Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

8 bájných pokladů: Podaří se je někdy najít?

Za dávných časů rozkvétá uprostřed amazonského pralesa civilizace, která oplývá zlatem a bohatstvím. Je to skutečný ráj na zemi. Podle legend se lokalita má jmenovat Eldorádo. Kde však má ležet? A kde se nachází další bájné poklady?

KDE LEŽELO BÁJNÉ ELDORÁDO?

(pátrání od 16. století)

NĚKDE TAM JE…

Legendy o bohatých nalezištích zlata v Jižní Americe se tradují již od dob KRYŠTOFA KOLUMBA (1451–1506). Po stopách janovského mořeplavce se vydávají nejrůznější dobrodruzi. Dříve či později každý z nich uslyší pověst o zemi, kde lidé chodí zahaleni do zlata od hlavy až k patě.

A nejhouževnatější se za ní i vypraví. Avšak nikomu se nepodaří ji nalézt.

POSVÁTNÉ JEZERO

Příběh o bájné zemi prý nemusí mít kořeny v realitě. Údajně mohl vzniknout překroucením vyprávění o obřadu indiánů, při kterém ze sebe jejich náčelník u posvátného kolumbijského jezera Guatavita smýval zlatý prach coby oběť bohu.

Smísily se tak legendy se skutečností? Objev země, kde se prý vaří na hrncích ze zlata, stále zůstává snem. Podaří se ji někdy objevit? Můžeme v to vůbec doufat? Nebo žádná naděje neexistuje?

KDE HLEDAT POKLAD KAPITÁNA KIDDA?

(pátrání od roku 1701)

Píše se rok 1883 a skotskému spisovateli ROBERTU LOUISI STEVENSONOVI (1850–1894) vychází kniha s názvem Ostrov pokladů. Dílo plné dobrodružství vypráví o hledání skrytého bohatství kapitána FLINTA. Není přitom žádným tajemstvím, že příběh je inspirován skutečností.

Od roku 1701 se totiž pátrá po jmění, které měl nashromáždit a kdesi ukrýt jistý kapitán KIDD (1645–1701)!

ZASYPU LONDÝN ZLATEM!

WILLIAM KIDD žil v 17. století a živil se jako korzár přepadáváním nepřátelských lodí. Říká se, že pověst krvelačného piráta získal omylem, když oloupil plavidlo arménských kupců a to z něj učinilo psance.

Poklad, který ukryl před spravedlností, chtěl vyměnit za svůj život. Před soudci dokonce sliboval, že pokud ho pustí, „zasype Londýn zlatem“.

KDE JE TEN POKLAD, KIDDE?

Nic takového se však nestalo. Kidd je popraven a po jeho jmění tak už 300 let pátrají dobrodruzi. Vydávají se po korzárových stopách a hledají nejen v Karibiku, ale i v Čínském moři. Bez úspěchu. Ohromné množství zlata a drahých kamenů tak stále čeká na své objevení.

A my můžeme jen spekulovat o tom, kde se bájný ostrov plný pokladů může nacházet.

ZÁHADNÁ JÁMA NA OAK ISLANDU

(pátrání od roku 1795)

Příběhy o hledání pokladů mají většinou jasný scénář. Lidé vědí, že existuje poklad. Nedokáží ale určit, kde se nachází. V příběhu o pokladu skrytém v prohlubni na Oak Islandu (Dubovém ostrově) u kanadské provincie Nové Skotsko je to však naopak.

Všichni totiž vědí, že v jámě něco je. Nikdo ale neví, co!

VODNÍ PROHLUBEŇ

Píše se rok 1975 a farmářský synek DANIEL MCGINNIS objevuje na ostrově Oak Island podivnou jámu. Nejprve si ji prohlíží, pak už k ní míří s krumpáčem. Proniknout se mu do ní ale nepodaří. Prohlubeň je totiž neustále zavalována vodou.

Časem vyjde najevo, že to není náhoda. Díra v zemi je součástí rafinované soustavy, která slouží jako bezpečnostní systém!

2 MILIONY LIBER

Kdo si dal takovou práci s tím, aby vybudoval síť kanálů, které brání vstupu do šachty? Jaká vzácnost se v ní asi ukrývá? Skromnou nápovědu poskytují drobnosti, které se již z útrob jámy podařilo vynést.

Vedle kovové píšťalky, staré španělské mince a starých bot je totiž v prohlubni objeven kámen s nápisem „o 10 stop níže jsou ukryty dva miliony liber“. Jde o vtip, nebo o jasné svědectví?

KAM BYL ODVEZEN POKLAD Z LIMY?

(pátrání od roku 1820)

Píše se rok 1533 a španělský dobyvatel FRANCISCO PIZARRO (1475–1541) rozvrací říši Inků. Od té chvíle mají Španělé otevřenou cestu k místnímu bohatství. Cennosti shromažďují v nově založeném městě Lima.

Když však v roce 1811 propuká peruánská válka za nezávislost, mají problém kolonii kontrolovat a bohatství je v ohrožení…

30 MILIONŮ

Španělé pozorují vzrůstající revoltu ve společnosti a rozhodnou se limský poklad převézt do bezpečí. Úkolem je pověřen skotský obchodník WILLIAM THOMPSON. Společně se svými muži nakládá zlaté jmění na loď a vyráží na cestu.

Chuť po penězích je ale silnější než závazky. Poklad v hodnotě 30 milionů korun tak nikdy do cílové destinace nedorazí!

CESTA NA KOKOSOVÝ OSTROV

Kam Thompson s pokladem zamířil, to je předmětem diskuzí. Ve chvíli, kdy jej Španělé chytí a obviní z pirátství, nemá už u sebe nic. Během soudu prohlásí, že poklad vymění za svůj život. Když poté naviguje Španěly směrem ke Kokosovému ostrovu vzdálenému 550 km od kostarického pobřeží, zběhne do pralesa.

Nikdo ho už nikdy nespatří, stejně jako bájný poklad.

NA STOPĚ POKLADU JEANA LAFITTA

(pátrání od 19. století)

JEAN LAFITTE (1776–1823) patří mezi nejznámější piráty a korzáry, kteří brázdili světovými oceány. A jak už to u mořských tuláků bývá, tak i on je obestřen tajemstvím. Záhadou přitom zůstává nejen jeho neurčitý původ a neobjasněný skon, ale především jeho ztracený poklad.

Má totiž dosahovat astronomických hodnot!

JEHLA V KUPCE SENA

Kde se může nalézat bohatství slavného mořského vlka? Odpovědět je těžké. Osud Lafitta je totiž obestřen tajemstvím. Narodit se měl ve Francii nebo francouzské kolonii v Karibiku, zemřít pak na území Mexika či Azorských ostrovů.

A právě mezi těmito místy měl schovat své bohatství. Pátrání po něm je proto podobné pověstnému hledání jehly v kupce sena.

PROLIL ZLATO HRDLEM?

Kolují ale i teorie, podle kterých nemá hledání Lafittova pokladu smysl. Dnes už prý totiž neexistuje. Vysvětlení přitom zní jednoduše. Lafitte platí za drsného námořníka se vším všudy. Poklad měl proto utratit ještě za svého života za alkohol a jiné neřesti.

Pro toto tvrzení však neexistuje důkaz. Objevení Lafittova pokladu je proto nesmírně náročnou záležitostí a zůstává otázkou, zda se vůbec někdy někomu podaří!

SKRYTÝ DŮL A TAJEMSTVÍ INDIÁNŮ

(pátrání od 60. let 19. století)

V arizonském pohoří Superstition Mountains leží největší zlatý důl na světě. Vzácného kovu je v něm přitom tak požehnaně, že je ho možné jen tak seškrabovat nožem. Má to ale jeden háček. Kromě německého průzkumníka a dobrodruha JACOBA WALTZE ho totiž nikdo nikdy nespatřil.

ZLATÉ NUGETY A DIVOKÉ PITKY

Jacob Waltz v Arizoně provádí rozsáhlé výzkumy během 60. let 19. století. Objevit přitom má ohromný zlatý důl. A jak vypráví publicista KAREL PEŠEK: „Do hor se prý vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata.

Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.“ Otázka, kde zlato bral, nedává spát hledačům pokladů dodnes.

UTAJENÁ CESTA

Po stopách Waltze se snaží vypravit mnoho dobrodruhů. Nikdo však nemá štěstí. Záhada zlatého dolu je proto vyčleněna jen do oblasti legend a spekulací. Vypráví se přitom, že se bájný poklad má nacházet nejen v Arizoně, ale také Coloradu nebo Kalifornii.

Cestu k němu mají znát jen místní indiánské kmeny, které si nepřejí vyzradit jeho polohu. Říká se dokonce, že ho nechávají chránit záhadnými a po zuby ozbrojenými strážci!

ŠTĚCHOVICKÝ POKLAD: HLEDÁNÍ BEZ KONCE

(pátrání od roku 1945)

Umělecké předměty, německé bankovky, cenné papíry a tajné materiály vojenského významu. To vše má obsahovat štěchovický poklad. Jestli je to ale pravda, to nedokáže nikdo potvrdit. Bedny s nacistickým bohatstvím jsou totiž skryty neznámo kde.

Od roku 1945 po nich pátrají desítky badatelů a dobrodruhů. Prozatím neúspěšně.

TAJEMSTVÍ ZAKOPANÉ POD ZEMÍ

Píše se duben roku 1945 a nacisté provádí výkopy v okolí Štěchovické přehrady jižně od Prahy. Pod zem přitom putuje německý archiv, který se podaří objevit v únoru 1946. Skryto má být v okolí ale i něco víc.

Alespoň v to věří hledači pokladů. Důkazem jim jsou dokumenty i vzpomínky pamětníků. Opírají se ale o věrohodné informace?

PRO A PROTI

„Na základě sesbíraných informací jsme dospěli k názoru, že na štěchovickém ‚pokladu‘ je zhruba 80–90 procent pravdy,“ říká badatel JOSEF MUŽÍK. Historik a pedagog VLADIMÍR NÁLEVKA (1941–2010) však jeho nadšení nesdílí:

„Já osobně jsem vůči této možnosti skeptický, protože koneckonců vnitro se všemi svými instrumenty hledalo ve Štěchovicích od 50. let. A nic nenašlo.“ Je tedy možné u Štěchovic ještě něco najít?

EXISTOVAL POKLAD GENERÁLA JAMAŠITY?

(pátrání od roku 1945)

Do kategorie pokladů z období 2. světové války nepatří jen štěchovický poklad. Ohromné bohatství se má ukrývat také na Dálném východě. Na ostrovech v Tichém oceánu má být totiž uložen majetek, který měl nashromáždit japonský generál TOMOJUKI JAMAŠITA (1885–1946).

MLČENÍ, NEBO NEVĚDOMOST?

Po podepsání japonské kapitulace je Jamašita obviněn z válečných zločinů. Vyšetřovatele však nezajímá jen jeho vojenská činnost, ale řeší také zprávy o jeho legendárním pokladu. Generál má být kvůli výpovědi dokonce mučen.

Nic však neprozradí. Stojí za jeho mlčením nezdolný charakter vojáka, který nechce vyzradit svou kořist, nebo spíše fakt, že není, co by řekl?

PÁTRACÍ AKCE BEZ VÝSLEDKŮ

Zda Jamašitův poklad existoval, to není jasné. Přesto probíhají od konce války pátrací akce. A jak říká filipínský historik a žurnalista AMBETH OCAMPO (*1961): „Co mě zneklidňuje, je fakt, že přes takový počet hledačů, jejich map, ústních svědectví, detektorů kovů a nejmodernější techniky nikdo nenašel vůbec nic.

“ Znamená to snad, že žádný poklad neexistuje?

Nebo jde spíše o důkaz, že byl dobře ukryt? Foto: wikimedia.org, alibaba.com, Archiv ÚST, mining.com

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...