Co ale dnes lidé považují za samozřejmost, musel někdo dříve vynalézt a vyzkoušet.

Experimenty, do kterých se Sergej Brjuchoněnko pouští počátkem 20. let minulého století, údajně přinášejí první pozitivní výsledky již za pouhých 5 let. Mohl být tento úspěch opravdu tak rychlý, nebo šlo o menší podvod v nekonečném závodě mezi tehdejším Sovětským svazem a Spojenými státy americkými?

Nakolik férový výsledek tohoto souboje skutečně byl? V roce 1925 Brjuchoněnko veřejně demonstruje docela primitivní přístroj, který má nahrazovat krevní oběh a dýchací funkce. Jenomže ne každý tomuto zázraku věří.

JEN PROPAGANDISTICKÝ PODVOD?

Brjuchoněnkovy experimenty jsou stručně shrnuty ve dvacetiminutovém dokumentu Experimenty na znovuoživování organismů (Experiments in the Revival of Organisms, 1940). Ihned po odvysílání se ovšem objevují hlasité spekulace.

Nejedná se jen o sovětskou propagandu? Ve filmu se nepopisují žádné technické detaily přístroje a není ani vidět jeho připojení k hlavě zvířete. Opravdu leží na stole před kamerou amputovaná a oživená psí hlava, nebo je tělo jen přikryto nějakou látkou a je tak na filmu neviditelné?

Podle některých názorů je film pouze podvrhem plným šikovných filmových triků a maskování.

Vladimir Petrovič Děmichov KDY ŽIL: 1916 – 1998 KDE PŮSOBIL: Rusko ČÍM SE ZABÝVAL: „Vyráběl“ dvouhlavé psy.

JAKO JEDNO TĚLO

Skupinka sezvaných novinářů nevěří svým očím. Lékař jim představuje dospělého psa, kterému za krkem vyrůstá malé štěně. Jde o nějakou genetickou hříčku přírody? Ne!

VLADIMIR DĚMICHOV pozval do svých laboratoří několik novinářů, aby se s nimi podělil o výsledky svých několikaletých experimentů s transplantacemi, kterým se věnuje v průběhu 40. a 50. let minulého století.

Nemůže být pochyb, že nejde o žádný trik. Všichni přítomní si mohou zblízka prohlédnout skutečného, živého dvouhlavého psa. Zvíře po těžké operaci dokonce ani neztratilo chuť k jídlu a obě hlavy se lačně vrhají po misce s mlékem.

Na mléce si tak pochutnává i hlava půlky štěněte, jehož jícen ovšem není připojen k žaludku dospělého psa a všechna potrava tak okamžitě vytéká zase ven. Šokovaní svědkové jsou tímto pohledem sice znechucení, ale zároveň jsou i ohromeni dosud zcela unikátní operací a jejím úspěchem.

„Výrobce“ dvouhlavých psů krmí jeden ze svých výtvorů. Co se vlastně snažil Vladimir Děmichov svými experimenty dokázat?

CHUŤ K JÍDLU ZŮSTÁVÁ

Hlavu štěněte i s přední částí těla včetně plic a srdce Děmichov přišívá k tělu dospělého německého ovčáka. Složitá operace přitom trvá celou noc.

Děmichov si zapisuje do svých poznámek: „24. únor 1954, 09.00 – Přišitá hlava pije lačně mléko a natahuje se, jako by se pokoušela odpojit od těla svého hostitele.“

Zvíře je stále živé i po dvou dnech, ovšem ani jeden ze sešitých psů se svým novým stavem očividně nesouhlasí.

„26. únor 1954, 18.00 – Přišitá hlava kousla svého hostitele mezi uši, ten zakňučel a otřásl svou hlavou.“ Přestože zvíře po krátké době umírá, údajně kvůli pooperační infekci, Děmichov se svým zvráceným experimentům věnuje celých 15 let.

Podobných dvouhlavých psů vyrobí ještě na dvě desítky. Výsledky jeho pokusů se údajně vylepší natolik, že po čase už dvouhlavé zvíře přežívá i několik dní. Uváděný rekord má být dokonce až 29 dní.

KDO DALŠÍ V POŘADÍ?

Fotografické i filmové snímky dvouhlavého zvířete se okamžitě dostávají i do Spojených států, kde budí poprask. Proč je tak důležité informovat o tomto úspěchu právě Američany? Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem totiž právě tiše zuří studená válka a neutuchající boj o prvenství na poli výzkumu a vědy snad ve všech oblastech, lékařské transplantace nevyjímaje.

Úspěšná transplantace poloviny těla i s hlavou tak znamená pro Sovětský svaz vítězství na plné čáře. Zatímco u práce Sergeje Brjuchoněnka se vyskytují spekulace o pravosti, v případě Děmichovových pokusů již není pochyb.

Jeho úspěšné transplantace dokonce inspirují i další vědce po celém světě. V Japonsku tak docela nedávno provedli vědci stejný pokus na hlodavcích a „stvořili“ tak dvouhlavou krysu.

STÁLE TENTÝŽ ČLOVĚK?

Jaké jsou vlastně zásluhy Vladimira Děmichova na lékařském poli kromě toho, že vyrobil dvouhlavého psa, který po nedlouhé době umírá? Děmichův nápad s transplantacemi hlavy se stal inspirací k úvahám o transplantacích mozku.

Zatím se údajně podařilo udržet mozek po vyjmutí z lebky na několik málo minut funkční. Neurologové už dnes dokonce experimentují s nahrazováním některých částí mozku umělými tkáněmi. Nezodpovězenou otázkou ovšem zůstává: Co je vlastně člověk?

I kdyby se někdy lékařům podařilo transplantovat hlavu nebo mozek, bude tento „nový“ člověk stejný jako původní majitel mozku, nebo jako původní majitel těla? Nestaví se někteří vědci až příliš často do role bohů, aniž by pomýšleli na to, kam jejich výzkumy povedou?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...