30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Jacku Rozparovači
5 věcí, které jste nevěděli o Jacku Rozparovači
od 8.2.2022
3.5tis
Jack Rozparovač terorizoval Londýn, foto The Illustrated Police News / Creative Commons / Volné dílo
354
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Jack Rozparovač je nejslavnějším sériovým vrahem v historii. Dodnes se mu věnuje mnoho vzdělaných kriminalistů i amatérů. Osobnost vraha, který koncem 19. století naháněl hrůzu londýnským ženám, je však možná zcela jiná, než se obecně soudí.

1. NEJASNÝ POČET OBĚTÍ

Přestože je Jack Rozparovač označován za sériového vraha, nikdo nedokáže říct, kolik obětí má vlastně na svědomí. Oficiálně se má za to, že zavraždil pět žen. Zda tomu tak opravdu bylo, však není jisté.

reklama

V roce 1888 a krátce po něm totiž v inkriminované oblasti – ve Whitechapelu došlo celkem k 11 vraždám. Podle některých odborníků však pouze tři z nich vykazovaly stejný způsob provedení vraždy. Celá záležitost je tak předmětem spekulací.

2. MOŽNÁ ŽÁDNÝ DOPIS NENAPSAL!

Novináři a policisté obdrželi více než 700 dopisů, jejichž pisatel se vydával za vraha. Odborníci nejčastěji vyzdvihují pouhé dva z nich. Jeden byl adresovaný centrální tiskové agentuře a je psaný červeným inkoustem. Údajný vrah v něm líčí detaily svého činu.

V době, kdy jsou vraždy vyšetřované je však dopis považován za podvrh, který vytvořil jeden z novinářů. K druhému z dopisů byla přiložena část ledviny. Podle lékaře patřila jedné z obětí.

reklama

Současní badatelé ale namítají, že v oné době bylo téměř nemožné určit, komu orgán patří. O žádném z dopisů tedy nemůže být bezpečně prohlášeno, že jej napsal vrah.

Policejní fotografie jedné ze zavražděných žen, Foto: City of London police Archives / Creative Commons / Public Domain
Policejní fotografie jedné ze zavražděných žen, Foto: City of London police Archives / Creative Commons / Public Domain

3. MNOHO SVĚDKŮ

Nepolapitelnost Jacka Rozparovače a neschopnost vyšetřovatelů odhalit jeho identitu budí dojem, že vrah se chová jako přízrak. Zabíjí údajně tiše a nikým nespatřen se následně beze stopy vytrácí. To je ale pouhý mýtus.

reklama

Ve skutečnosti za sebou vrah zanechával stopy i vystrašené svědky. Jistý Joseph Lawende se například pozdě v noci procházel se svými kumpány, když spatřil jednu z obětí ve společnosti jistého muže. Deset minut poté ji někdo zavraždil.

Svědkové Rozparovače popisují jako 175 cm vysokého třicátníka se slabým knírkem. Ve skutečnosti tak jeho vzezření nebylo nijak zvláštní nebo podezřelé.

4. NAKAZIL SE VRAH OD PROSTITUTKY?

Své oběti si vrah nevybírá náhodně. Zaměřuje se na ženy nejčastěji po čtyřicítce, které se živí prostitucí. Oběti vyhledává s přicházejícím víkendem pozdě v noci nebo nad ránem v tmavých uličkách chudinského Whitechapelu.

Doba vražd naznačuje, že vrah byl nejspíš nezaměstnaný. Z nějakého důvodu také trpí silnou nenávistí k ženám, kterým rád netvořil pohlavní orgány. Podle jedné z verzí šlo o možného zákazníka, kterého jedna z prostitutek nakazila pohlavní chorobou.

5. PORAZÍ HO TECHNOLOGIE?

Přestože Jack Rozparovač spravedlnosti unikl, jeho jméno možná budeme časem bezpečně znát. S nástupem moderních technologií lze totiž porovnávat mnohá data a odhalovat tak jisté nesrovnalosti.

Mnoho předmětů také bylo z místa činu odneseno jako suvenýr a v současnosti se postupně vynořují. Čeká ten nejdůležitější důkaz na svoje znovuobjevení kdesi v soukromé sbírce?

Ilustrace z londýnského tisku v roce 1888, Foto: R. Taylor / The Illustrated London News / Creative Commons / Public Domain
Ilustrace z londýnského tisku v roce 1888, Foto: R. Taylor / The Illustrated London News / Creative Commons / Public Domain
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 978
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.0tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější tvář? Nepřiroze
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 1.2tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ...     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, p