18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     6x kanadská jezerní monstra: Výmysl, nebo skuteční ještěři?
6x kanadská jezerní monstra: Výmysl, nebo skuteční ještěři?
od 11.11.2023
3.0tis
premium

Kemp Shallow Point se pomalu probouzí k životu. Když se turista Sean Smith protáhne, spatří na hladině jezera Manitoba cosi podivného. Jde o 15 metrů dlouhou příšeru s ovčí hlavou. „Měla řadu hrbů vykukujících nad vodu,“ dodá.

Jaké monstrum v roce 1989 spatřil? A co dalšího ukrývají vody kanadských ledovcových ples?

Jak vypadá Cressie? Jezero Memphremagog Oblast, kde se má objevovat panter Mišipešu

Nejslavnější jezerní nestvůrou je bezesporu skotská lochneska. Podle kryptozoologů ale není zdaleka jediným hlubinným monstrem na světě. Po naší planetě jich mají být rozesety desítky a stovky.

Zemí, kde se údajně vyskytuje největší množství vodních příšer, není překvapivě mlhami prodchnuté Skotsko, ale mrazy svíraná Kanada.

„Zdejší jezera jsou plná záhadných stvoření, která po desetiletí, či dokonce po staletí děsí lidi,“ upozorňuje publicista Ron Corbett. Nejznámějším z nich je zřejmě 15 metrů dlouhé Ogopogo s rohem na hlavě.

Jde o smyšlené bytosti, nebo v hlubinách skutečně žijí nějací prastaří tvorové z dávnověku naší planety?

Podvodní panter Mišipešu: Umí přivolat bouři?

Německý cestovatel a dobrodruh Johann Georg Kohl (1808–1878) si se zájmem prohlíží drobný předmět, který mu právě podal Fond du Lac, náčelník kmene Ojibwe.

„Jde o nesmírně mocný osten z Mišipešu,“ prohlašuje indiánský velitel hrdě. Vody nedalekého Hořejšího jezera má totiž podle bájí obývat nejpodivnější kanadský tvor. Jde o bytost připomínající pantera. Záhadná příšera má kočičí hlavu a tlapy.

Jinak ale prý vypadá spíše jako ještěr. Má cosi jako rohy, šupinatou kůži a dlouhý ocas s ostny připomínajícími ty, jež míval stegosaurus. Podle legendy Mišipešu chrání měď ukrytou na ostrově Michipicoten.

Oblast, kde se má objevovat panter Mišipešu
Oblast, kde se má objevovat panter Mišipešu

Nejmocnější vodní tvor

Plně naložená loď Algoma je zhruba uprostřed své plavby. Když tu se nad Hořejší jezero zničehonic přižene prudká bouře. Ještě před pár okamžiky přitom nebyl na obloze ani mráček.

„Nečas, jak věří členové kmene Ojibwe, úmyslně přivolal Mišipešu,“ píše americká spisovatelka Linda S. Godfrey. Podle indiánů je obluda z Hořejšího jezera nejmocnějším vodním tvorem, a dokonce umí způsobit bouři.

Ať už je to pravda, nebo ne, Algoma se roku 1885 poroučí ke dnu. O život při nehodě přijde všech 45 jejích námořníků. Na palubě přitom veze měď. Náhoda? Těžko říci.

Zdaleka ale nejde o jediné podivné potopení lodě nebo lidské utonutí poblíž ostrova Michipicoten. Došlo tu k nim také v nedávné době.

Tříoká Mussie: Žije údajně 10 000 let!

Na hladině jezera Muskrat asi 75 kilometrů severozápadně od Ottawy se pohupuje vědecké plavidlo Nepenthe. Badatel Michael Bradley upřeně hledí na monitor sonaru. V jednu chvíli se na něm objeví jakési obří stvoření.

Podle Bradleyho by mohlo jít o legendami opředenou Mussie.

„Je popisovaná jako stvoření s trojicí očí, s velkou ploutví na zádech, dvěma nohama, jedním obřím klem, stříbřitě zelenou barvou a délkou asi 24 stop,“ říká místní historik James F. Robison.

Kvůli svému vzhledu si monstrum vyslouží přezdívku Tříoká lochneska. V roce 1988 se do pátrání po ní vydá známý dobrodruh Michael Bradley, jemuž se podaří na sonaru zachytit něco, co se Mussie podobá.

Milionová odměna

Ve tváři Allena Childerhorseho je patrné překvapení. Ráno 7. června 1976 totiž na hladině Muskratu spatří bytost „necelých 30 stop dlouhou a se zelenými ploutvemi“, jak vypoví. Není prvním ani posledním, kdo Mussie údajně spatří.

Poprvé na ni zřejmě narazí už na začátku 17. století mořeplavec Samuel de Champlain (1567–1635). Jen během uplynulého století ji prý na vlastní oči vidělo několik desítek lidí. Poslední pozorování jsou jen pár let stará.

Podle některých zoologů by se za Mussie mohlo skrývat velmi staré stvoření, které se sem dostalo v době, kdy se oblast nacházela pod hladinou oceánu. Před asi 10 000 lety ale území začalo vysychat a monstrum v jezeře uvízlo.

„Jednoho dne Mussie určitě najdeme,“ věří místní obchodník Doug Schauer. Za objevení nestvůry byla v minulosti vypsaná odměna milion kanadských dolarů (zhruba 17 milionů korun).

Rohaté Ogopogo: Indiáni ho mají za démona

Břehy jezera Okanagan v Britské Kolumbii lemují překrásné oblázkové pláže a vinice. Oblast se ale neproslaví jen nádhernými scenériemi, zdejší vody mají být domovem také jednoho děsivého stvoření.

Původní obyvatelé jihozápadního cípu Kanady mu říkají N’ha-a-itk. Známější je ale jako Ogopogo. „Měří okolo 15 metrů, má hlavu podobnou té koňské, ale celkově připomíná ponejvíce obřího ještěra,“ shodují se svědci.

Někteří navíc na čele podivného stvoření spatří ostrý roh. K prvnímu zaznamenanému případu, kdy někdo Ogopogo údajně zpozoroval, došlo v roce 1873. Bájného ještěra tehdy viděla vynořovat se z hlubin zdejšího jezera jistá Susan Allison.

Natočí ho na mobil

„Viděl jsem, jak se z vody zdvíhá černé stvoření. Pohybovalo se jako had,“ vypráví David Halbauer novinářům. Ogopogo je jedním z nejčastěji pozorovaných jezerních monster v Kanadě.

Během minulého století ho údajně na hladině Okanaganu spatřilo přes 200 lidí. Jen loni byly zaznamenány tři další případy domnělého setkání s legendární nestvůrou. Jedním z těch, kteří Ogopogo viděli, byl i David Halbauer.

Ten si podivné bytosti povšiml na hladině jezera 12. září, když s rodinou tábořil u místních pláží. Halbauerovi se prý dokonce podařilo monstrum mobilem natočit. Hladinu jezera na videu rozráží skutečně velmi zvláštní tvor podobný ještěrovi.

Krvavé oběti

Indiáni sídlící v blízkosti Okanaganu se chystají ke krvavému rituálu. „Podle domorodých obyvatel není N’ha-a-itk bytostí z tohoto světa.

Má jít o vodního démona, kterého je nutné obdarovat, pokud chcete jezero v pořádku přeplout,“ uvádí publicistka Molly Kirby. Indiáni proto svého času dělali na místních oblázkových plážích zvířecí oběti.

Podle kryptozoologů ale Ogopogo pravděpodobně není démonem. Většina z nich se domnívá, že jde buď o svébytný živočišný druh, nebo nějakého druhohorního tvora, jemuž se podařilo v ledových kanadských vodách přečkat až do dnešních dní.

Nejčastěji se hovoří o basilosaurovi, což byl 15 až 25 metrů dlouhý kytovec s hadím tělem a hlavou podobnou té koňské. Popis by na něj seděl. Je to opravdu on?

Dlouhokrký Memphre: Pochází z doby ledové?

Nevelká bárka pohupující se na hladině jezera Memphremagog, ležícího na hranicích Kanady a Spojených států, se zničehonic prudce zakolébá ze strany na stranu, až se málem převrhne.

„Kolem lodi proplulo podivné černé stvoření asi 40 stop dlouhé,“ popíše ho dvojice mužů, která na člunu rybaří. V roce 1961 jim podle některých záhadologů málem potopilo loď monstrum známé jako Memphre. V průběhu let se objevilo mnoho lidí, kteří tvrdili, že stvoření spatřili.

První záznamy pocházejí ze začátku 19. století. Dnes jich je okolo osmi ročně.

V roce 1997 se záhadnou bytostí zabývala profesorka Sonia Bolduc z Sherbrookské univerzity, která spočetla, že v průběhu let bylo nahlášeno 215 údajný setkání s příšerou.

Jezero Memphremagog
Jezero Memphremagog

Připomíná plesiosaura

„Uzřeli monstrum temné a ponuré, rozrážející vlnoví jak nože ostré, s hlavou vztyčenou, klem a rohem, divoká to bestie stvořená zlým bohem,“ vylíčí Memphre ve svých verších spisovatel Norman Bingham.

I když se jednotlivá svědectví od sebe mírně liší, podle většiny z nich připomíná obluda z jezera Memphremagog obřího ještěra s dlouhým krkem. Podle zoologů se popisy nejvíce blíží tomu, jak kdysi vypadal plesiosaurus.

Že by se pod hladinou mohl ukrývat právě tento druhohorní plaz, nahrává i skutečnost, že vodní pleso je pozůstatkem velkého jezera z doby ledové. Zda je Memphre ještě naživu, je ale otázkou. Od roku 2005 ho totiž už nikdo neviděl.

Nebezpečné Manipogo: Má prý ovčí hlavu

Když kanadský rybář Keith Haden začne z vody vytahovat sítě, nestačí se divit. Žádná z ryb žijících v jezeře Manitoba by jim neměla být schopná ublížit. Přesto jsou ale v roce 2004 roztrhané na cáry.

Na přetřes tak přijde teorie, že je zničila příšera známá jako Manipogo. „Výpovědi jsou poměrně konzistentní a mluví o hadovitém stvoření dlouhém 4 až 15 metrů s hnědým až černým tělem a alespoň jedním hrbem nad vodou.

Hlava je zpravidla přirovnávaná k velbloudí či ovčí,“ uvádí novinář Darren Bernhardt.

První zaznamenaný případ, kdy monstrum někdo spatřil, spadá do roku 1909. Obchodník s kožešinami Valentine McKay tehdy na hladině zahlédl velké hadovité stvoření. Místní indiáni si o něm ale šeptají už po staletí.

Je jich údajně víc

V horní části černobílého snímku je možné spatřit podivného tvora. Jde zřejmě o jedinou fotografii zachycující legendární Manipogo.

V srpnu roku 1962 ji kolem čtvrté hodiny odpolední pořídí dva rybáři Dick Vincent a John Konefell, kteří se jinak živí jako zaměstnanci místní televize.

Podobně jako v předešlých případech, také Manipogo už údajně viděly stovky svědků.

Dne 10. srpna 1960 jsou dokonce na hladině jezera Manitoba ve stejnojmenné středokanadské provincii zahlédnuty tři podobně vypadající siluety. Nedaleko rybářské osady Toutes Aides je spatří 17 lidí.

Dávný dravec

„Manitoba má zvláštní místo ve světě monster,“ připomíná americký záhadolog Jason Offutt. Provincii se někdy říká ráj kryptidů.

Nevyskytuje se zde totiž prý jen Manipogo, ale množství dalších podivných živočichů, počínaje Winnipogem a seskvečem konče. Nad jezerem Falcon byly navíc spatřeny neidentifikovatelné létající objekty a v hotelu Fort Garry má docházet k paranormálním jevům.

Na začátku 60. letech se profesor James A. McLeod z Manitobské univerzity pokusil na plážích kolem jezera najít pozůstatky bájné příšery. Bohužel neuspěl. V roce 1974 se ale archeologům podařilo nedaleko nádrže objevit kostru mosasaura.

Šlo o dávného dravce s velmi ostrými zuby. Neukrývá se na dně jezera dodnes?

Úhořovitá Cressie: Je údajně extrémně rychlá

Na vodní hladině se odrážejí ranní paprsky. Kanada je jezery doslova protkaná. Podle nejnovějších výzkumů se jich v zemi nachází okolo 2 milionů. Za jedno z těch nejpůvabnějších bývá považovaný i Crescent na Newfoundlandu.

Také jeho vody ale mají ukrývat záhadného vodního tvora. Jmenuje se Cressie. „Spatřil jsem ve vodě hadovité stvoření. Bylo dlouhé asi 15 až 20 stop a mělo temně hnědou barvu. Jeho tělo bylo slizké a bez výraznější hlavy,“ vzpomíná Fred Parsons.

Podivného monstra si prý povšimne 2. července 1991 krátce po poledni, když jede podél jezera. O dva měsíce později spatří na hladině Crescentu něco velmi podobného také místní rodák Pierce Rideout.

Jak vypadá Cressie?
Jak vypadá Cressie?

Měřit má „jen“ 8 metrů

„Pohybovalo se to neuvěřitelnou rychlostí,“ říká válečný veterán Lawrence Morgan. Také on totiž na jezeře narazí na záhadné stvoření. Podle záhadologů mu cestu zkříží právě Cressie. Monstrum se oproti těm předešlým trochu liší.

Poprvé je spatřeno až v 50. letech minulého století. Navíc je menšího vzrůstu. Jeho délka se odhaduje na 2 až 8 metrů. Tělo má údajně podobné úhoři. Hlavou naopak připomíná brontosaura.

Stejně jako u Ogopoga, Mišipešu, Memphre, Mussie nebo Manipoga se nejčastěji spekuluje o tom, že by mohlo jít o nějakého druhohorního plaza. To se koneckonců tvrdí také o lochnesce, za níž se má skrývat plesiosaurus.

Nemýlí se tedy vědci, když tvrdí, že dinosauři dávno vyhynuli? Nejsou kanadská jezerní monstra důkazem opaku?

Foto: shutterstock.com
Lokalita:
Související články
od 18.7.2025 1.0tis
Brambory nebo také zemní jablka, zemáky, bandury. V našich zeměpisných šířkách jedna z nejdůležitějších potravin. Pak jsou ale i „sladké erteple“ – batáty. Ty jsou zase významné pro výživu v zemích Jižní Ameriky. Se „sladkými brambory“ je spojena jedna velká záhada. Jaká? Když mořeplavec James Cook (1728-1779) navštívil ostrovy v Tichém oceánu, zji
od 17.7.2025 1.6tis
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartován. V jeho čele jede Mike Hawthorn (1929–1959) se svým sytě zeleným Jaguárem. Na konci 35 kola však prudce dupne na brzdy. Chce totiž v cílové rovince zajet n
od 15.7.2025 3.3tis
Jeho hudba roztančila miliony a vnesla naději do válečné vřavy. Glenn Miller, král swingu a velitel orchestru amerických vzdušných sil, se stal hlasem celého národa. Pak, 15. prosince 1944, nasedl do malého letounu mířícího z Anglie do Paříže a zmizel beze stopy nad chladnými vodami Lamanšského průlivu. Žádné trosky, žádné tělo, žádné vysvětlení. Co se stalo s ikonickým hudebníkem a
od 14.7.2025 3.2tis
V chladných vodách Severního Atlantiku, daleko od civilizace, stojí osamělý maják na jednom z nehostinných Flannanových ostrovů. V prosinci roku 1900 však toto místo zahalila děsivá a dodnes nevyřešená záhada. Tři zkušení majáčníci – Thomas Marshall, James Ducat a Donald McArthur – zmizeli beze stopy z majáku, který nechali v perfektním stavu. Žádné známky boje, nehody, ani zoufalství. Jen opuštěn
od 13.7.2025 3.1tis
Hluboko v odlehlém norském údolí Hessdalen se po desetiletí děje něco, co defyje jednoduché vysvětlení. Místní obyvatelé i vědci zde pravidelně pozorují podivná, barevná světla, která se pohybují po obloze, vznášejí se, mění tvar a dokonce se zdá, že reagují na své okolí. Co způsobuje tyto záhadné světelné jevy, které se objevují bez jakéhokoli zvuku či zjevného zdroje? Jsou to přírodní úkazy, nez
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz