27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Náboženství a okultismus
6 otázek od vás: Pokusy na dětech i smrtící úhoři – co je na tom pravdy?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 6.6.2022
2.9tis
Hledáme odpovědi na vaše otázky… Foto: UnSplash
312
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Kde se vzala inspirace k Texaskému masakru motorovou pilou? Jak silné může být pouto mezi lidmi a zvířaty? A poodhalte tajemství staročeských proroctví. EpochaPlus.cz vám prozradí víc. 

Hledáme odpovědi na vaše otázky... Foto: UnSplash Electrophorus electricus neboli paúhoř elektrický. Foto: KoS / CC BY-SA 3.0 Nový Texaský masakr motorovou pilou je

OTÁZKA 1: Dokáže elektrický úhoř zabít člověka?

Postrachem jihoamerické řeky Amazonky může být nazýván paúhoř elektrický. Speciální orgány v jeho těle vydávají elektrické výboje, které prý mohou dosáhnout intenzity až 700 voltů! Přestože se na tom odborníci neshodují, údajně dokáže zabít nejen člověka, ale i tak velké zvíře, jako je kůň.

Samotný tvor však agresivní není, a pokud nemá záminku, například není v ohrožení života, neútočí. Paúhoř elektrický může dosáhnout délky až 2,5 metru. Je možné, že se pro své unikátní schopnosti a vzhled stal základem řady mýtů o hrozivých monstrech žijících v temných vodách Amazonky.

Electrophorus electricus neboli paúhoř elektrický. Foto: KoS / CC BY-SA 3.0

OTÁZKA 2: Jak si lidé budují pouta s divokými zvířaty?

Někteří lidé si z neznámých důvodů dokážou „ochočit“ i ty nejnebezpečnější šelmy. Znám je mimo jiné i případ Kanaďana Marka Dumase, který chová ledního medvěda. Zhruba 400kilogramová Agee se od svého páníčka nechává hladit, krmit, hraje si s ním a plave ve vodě jako rozdováděný pes.

Ovšem ne vždy podobná pouta končí dobře. Takový jihoafrický farmář Marius Els byl v roce 2011 zabit hrochem, kterého choval na své farmě a nazýval ho svým „synem“. Zvíře prostě z ničeho nic, bez jakéhokoliv podnětu zaútočilo.

OTÁZKA 3: Kdysi byly v jednom lese prováděny pokusy na malých dětech, které potom dávali do cirkusu. Je to pravda, nebo jen mýtus?

O cirkusech plných děsu, které se nacházely v hlubokých lesích na některých místech Japonska a Korey, skutečně kolují zvěsti. V 17. století tu pravděpodobně probíhalo cosi jako takzvané „freak shows“, jež byly typické pro 19.

století. Jednalo se o vystavování lidí či zvířat s nějakým druhem tělesné či mentální odlišnosti, kteří tak sloužili k pobavení publika. V Japonsku a Koreji jsou však tato krutá představení dovedena do extrému.

Údajně zde jsou, coby součást show, mrzačeny děti! Na jejich obličeje je prý lita kyselina, končetiny jsou oddělovány od těla, dochází k sexuálním útokům a podobně. Podrobné záznamy o takových praktikách nemáme, věří se ovšem, že byly výsledkem chudoby a hladomoru, který vedl lidi k tomu, že se snažili vydělat prakticky na čemkoliv.

Souvisel s tím i drastický způsob zábavy. Co se zde však tehdy přesně odehrávalo, to zůstává tajemstvím.

OTÁZKA 4: Příběh  ve filmu Americká kletba má být údajně založen na skutečných událostech a má jít o jediný zdokumentovaný případ, kdy duch způsobil smrt člověka. Co je na tom pravdy?

Je počátek 19. století a v rodině Bellových v americkém státě Tennessee dochází k agresivním útokům neznámé entity. Terorizuje zejména jednu z dcer a otce, kterého později zabije. To je příběh filmu Americká kletba (2005) od režiséra Courtneyho Solomona (*1971).

Snímek deklaruje, že je založen na skutečných událostech, ovšem toto tvrzení je sporné. Ve skutečnosti totiž vychází z legendy 19. století o čarodějnici, které se říká Bell Witch, a zejména pak z jejích upravených knižních zpracování.

V původní pověsti však čarodějnice nevraždí, tento motiv se objevuje až později v knihách. Údajně se zakládají na objevu deníku jednoho člena rodiny Bellových, který zabíjení popisuje. Ovšem existence těchto zápisků se neprokázala.

Tvrzení, že jde o „jediný zdokumentovaný případ, kdy duch způsobil smrt člověka,“ je tedy spíše reklamní tah než skutečnost.

OTÁZKA 5: Co je inspirací Texaském masakru motorovou pilou?

Film Texaský masakr motorovou pilou byl natočen celkem dvakrát. První verze pochází z roku 1974 a jeho remake od režiséra Marcuse Nispela (*1963) je pak z roku 2003. Příběh vypráví o skupině mladých lidí, kteří projíždějí Spojenými státy a nešťastnou náhodou upadnou do rukou šíleného vraha.

Jeho vražednou zbraní je motorová pila. Snímek se řadí mezi nejslavnější horory a mnoho lidí se stále domnívá, že je založen na skutečné události. Ovšem to je od pravdy daleko. Možnou inspiraci filmařů lze částečně spatřit v případu amerického vraha Eda Geina (1906–1984).

Z kůží svých obětí si šil oblečení a doplňky a jejich těla porcoval a skladoval ve svém domě. Nevraždil však ani v Texasu, ani motorovou pilou. Nejnovější filmový počin pak pochází z letošního roku.

Nový Texaský masakr motorovou pilou je „venku“ právě letos. Foto: Netflix

OTÁZKA 6: Existují nějaké staročeské metody věštění, které už jsme zapomněli?

Dvě dívky jdou o Štědrém večeru k jezeru, aby odhalily svou budoucnost. Jak totiž praví pověst: „Tu prý dívce v půlnoci, při luně pochodni souzený se zjeví hoch ve hladině vodní.“ Jejich předpověď se pak skutečně vyplní.

Tak popisuje jednu staročeskou metodu věštění spisovatel Karel Jaromír Erben (1811–1870) v baladě Štědrý den ze sbírky Kytice. Podobných způsobů však existuje bezpočet. Naši předci využívali k odhalení budoucnosti různá kyvadla, sledování počasí či chování domácích zvířat, svíčky, kouř, ovoce a tak podobně. Zda ale něco z toho skutečně fungovalo, to zůstává otázkou.

Foto: Netlix, Creative commons, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.5tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.9tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]