reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
6 otázek od vás: Pokusy na dětech i smrtící úhoři – co je na tom pravdy?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 6.6.2022
2.9tis
Hledáme odpovědi na vaše otázky… Foto: UnSplash
312
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Kde se vzala inspirace k Texaskému masakru motorovou pilou? Jak silné může být pouto mezi lidmi a zvířaty? A poodhalte tajemství staročeských proroctví. EpochaPlus.cz vám prozradí víc. 

Hledáme odpovědi na vaše otázky... Foto: UnSplash Electrophorus electricus neboli paúhoř elektrický. Foto: KoS / CC BY-SA 3.0 Nový Texaský masakr motorovou pilou je

OTÁZKA 1: Dokáže elektrický úhoř zabít člověka?

Postrachem jihoamerické řeky Amazonky může být nazýván paúhoř elektrický. Speciální orgány v jeho těle vydávají elektrické výboje, které prý mohou dosáhnout intenzity až 700 voltů! Přestože se na tom odborníci neshodují, údajně dokáže zabít nejen člověka, ale i tak velké zvíře, jako je kůň.

Samotný tvor však agresivní není, a pokud nemá záminku, například není v ohrožení života, neútočí. Paúhoř elektrický může dosáhnout délky až 2,5 metru. Je možné, že se pro své unikátní schopnosti a vzhled stal základem řady mýtů o hrozivých monstrech žijících v temných vodách Amazonky.

Electrophorus electricus neboli paúhoř elektrický. Foto: KoS / CC BY-SA 3.0

OTÁZKA 2: Jak si lidé budují pouta s divokými zvířaty?

Někteří lidé si z neznámých důvodů dokážou „ochočit“ i ty nejnebezpečnější šelmy. Znám je mimo jiné i případ Kanaďana Marka Dumase, který chová ledního medvěda. Zhruba 400kilogramová Agee se od svého páníčka nechává hladit, krmit, hraje si s ním a plave ve vodě jako rozdováděný pes.

Ovšem ne vždy podobná pouta končí dobře. Takový jihoafrický farmář Marius Els byl v roce 2011 zabit hrochem, kterého choval na své farmě a nazýval ho svým „synem“. Zvíře prostě z ničeho nic, bez jakéhokoliv podnětu zaútočilo.

OTÁZKA 3: Kdysi byly v jednom lese prováděny pokusy na malých dětech, které potom dávali do cirkusu. Je to pravda, nebo jen mýtus?

O cirkusech plných děsu, které se nacházely v hlubokých lesích na některých místech Japonska a Korey, skutečně kolují zvěsti. V 17. století tu pravděpodobně probíhalo cosi jako takzvané „freak shows“, jež byly typické pro 19.

století. Jednalo se o vystavování lidí či zvířat s nějakým druhem tělesné či mentální odlišnosti, kteří tak sloužili k pobavení publika. V Japonsku a Koreji jsou však tato krutá představení dovedena do extrému.

Údajně zde jsou, coby součást show, mrzačeny děti! Na jejich obličeje je prý lita kyselina, končetiny jsou oddělovány od těla, dochází k sexuálním útokům a podobně. Podrobné záznamy o takových praktikách nemáme, věří se ovšem, že byly výsledkem chudoby a hladomoru, který vedl lidi k tomu, že se snažili vydělat prakticky na čemkoliv.

Souvisel s tím i drastický způsob zábavy. Co se zde však tehdy přesně odehrávalo, to zůstává tajemstvím.

OTÁZKA 4: Příběh  ve filmu Americká kletba má být údajně založen na skutečných událostech a má jít o jediný zdokumentovaný případ, kdy duch způsobil smrt člověka. Co je na tom pravdy?

Je počátek 19. století a v rodině Bellových v americkém státě Tennessee dochází k agresivním útokům neznámé entity. Terorizuje zejména jednu z dcer a otce, kterého později zabije. To je příběh filmu Americká kletba (2005) od režiséra Courtneyho Solomona (*1971).

Snímek deklaruje, že je založen na skutečných událostech, ovšem toto tvrzení je sporné. Ve skutečnosti totiž vychází z legendy 19. století o čarodějnici, které se říká Bell Witch, a zejména pak z jejích upravených knižních zpracování.

V původní pověsti však čarodějnice nevraždí, tento motiv se objevuje až později v knihách. Údajně se zakládají na objevu deníku jednoho člena rodiny Bellových, který zabíjení popisuje. Ovšem existence těchto zápisků se neprokázala.

Tvrzení, že jde o „jediný zdokumentovaný případ, kdy duch způsobil smrt člověka,“ je tedy spíše reklamní tah než skutečnost.

OTÁZKA 5: Co je inspirací Texaském masakru motorovou pilou?

Film Texaský masakr motorovou pilou byl natočen celkem dvakrát. První verze pochází z roku 1974 a jeho remake od režiséra Marcuse Nispela (*1963) je pak z roku 2003. Příběh vypráví o skupině mladých lidí, kteří projíždějí Spojenými státy a nešťastnou náhodou upadnou do rukou šíleného vraha.

Jeho vražednou zbraní je motorová pila. Snímek se řadí mezi nejslavnější horory a mnoho lidí se stále domnívá, že je založen na skutečné události. Ovšem to je od pravdy daleko. Možnou inspiraci filmařů lze částečně spatřit v případu amerického vraha Eda Geina (1906–1984).

Z kůží svých obětí si šil oblečení a doplňky a jejich těla porcoval a skladoval ve svém domě. Nevraždil však ani v Texasu, ani motorovou pilou. Nejnovější filmový počin pak pochází z letošního roku.

Nový Texaský masakr motorovou pilou je „venku“ právě letos. Foto: Netflix

OTÁZKA 6: Existují nějaké staročeské metody věštění, které už jsme zapomněli?

Dvě dívky jdou o Štědrém večeru k jezeru, aby odhalily svou budoucnost. Jak totiž praví pověst: „Tu prý dívce v půlnoci, při luně pochodni souzený se zjeví hoch ve hladině vodní.“ Jejich předpověď se pak skutečně vyplní.

Tak popisuje jednu staročeskou metodu věštění spisovatel Karel Jaromír Erben (1811–1870) v baladě Štědrý den ze sbírky Kytice. Podobných způsobů však existuje bezpočet. Naši předci využívali k odhalení budoucnosti různá kyvadla, sledování počasí či chování domácích zvířat, svíčky, kouř, ovoce a tak podobně. Zda ale něco z toho skutečně fungovalo, to zůstává otázkou.

Foto: Netlix, Creative commons, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 946
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]