reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Neobjasněné události
5 věcí, které jste nevěděli o Jacku Rozparovači
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.2.2022
3.5tis
Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo
354
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Jack Rozparovač je nejslavnějším sériovým vrahem v historii. Dodnes se mu věnuje mnoho vzdělaných kriminalistů i amatérů. Osobnost vraha, který koncem 19. století naháněl hrůzu londýnským ženám, je však možná zcela jiná, než se obecně soudí.

1. NEJASNÝ POČET OBĚTÍ

Přestože je Jack Rozparovač označován za sériového vraha, nikdo nedokáže říct, kolik obětí má vlastně na svědomí. Oficiálně se má za to, že zavraždil pět žen. Zda tomu tak opravdu bylo, však není jisté.

V roce 1888 a krátce po něm totiž v inkriminované oblasti – ve Whitechapelu došlo celkem k 11 vraždám. Podle některých odborníků však pouze tři z nich vykazovaly stejný způsob provedení vraždy. Celá záležitost je tak předmětem spekulací.

2. MOŽNÁ ŽÁDNÝ DOPIS NENAPSAL!

Novináři a policisté obdrželi více než 700 dopisů, jejichž pisatel se vydával za vraha. Odborníci nejčastěji vyzdvihují pouhé dva z nich. Jeden byl adresovaný centrální tiskové agentuře a je psaný červeným inkoustem.

Údajný vrah v něm líčí detaily svého činu. V době, kdy jsou vraždy vyšetřované je však dopis považován za podvrh, který vytvořil jeden z novinářů. K druhému z dopisů byla přiložena část ledviny. Podle lékaře patřila jedné z obětí.

Současní badatelé ale namítají, že v oné době bylo téměř nemožné určit, komu orgán patří. O žádném z dopisů tedy nemůže být bezpečně prohlášeno, že jej napsal vrah.

Policejní fotografie jedné ze zavražděných žen, Foto: City of London police Archives / Creative Commons / Public Domain

3. MNOHO SVĚDKŮ

Nepolapitelnost Jacka Rozparovače a neschopnost vyšetřovatelů odhalit jeho identitu budí dojem, že vrah se chová jako přízrak. Zabíjí údajně tiše a nikým nespatřen se následně beze stopy vytrácí. To je ale pouhý mýtus.

Ve skutečnosti za sebou vrah zanechával stopy i vystrašené svědky. Jistý Joseph Lawende se například pozdě v noci procházel se svými kumpány, když spatřil jednu z obětí ve společnosti jistého muže.

Deset minut poté ji někdo zavraždil. Svědkové Rozparovače popisují jako 175 cm vysokého třicátníka se slabým knírkem. Ve skutečnosti tak jeho vzezření nebylo nijak zvláštní nebo podezřelé.

4. NAKAZIL SE VRAH OD PROSTITUTKY?

Své oběti si vrah nevybírá náhodně. Zaměřuje se na ženy nejčastěji po čtyřicítce, které se živí prostitucí. Oběti vyhledává s přicházejícím víkendem pozdě v noci nebo nad ránem v tmavých uličkách chudinského Whitechapelu.

Doba vražd naznačuje, že vrah byl nejspíš nezaměstnaný. Z nějakého důvodu také trpí silnou nenávistí k ženám, kterým rád netvořil pohlavní orgány. Podle jedné z verzí šlo o možného zákazníka, kterého jedna z prostitutek nakazila pohlavní chorobou.

5. PORAZÍ HO TECHNOLOGIE?

Přestože Jack Rozparovač spravedlnosti unikl, jeho jméno možná budeme časem bezpečně znát. S nástupem moderních technologií lze totiž porovnávat mnohá data a odhalovat tak jisté nesrovnalosti. Mnoho předmětů také bylo z místa činu odneseno jako suvenýr a v současnosti se postupně vynořují. Čeká ten nejdůležitější důkaz na svoje znovuobjevení kdesi v soukromé sbírce?

Ilustrace z londýnského tisku v roce 1888, Foto: R. Taylor / The Illustrated London News / Creative Commons / Public Domain
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 5.7.2022 1
Takřka přes noc se stává legendou a sexuálním symbolem. Celý svět jí leží u nohou, když její život náhle skončí. Není jí ještě ani 29 let! Nikdo nedokáže říci, co přesně za smrtí hvězdy stojí.     V rohu místnosti stojí výstředně vyhlížející muž s platinově blonďatými vlasy. Znenadání zhasne cigaretu a vezme si do […]
od Dalibor Vrána 4.7.2022 1
Co se musí stát, aby někdo z vteřiny na vteřinu zmizel z povrchu zemského? Někdy stačí mrknutí oka a existence, kterou jsme považovali za samozřejmou, jako kdyby se nikdy nestala. Zbude jen třas po celém těle, vnitřní chlad provázející pocit, že je s naším světem něco děsivě v nepořádku… Jsme v severní Virginii. Slyšíme šum […]
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 1.7tis
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 2.5tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.2tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]