8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     5 tajemných otázek do nového roku: Jak vypadal Golem?
5 tajemných otázek do nového roku: Jak vypadal Golem?
od 29.12.2022
3.2tis
Existuje nezvratný osud? A co je pravdy na tom, že se vědělo, že Titanic půjde ke dnu? Foto: Pixabay
358
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Vědělo  se o zkáze Titaniku předem? Jak ve skutečnosti vypadal Golem? A existuje nezvratný osud? Čtěte dál…

Existuje nezvratný osud? A co je pravdy na tom, že se vědělo, že Titanic půjde ke dnu? Foto: Pixabay Vědělo se o konci Titaniku předem? Foto: Pixabay Může nás doběhnout nezvratný osud? Foto: Pixabay Česnek zahání nemoci. A u upíry? Foto: Pixabay

OTÁZKA 1.: Je film Hostel inspirován skutečností?

Američtí turisté se vydávají do Bratislavy s vidinou lehce dostupných dívek. Ovšem prožijí zde horor. V místě totiž působí „Elitní lovecký klub“, který movitým pánům nabízí možnost zavraždit si dle libosti člověka.

Tyto budoucí oběti přitom shání mezi nic netušícími turisty, které unáší do hostelu s místnostmi uzpůsobenými pro mučení. To je příběh amerického snímku Hostel (2005). Může takový byznys někde opravdu fungovat?

Režisér snímku Eli R. Roth (*1972) tvrdí, že inspirací k filmu se mu staly jisté thajské internetové stránky, na nichž byl nabízen obchod tohoto druhu.

„…stránky, dle nichž můžete jet do Thajska a za 10 000 dolarů vejít do místnosti a střelit anonymní osobu do hlavy,“ popisuje Roth. Pokud režisér opravdu na něco takového narazil, jednalo se o skutečnou nabídku?

Internetová stránka již nadále nefunguje, a nikdo tak nedokáže říci, zda nešlo jen o nejapný žert.

Vědělo se o konci Titaniku předem? Foto: Pixabay
Vědělo se o konci Titaniku předem? Foto: Pixabay

OTÁZKA 2.: Byla předpovězena zkáza Titaniku?

Neuvěřitelnou podobnost se ztroskotáním parníku Titaniku, k němuž došlo v roce 1912, vykazuje kniha Marnost amerického spisovatele Morgana Andrewa Robertsona (1861–1915).

Ten 14 let před skutečnou katastrofou sepisuje dílo, v němž líčí ztroskotání lodi s názvem Titan po srážce s ledovcem.

Románová loď pojme stejně lidí jako Titanic (3000 osob), je 244 metrů dlouhá (Titanic měří 269 metrů), a dosahuje dokonce i stejné maximální rychlosti. Jedná se jen o náhody?

V době, kdy Robertson píše svůj román, je takové plavidlo jako Titanic naprosto nemyslitelné! Celá věc tak zůstává záhadou.

Může nás doběhnout nezvratný osud? Foto: Pixabay
Může nás doběhnout nezvratný osud? Foto: Pixabay

OTÁZKA 3: Existuje něco jako nezvratný osud?

Je známo pár příběhů lidí, u nichž by se o nezvratném osudu skutečně hovořit dalo. Jedním z nich je Henry Ziegland z amerického Texasu. V roce 1893 prý opouští svou přítelkyni a ta spáchá sebevraždu.

Její bratr proto naplánuje pomstu a jednoho dne na Henryho vystřelí před jeho domem. Kulka však pouze „lízne“ jeho obličej a zavrtá se do stromu za ním. O 20 let později chce Ziegland tento strom porazit.

Jelikož se mu to však nedaří manuálně, rozhodne se použít dynamitu. Když však mohutný kmen odpálí, údajně z něj vylétne dávná kulka, trefí ho do hlavy a on umírá. Dostihl ho snad nenaplněný osud?

OTÁZKA 4.: Jak ve skutečnosti vypadal Golem?

Pověst o pražském Golemovi praví, že ho v 16. století stvořil židovský rabín známý jako rabi Löw (vlastním jménem Jehuda Liva ben Becalel, asi 1525–1609). Jde prý o oživlou sochu, která chrání židovské ghetto před útoky křesťanů. A jaká je jeho podoba?

Podle nejslavnější verze příběhu se jedná o hliněnou sochu člověka, kterou rabi oživil vložením šému (magické formule) do úst. Ovšem hliněný obr, jak ho známe z filmu, to zřejmě nebyl. Spíše měl prý vypadat jako normální člověk.

Spisovatel Gustav Meyrink (1868–1932) ho ve svém díle Golem například popisuje jako šikmookého muže žluté pleti, který se prochází ulicemi a šíří strach.

Jiná teorie zase říká, že Golem prý byl mentálně postižený muž s neobvyklou silou, který žil v židovském ghettu v Praze. Jaká tedy byla skutečná podoba Golema, to není zcela zřejmé. Stejně jako není jasné, zda vůbec někdy existoval.

Česnek zahání nemoci. A u upíry? Foto: Pixabay
Česnek zahání nemoci. A u upíry? Foto: Pixabay

OTÁZKA 5.: Zabírá na upíry česnek?

Česnek je v minulosti považován za zdravou, takřka životadárnou plodinu. Vampyrismus naopak lidé pojímají jako „nemoc“. Možná právě z tohoto důvodu se věří, že česnek proti této „chorobě“ zabere.

Další z teorií je ta, že útoky upírů jsou v minulosti přirovnávány ke kousancům od komárů. Oba dva tvorové sají krev a přenášejí nemoci (v případě upírů je tou nemocí vampyrismus).

Jelikož proti komárům se dříve používal česnek, věří se, že zapůsobí i proti krvelačným upírům. Mohla snad tato plodina někdy doopravdy zahánět krvelačné bestie?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 8.12.2023 795
Prastará propast, na jejíž dno nelze pohlédnout, prý obsahuje nejzkaženější vodu na světě a stoupají z ní jedovaté výpary. Podle legendy má jít o vězení pro zlé duchy, démony a duše tyranů. Některými historiky je Barhút označován za sopku, která jednoho dne ukončí život na Zemi. Podobně o propasti hovoří i různé náboženské texty.   Tajemná propast leží v údolí Hadramút na východě Jemenu
od 8.12.2023 956
V liturgické tradici, která je praktikována i v České republice, je svátek Tří králů synonymem pro slavnost Zjevení Páně. Tímto dnem u nás de facto vrcholí a zároveň končí Vánoce. Kolik však bylo mudrců-králů, kteří přispěchali do Betléma, aby se poklonili Ježíši? Byli opravdu jen tři?   Mudrci z východu, kteří si později vysloužili pojmeno
od 7.12.2023 1.9tis
Tygr jihočínský (Panthera Tigris amoyensis) je v současnosti považován za pravděpodobně vyhubeného. Ve volné přírodě nebyl pozorován posledních dvacet pět let. Těšit  se krásou této šelmy můžeme jen v zoologických zahradách. Jak je to však s legendárním modrým tygrem, který je někdy chápán jako mutace právě tygra jihočínského? Existoval vůbec někdy modrý tygr? [gallery ids="134685,134686,134687
od 7.12.2023 2.2tis
Na skalnatém ostrohu nad Vltavou se chystá obřad, při němž se nový vládce chopí moci nad okolním územím. Později budou na místě nastolována česká knížata a vyroste zde Pražský hrad. Pahorek ale údajně používali už jejich předchůdci. Podle historika Petra Charváta navíc ceremoniál začínal obětí perskému bohu Mithrovi. Je to možné?     K
od 6.12.2023 3.1tis
Maďarsko je bezesporu lákavým turistickým cílem, na své si v něm ale rozhodně přijdou i cestovatelé vyhledávající poněkud tajemnější zážitky. Která místa by žádný nadšenec do záhad neměl vynechat?   Řídkým lesem v blízkosti maďarské obce Bükkszentkereszt stoupá skupina hlasitě oddechujících poutníků. Jeden z nich si otírá pot z čela a ukazuje na několik kamenů nenápadně rozesetých mezi strom
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
21stoleti.cz
První zákrok proběhl před 15 lety v IKEM. Od té doby metoda TAVI pomáhá 1700 lidem ročně
Dnes je to přesně 15 let od chvíle, kdy v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl první zákrok náhrady aortální chlopně metodou TAVI. Zákrok pomocí TAVI zvyšuje kvalitu ži
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
epochaplus.cz
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten