21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Vesmír a technologie
5 nejzáhadnějších útvarů na Marsu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.7.2021
3.4tis
Některé útvary jsou považovány za dílo mimozemšťanů, foto Pixabay
120
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Na fotografiích Marsu se už desítky let objevují objekty připomínající umělé útvary, stavby či dokonce celé základny. Podle některých jsou snímky sond důkazem dávného obydlení Marsu, podle vědců za vše může jen lidská představivost.

Některé útvary jsou považovány za dílo mimozemšťanů, foto Pixabay Tvář v oblasti Cydonia je nejslavnějším útvarem na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Město Inků zachycené sondou Odyssey, foto NASA, Jim Secosky / Creative Commons / Volné dílo Jedna z mnoha domnělých pyramid na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo Marťanský monolit, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Tvář Cynodie: Fotografie pořízená sondou Viking 1 v 70. letech obletěla celý svět. V oblasti Cydonia sonda zachytila skalní útvar, který nápadně připomíná lidskou tvář. Obličej se slzou pod okem obklopuje zvláštní účes či snad helma.

Podle vědců jde ale o pouhou hru světla a stínů. Další fotografie z jiného úhlu už totiž ukazují jen neforemnou horu.

Tvář v oblasti Cydonia je nejslavnějším útvarem na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Biostanice Alfa: Virtuální archeologové pátrající po známkách mimozemského života na fotografiích Marsu před několika lety objevili útvar, který pojmenovali Biostanice Alfa. Na rozdíl od okolního načervenalého terénu má zářivě bílou barvu a viditelně vystupuje nad povrch.

Biostanice je 200 metrů dlouhá a 50 metrů široká. Skládá se z několika válců a připomíná stavby, které tu podle plánu skutečně mají vybudovat první kolonisté. Podle odborníků jde o vadu na snímku nebo o masu ledu.

Město Inků zachycené sondou Odyssey, foto NASA, Jim Secosky / Creative Commons / Volné dílo

Město Inků: V únoru 1972 v oblasti jižného pólu planety sonda Mariner 9 fotografuje seskupení 12 pravidelných „plošin“, které vystupují z okolní krajiny. Jde o pravidelně tvarované „zdi“ uspořádané tak, že připomínají uměle vytvořené starobylé sídliště.

Později proto od samotných vědců z NASA dostává jméno Město Inků. Útvar je součástí větší kruhovité struktury o průměru 86 km, která podle odborníků mohla vzniknout při dopadu asteroidu.

Jedna z mnoha domnělých pyramid na Marsu, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Tajemné pyramidy: Nezřídka je Mars spojován se starobylým Egyptem. Na vině jsou pyramidy, kterých se na Marsu objevuje hned několik. V oblasti Elysium byly vyfotografovány pyramidy, jejichž základny měří kolem 3000 metrů.

Později sonda Viking objevila na jiné místě planety pole celé poseté pyramidami, jejichž uspořádání prý odpovídá uspořádání staveb dávných středoamerických kultur. Spolu s nimi i další obrovský útvar připomínající lidskou hlavu.

Pro něj se okamžitě ujímá označení Sfinga. Pyramidu lze najít také v oblasti Cydonia nedaleko proslulé Tváře.

Marťanský monolit, foto NASA / Creative Commons / Volné dílo

Marťanský monolit: Uprostřed marťanské pustiny se do výše tyčí prazvláštní monolit, který nápadně připomíná útvary v kultovním snímku 2001: Vesmírná odysea. V roce 2009 jej vyfotila sonda Mars Reconnaissance Arbiter pomocí své kamery s vysokým rozlišením pořídila.

Jde o zdánlivě dokonalou pravoúhlou, vzpřímenou strukturu. Ta by prý jen velice nepravděpodobně mohla vzniknout přirozenými procesy..

Foto v úvodu: Pixabay, fota v textu NASA / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]