30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     5x největší vesmírné objekty, které zasáhly Zemi
5x největší vesmírné objekty, které zasáhly Zemi
od 10.2.2022
2.9tis
Země je relativně často bombardována meteority. Které jsou ty největší? foto Pixabay
328
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Srážka Země s asteroidem či jiným vesmírným tělesem je oblíbeným tématem katastrofických filmů a historie dokazuje, že k podobným kolizím skutečně dochází. Následky některých událostí tohoto typu byly skutečně ničivé.

Země je relativně často bombardována meteority. Které jsou ty největší? foto Pixabay Vredefortský dóm, foto Júlio Reis / Creative Commons / volné dílo Škody po výbuchu nad Tunguzkou, foto CYD / Creative Commons / volné dílo

Vredefortský objekt: V rané historii byla Země bombardována velkými kusy vesmírného odpadu. Na rozdíl od těch na Měsíci však byla většina pozemských kráterů erodována.

reklama

Jedním z nejstarších, které známe, je Vredefortský dóm v Jižní Africe, jehož stáří je přibližně 2 miliardy let. S průměrem 300 kilometrů je také jedním z největších impaktních kráterů. Vytvořil jej objekt, který mohl být široký až 10 kilometrů.

Vredefortský dóm, foto Júlio Reis / Creative Commons / volné dílo
Vredefortský dóm, foto Júlio Reis / Creative Commons / volné dílo

Morokwengský asteroid: Impaktní kráter široký asi 70 kilometrů vznikl na území dnešní Jihoafrické republiky někdy před 145 miliony let.

V roce 2006 vědci při hloubkovém vrtu 770 metrů pod povrchem našli 25 cm velký fragment původního asteroidu.

Takový nález byl velice překvapivý, neboť se očekávalo, při nárazu dostatečně silném na to, aby vytvořil tak obrovský kráter, by se měl asteroid beze zbytku vypařit.

reklama

Asteroid Chicxulub: Obří těleso, jehož velikosti se odhaduje na 11 až 80 kilometrů, před 65 miliony let dopadlo oblasti současného Mexického zálivu.

Náraz asteroidu, po němž zůstal asi 150 kilometrů široký kráter, je považován za jednu z hlavních příčin hromadného vymírání dinosaurů na konci křídy.

Škody po výbuchu nad Tunguzkou, foto CYD / Creative Commons / volné dílo
Škody po výbuchu nad Tunguzkou, foto CYD / Creative Commons / volné dílo

Tunguský meteorit: Co přesně se stalo 30. června 1908 nad řekou Tunguzkou v centrální Sibiři, je i po více než sto letech stále záhadou.

reklama

Při výbuchu neznámého původu byly stromy na území o velikosti 200 kilometrů čtverečních srovnány se zemí a domorodí Evenkové, kteří v oblasti žijí, uváděli, že jejich zvířata byla tlakovou vlnou vymrštěna do vzduchu.

V Londýně byl tou dobou viditelný jasný světelný záblesk, což podporuje teorii o dopadu vesmírného tělesa. Pokud by tato teorie byla pravdivá, pak Sibiř zažila srážku s jedním z nejmohutnějších těles, které Zemi zasáhly.

Čeljabinský meteorit: V roce 2013 se u Čeljabinsku na jihozápadě Ruska zřítil obří superbolid. Více než 1000 lidí bylo zraněno, převážně rozbitým sklem, které vyrazila tlaková vlna.

Později nalezené úlomky odhalily, že se jedná o chondrit, nekovový meteorit, který měl původně průměr 19 metrů.

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.11.2022 2.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap
od 23.11.2022 3.2tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejš