3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     5 nejzáhadnějších útvarů na Marsu
5 nejzáhadnějších útvarů na Marsu
od 31.7.2021
3.4tis
Některé útvary jsou považovány za dílo mimozemšťanů, foto Pixabay
120
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Na fotografiích Marsu se už desítky let objevují objekty připomínající umělé útvary, stavby či dokonce celé základny. Podle některých jsou snímky sond důkazem dávného obydlení Marsu, podle vědců za vše může jen lidská představivost.

Některé útvary jsou považovány za dílo mimozemšťanů, foto Pixabay Tvář v oblasti Cydonia je nejslavnějším útvarem na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Město Inků zachycené sondou Odyssey, foto NASA, Jim Secosky / Creative Commons / Volné dílo Jedna z mnoha domnělých pyramid na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Marťanský monolit, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Tvář Cynodie: Fotografie pořízená sondou Viking 1 v 70. letech obletěla celý svět. V oblasti Cydonia sonda zachytila skalní útvar, který nápadně připomíná lidskou tvář. Obličej se slzou pod okem obklopuje zvláštní účes či snad helma.

reklama

Podle vědců jde ale o pouhou hru světla a stínů. Další fotografie z jiného úhlu už totiž ukazují jen neforemnou horu.

Tvář v oblasti Cydonia je nejslavnějším útvarem na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Tvář v oblasti Cydonia je nejslavnějším útvarem na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Biostanice Alfa: Virtuální archeologové pátrající po známkách mimozemského života na fotografiích Marsu před několika lety objevili útvar, který pojmenovali Biostanice Alfa.

Na rozdíl od okolního načervenalého terénu má zářivě bílou barvu a viditelně vystupuje nad povrch. Biostanice je 200 metrů dlouhá a 50 metrů široká. Skládá se z několika válců a připomíná stavby, které tu podle plánu skutečně mají vybudovat první kolonisté. Podle odborníků jde o vadu na snímku nebo o masu ledu.

Město Inků zachycené sondou Odyssey, foto NASA, Jim Secosky / Creative Commons / Volné dílo
Město Inků zachycené sondou Odyssey, foto NASA, Jim Secosky / Creative Commons / Volné dílo

Město Inků: V únoru 1972 v oblasti jižného pólu planety sonda Mariner 9 fotografuje seskupení 12 pravidelných „plošin“, které vystupují z okolní krajiny.

reklama

Jde o pravidelně tvarované „zdi“ uspořádané tak, že připomínají uměle vytvořené starobylé sídliště. Později proto od samotných vědců z NASA dostává jméno Město Inků.

Útvar je součástí větší kruhovité struktury o průměru 86 km, která podle odborníků mohla vzniknout při dopadu asteroidu.

Jedna z mnoha domnělých pyramid na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Jedna z mnoha domnělých pyramid na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Tajemné pyramidy: Nezřídka je Mars spojován se starobylým Egyptem. Na vině jsou pyramidy, kterých se na Marsu objevuje hned několik. V oblasti Elysium byly vyfotografovány pyramidy, jejichž základny měří kolem 3000 metrů.

reklama

Později sonda Viking objevila na jiné místě planety pole celé poseté pyramidami, jejichž uspořádání prý odpovídá uspořádání staveb dávných středoamerických kultur. Spolu s nimi i další obrovský útvar připomínající lidskou hlavu.

Pro něj se okamžitě ujímá označení Sfinga. Pyramidu lze najít také v oblasti Cydonia nedaleko proslulé Tváře.

Marťanský monolit, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo
Marťanský monolit, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Marťanský monolit: Uprostřed marťanské pustiny se do výše tyčí prazvláštní monolit, který nápadně připomíná útvary v kultovním snímku 2001: Vesmírná odysea.

V roce 2009 jej vyfotila sonda Mars Reconnaissance Arbiter pomocí své kamery s vysokým rozlišením pořídila. Jde o zdánlivě dokonalou pravoúhlou, vzpřímenou strukturu. Ta by prý jen velice nepravděpodobně mohla vzniknout přirozenými procesy..

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu NASA / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.4tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap