reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Vesmír a technologie
5x největší vesmírné objekty, které zasáhly Zemi
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 10.2.2022
2.9tis
Země je relativně často bombardována meteority. Které jsou ty největší? foto Pixabay
328
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Srážka Země s asteroidem či jiným vesmírným tělesem je oblíbeným tématem katastrofických filmů a historie dokazuje, že k podobným kolizím skutečně dochází. Následky některých událostí tohoto typu byly skutečně ničivé.

Země je relativně často bombardována meteority. Které jsou ty největší? foto Pixabay Vredefortský dóm, foto Júlio Reis / Creative Commons / volné dílo Škody po výbuchu nad Tunguzkou, foto CYD / Creative Commons / volné dílo

Vredefortský objekt: V rané historii byla Země bombardována velkými kusy vesmírného odpadu. Na rozdíl od těch na Měsíci však byla většina pozemských kráterů erodována. Jedním z nejstarších, které známe, je Vredefortský dóm v Jižní Africe, jehož stáří je přibližně 2 miliardy let.

S průměrem 300 kilometrů je také jedním z největších impaktních kráterů. Vytvořil jej objekt, který mohl být široký až 10 kilometrů.

Vredefortský dóm, foto Júlio Reis / Creative Commons / volné dílo

Morokwengský asteroid: Impaktní kráter široký asi 70 kilometrů vznikl na území dnešní Jihoafrické republiky někdy před 145 miliony let. V roce 2006 vědci při hloubkovém vrtu 770 metrů pod povrchem našli 25 cm velký fragment původního asteroidu.

Takový nález byl velice překvapivý, neboť se očekávalo, při nárazu dostatečně silném na to, aby vytvořil tak obrovský kráter, by se měl asteroid beze zbytku vypařit.

Asteroid Chicxulub: Obří těleso, jehož velikosti se odhaduje na 11 až 80 kilometrů, před 65 miliony let dopadlo oblasti současného Mexického zálivu. Náraz asteroidu, po němž zůstal asi 150 kilometrů široký kráter, je považován za jednu z hlavních příčin hromadného vymírání dinosaurů na konci křídy.

Škody po výbuchu nad Tunguzkou, foto CYD / Creative Commons / volné dílo

Tunguský meteorit: Co přesně se stalo 30. června 1908 nad řekou Tunguzkou v centrální Sibiři, je i po více než sto letech stále záhadou. Při výbuchu neznámého původu byly stromy na území o velikosti 200 kilometrů čtverečních srovnány se zemí a domorodí Evenkové, kteří v oblasti žijí, uváděli, že jejich zvířata byla tlakovou vlnou vymrštěna do vzduchu.

V Londýně byl tou dobou viditelný jasný světelný záblesk, což podporuje teorii o dopadu vesmírného tělesa. Pokud by tato teorie byla pravdivá, pak Sibiř zažila srážku s jedním z nejmohutnějších těles, které Zemi zasáhly.

Čeljabinský meteorit: V roce 2013 se u Čeljabinsku na jihozápadě Ruska zřítil obří superbolid. Více než 1000 lidí bylo zraněno, převážně rozbitým sklem, které vyrazila tlaková vlna. Později nalezené úlomky odhalily, že se jedná o chondrit, nekovový meteorit, který měl původně průměr 19 metrů.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 1.6tis
Dle některých vědců existuje ve vesmíru i tzv. bílá díra, která na rozdíl od černé díry, která předměty vysává, předměty odráží. Co  je na tom pravdy?   Zatímco černé díry jsou podle vědců vesmírné objekty, které vše včetně světla pohlcují a z nichž se nic nemůže vrátit ven, k bílým dírám naopak žádná věc proniknout […]
od Dalibor Vrána 4.7.2022 1.8tis
Jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta USA Billa Clintona (*1946)  Webster Hubbell (*1948) vydává v roce 1997 knihu, v níž mimo jiné zmiňuje, že hned po nástupu Clintona do funkce od něj dostává dva úkoly: Zjistit, kdo zabil Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917–1963), a vypátrat, jestli jsou UFO skutečná! Hubbellovy snahy ale končí podle jeho vlastních slov […]
od Jiří Nechanický 2.7.2022 1.7tis
Badatelé v poslední době hledají na stranách Bible důkazy přistání UFO na Zemi. Verše první kapitoly knihy proroka Ezechiela z 6. století před naším letopočtem mluví záhadně: „Viděl jsem, jak se přihnal bouřlivý vítr od severu, veliké mračno a šlehající oheň; okolo něho byla zář a uprostřed ohně jakýsi třpyt oslnivého vzácného kovu.“ Boží zjevení, nebo UFO? Ezechiel […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin události z měsíce září, zní možná sluchovým receptorům školáků a studentů poněkud provokativně, ale nemůžeme jinak. Ani po více letech nejsou tajemné události, ke kterým došlo 16. září 1994 v zimbabwském zemědělském centru Ruwa, uspokojivě vysvětleny! O co se jednalo? Celkem šedesát dva studentů a žáků ve věku od šesti do […]
od Filip Appl 28.6.2022 2.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]