Skip to content

5 záhadných videí, ze kterých mrazí: Skrývá se za nimi ještě děsivější pravda?

Záhadné šifry, okamžiky před smrtí či dílo domnělého vraha společně tvoří pětici nejzáhadnějších videí, která vyvolávají celou řadu otázek. Kdo je jejich autorem? Co nebo kdo se skrývá v záběru či mimo něj?

Pátrání po odpovědích mnohdy odkrývá mrazivé skutečnosti!

V době rychlého internetu a levných technologií tráví mnoho lidí významnou část svého života sdílením fotografií či videí a sledováním obsahu, který sdílejí ostatní. Sociální sítě jsou doslova zaplaveny nahrávkami s nejrůznější tematickou.

Žebříčkům nejsledovanějších videí povětšinou vládnou kočky a nešikovné pády. Čas od času se ale dočká přívlastku „virální“ i něco naprosto odlišného. Něco, co může být dílem extravagantního umělce stejně, jako dílem vyšinutých zločinců.

Videa, která můžeme jen těžko pochopit, a která nám nahánějí husí kůži však mohou obsahovat důležitý klíč k rozluštění blížící se katastrofy či dokonce k odhalení zatím neusvědčeného vraha. Podívejte se s EnigmouPlus.

cz na pětici videí, která jsou ještě mrazivější, než slavná nahrávka z hororového filmu Kruh! Jaká děsivá pravda se za nimi ukrývá?

Morová maska z Polska: Kdo vytvořil tak složitou šifru?

Švédský bloger Johny Krahbichler v roce 2015 obdržel poštou anonymní zásilku, která obsahovala CD s podivnou nahrávkou. V rozpadlé budově mlčky stojí postava v kostýmu, který nosili lékaři během morových epidemií, včetně charakteristické masky s ptačím zobákem.

Kolem postavy se za doprovodu strašidelných zvuků objevují více či méně viditelně šifry a zdá se, že je jejich obsah tak perfektně propracovaný, že nemůže jít o dílo obyčejného video nadšence. Za nahrávkou podle všeho stojí buď skupina skutečně znalých autorů, nebo člověk, který má blízko ke genialitě.

Rozhodně k jeho vytvoření bylo zapotřebí rozsáhlých znalostí audiovizuálního šifrování. Krahbichler video nahrává na server youtube, kde prosí ostatní nadšence o spolupráci. Podaří se jim společně šifry ve videu prolomit?

SMRT JE VŠUDE

Už na první pohled je zřejmé, že hlavním motivem videa je smrt. Napovídá o tom nejen morová maska, ale také první binární řetězec, z něhož lze vyvodit slovo „muerte“, španělské slovo pro smrt. Další méně viditelný binární řetězec říká „Máte 1 rok či méně“. Obsah videa začne být silně znepokojivý poté, co je jeho zvuková stopa pomocí spektrogramu převedena na obraz. Ve výsledném snímku se totiž objeví obraz mučené ženy a nápis „ty už jsi mrtvý“. Nedávno dekódované zprávy obsahují souřadnice Bílého domu, sídla prezidenta USA.

Další z dekódovaných zpráv v sobě ukrývá zdánlivě nesouvisející anglická slova „red lips like tenth“, jenže když upravíme pořadí písmen, dostaneme zlověstný vzkaz „kill the prezident“, tedy zabijte prezidenta.

To je jeden z důvodů, proč se o tvůrce videa začala zajímat i americká tajná služba a FBI. Zdá se však, že ani jejich experti nedokáží zachytit stopu tajemného tvůrce. Kdo video vytvořil a proč?

BLOGGER MLUVÍ PRAVDU!

Video bylo zveřejněno krátce před Halloweenem, což vedlo mnohým k domněnkám, že může jít o marketingový tah a možnou propagaci nějaké hry. To se ale nepotvrdilo. Další z možností byl propracovaný podvod blogera, který snad toužil po pozornosti.

Příběh o anonymní zásilce z Polska totiž budí jisté pochybnosti. Jenže známka na obálce, ve které CD s videem přišlo, je skutečně polská. Stejně jako lokace, kde byly záběry pořízeny. Rozpadlá budova je identifikována jako bývalé židovské sanatorium Zofiówka v polském Otwocku.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, jaký má toto video účel. Podle všeho v sobě dvouminutová nahrávka ukrývá ještě několik nerozluštěných cifer. Bude odpověď ukryta právě v nich?

I feel fantastic: Prozradil vrah úkryt mrtvého těla?

Robotická figurína oblečená do dámských šatů, pro níž uživatelé internetu používají jméno Tara, je jedinou protagonistkou dvě a půl minuty dlouhé nahrávky, která se na internetu poprvé objevila v dubnu roku 2009.

Tara nejprve stojí uprostřed staromódně vypadající místnosti a má na sobě šedé kalhoty a volný pletený svetr. a v různých intonacích opakuje věty „Hej, hej, hej, cítím se fantasticky!“ nebo „Prosím, odejdi. Uteč, uteč, uteč!“ V další části videa je Tara oblečená celá v černém, sedí na zemi ve svůdné póze a pohybuje hlavou tak, jak by si živá žena laškovně pohrávala se svými vlasy. Video přerušuje detailní záběr na jakousi zahradu či snad kraj lesa a po několika vteřinách se zase objevuje robotická figurína.

Co má tohle všechno znamenat? K videu se nikdo příliš nehlásí a není zřejmé, kdo ho jej natočil a proč.

PŘIZNÁNÍ VRAHA?

Podařilo se sice vypátrat člověka, který video zveřejnil poprvé, ale ten jen tvrdí, že jej dostal spolu s dalšími nahrávkami od jisté společnosti, která má v oblibě nekonvenční videa. Odkud ale video pochází, nikdo není schopen říct.

Ti, kteří se na nahrávku podívali podrobně, si všimli, že okna v místnosti jsou falešná a video tak nejspíš bylo natočeno ve studiu. Podle některých názorů jde o práci vyšinutého vraha a video je jeho přiznáním.

Místo mezi stromy, které se objevuje v detailním záběru, je prý místem, kde ukryl těla. A šaty, které má figurína na sobě, patřily obětem. Někteří se domnívají, že by video mohla sloužit k náboru do nějakého vražedného kultu.

Může být některá z těchto hypotéz pravdivá, nebo jen někdo natočil tak podivné video z jediného prostého důvodu – protože může?

Hackeři v přímém přenosu: Kdo naboural televizní vysílání?

V roce 2006 začíná internetem kolovat video z údajného útoku neznámého hackera na televizní stanici v americkém Wyomingu v 80. letech. Vysílání televize bylo přerušeno a na obrazovce se objevil nápis „Představujeme vám speciální prezentaci.

Uvidíte takové pěkné věci.“ V následném klipu se objevuje několik vět se zvláštními vzkazy. Například „Proč nenávidíte? Jste nemocní. Na co myslíte?“ a podobně. To vše je doprovázeno záběry na různé tváře s různými strašidelnými výrazy.

Zdá se, že útočníci tímto způsobem vyjadřují svou nevoli proti televizním reklamám, ale objevují se i lidé, kteří uvádějí, že po zhlédnutí videa trpěli halucinacemi a nevolností. Mohl v něm být ukryt podprahový signál?

Specialisté později údajně zjišťují, že frekvence zvuku v tomto videu se pohybuje mezi 17 až 19 hz, což skutečně může popisované potíže způsobit. Hackera, který má útok na svědomí, se nikdy nepodařilo dopadnout.

Kde se ukrývá? A je vůbec skutečný?

FIKCE, ČI REALITA?

Brzy po zveřejnění videa se začínají objevovat hlasy, že celý příběh je smyšlený a video vzniklo mnohem později. Jeho autenticitu se dodnes nepodařilo ověřit. Často je však Wyomingský incident přirovnáván s jiným hackerským útokem, o jehož autenticitě není pochyb.

Útok se odehrává 22. listopadu 1987, kdy je vysílání dvou místních kanálů v oblasti Chicaga přerušeno neznámými hackery. Na obrazovkách se objevuje muž v masce fiktivní postavy jménem Max Headroom, umělé inteligence s lidskou podobou.

Muž se šíleně směje a vykřikuje zdánlivě nesouvislé věty. V jeden okamžik zvedá před kamery rukavici a prohlašuje, že jeho bratr nosí tu druhou. „Ale je špinavá! Je to jako by na ní byly krvavé skrvny,“ prohlašuje zlověstně.

Má tento útok nějaké poselství? Možná by své pohnutky mohli vysvětlit hackeři, kteří za vším stojí. Ani v tomto případě se je však nepodařilo odhalit.

Okamžiky před smrtí: Mluvila dívka s přízrakem, nebo svým vrahem?

Dveře výtahu se otevírají a dovnitř vstupuje mladá dívka. Překotně mačká všechna tlačítka, jako by chtěla výtah donutit urychleně odjet. Jenže výtah nereaguje. Za několik vteřin se drobná Asiatka vykloní ze dveří a nervózně se rozhlíží.

Pak se zase rychle narovná, přitiskne ke stěně a zalapá po dechu. Má strach. Před kým se jen schovává? Za okamžik znovu vyhlédne ven. Pomalu vystupuje a při tom sebou leknutím trhne. Nikdo další ale v záběru není.

I ona sama na okamžik mizí. Když se vrátí, znovu mačká všechna tlačítka. Výtah stále nereaguje a dívka odevzdaně vystupuje. Otevřenými dveřmi je vidět její zmatená gestikulace. Zřejmě s někým hovoří.

Jenže stále nikdo není vidět. Nakonec dívka zcela zmizí ze záběru a dveře výtahu se zakrátko zavřou. Otevřou až v dalším patře. Tuto podivnou příhodu zachytila kamera ve výtahu hotelu Cecil v Los Angeles.

Brzy by byla zapomenuta, jenže věci dostávají zcela nečekaný spád. Osoba na videu je totiž jednadvacetiletá kanadská turistka Elisa Lam a právě jí zbývá posledních pár minut života.

KDO NAHRÁVKU UPRAVIL?

Elisa Lam beze stopy zmizela na začátku února 2013. Tři týdny poté je její tělo nalezeno v nádrži na vodu na střeše hotelu. Nikdo netuší, jak se do nádrže dostala a zda zemřela bez cizího přičinění, nebo ji někdo zavraždil.

Odborníci z jejího chování na videu usuzují, že nejspíš trpí halucinacemi a postupně nad sebou ztrácí kontrolu. Druhá možnost je, že se ukrývá a prchá před někým, kdo jí nahání strach a kdo, možná zcela záměrně, zůstává stát mimo záběr.

Na seznam podezřelých se dostává i personál hotelu. Nikomu se účast na smrti dívky neprokáže, přesto je však přinejmenším podezřelé, že s nahrávkou z výtahu kdosi zásadním způsobem manipuloval. Na rozmazané časomíře není čas čitelný, je však patrné, že video bylo zpomaleno a občas se zastaví úplně.

Číslice na místě minut v některých okamžicích naopak přeskočí už po několika vteřinách, přestože se záznam zdá plynulý. Z celého záznamu je tak odstraněno přibližně 55 vteřin. Proč? Je to snad práce samotného vraha?

Webdriver torso: Mají špioni vlastní video kanál?

Od roku 2013 na svůj YouTube kanál uživatel jménem Webdriver torso nahrál už stovky kryptických videí. Formát je obvykle stejný. Modré a červené obdélníky se pohybují po obrazovce doprovázené pípáním o různých tónech.

Videa jsou dlouhá nejčastěji jen několik vteřin a jejich názvy, například tmpWnNr1Q, tmpGMtzp8 apod. jsou možná další šifrou, nebo naopak klíčem. Kdo videa vytváří a proč zůstává záhadou. Podle všeho ale nedělá nic jiného.

Nová videa se totiž objevují nejčastěji v rozmezí 1-15 minut. Kanál nikdy nespí déle než hodinu. Kanál zveřejnil již kolem půl milionu videí a stále přibývají. Na seznamu se objevilo také několik zcela neobvyklých videí.

Jedno z nich například zabírá osvětlenou Eiffelovu věž a když se v poslední vteřině kamera skloní, dostane se do záběru také facebookový profil autora. Jeho jméno se ale zjistit nepodaří. Stejně jako nikdo nedokáže rozluštit nahraná videa.

Komu jsou vlastně určena?

JEN NÁHODNÁ ZMĚŤ?

Objevují se spekulace, že by mohlo jít o moderní obdobu mysteriózních radiových stanic, které přenášejí zprávy špionům. V tomto případě by jen tajné šifry byly vysílány prostřednictvím YouTube kanálu.

Možná prý jde o nábor nových adeptů. Spekulace pak rázně utnula společnost Google, která prohlašuje, že realita za tajemným účtem Webdriver Torso je mnohem prozaičtější. Údajně jde o jeden z mnoha zkušebních kanálů YouTube, na nichž se testuje kvalita nahrávaných videí.

Ony obdélníky a tóny jsou prý jen náhodnou změtí a neukrývají žádné šifry. Tomu se ale mnozí zdráhají uvěřit, neboť v několika videích se prý šifra, kterou pár nadšenců dokázalo rozkódovat, skutečně vyskytuje.

Náhoda, nebo záměr? Ani samotná společnost Google není bez poskvrny. Je totiž známá tím, že shromažďuje data uživatelů. Kdo jiný by mohl mít k dispozici víc informací než špionážní organizace? Největší internetový vyhledávač zřejmě zná odpověď.

Foto: www.videezy.com, Youtube (Webdriver Torso) (Focus Internet Services) (jonrev) (Creepyblog) (Jeremy Dean)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Existenci slavného impéria uzavřel přestárlý povstalec
epochaplus.cz

Existenci slavného impéria...

Prosperitu vystřídají zmatky, slavné impérium už má nejlepší...
Jak sladit doplňky?
nasehvezdy.cz

Jak sladit doplňky?

Náušnice dokáží svým vzhledem opticky pozměnit tvar...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
5 tipů, jak přečkáte zimu ve zdraví
nasehvezdy.cz

5 tipů, jak přečkáte zimu ve...

I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování...
Historie fastfoodů: V Číně měly pouliční stánky s nudlemi otevřeno celou noc
epochaplus.cz

Historie fastfoodů: V Číně měly...

„Plnou misku,“ poručí si Li, když přistoupí...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...