reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Neobjasněné události
Jaké existují druhy vykládání karet?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 15.8.2021

komerční sdělení
366
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Jako mnoho věcí a aktivit, i vykládání karet, má podle historiků původ ve starověkém Egyptě. Právě ty egyptské karty se staly základem pro výkladový systém karet, kterému dnes říkáme tarot. Čtení karet na evropském kontinentu začalo být oblíbené až díky kočovným cikánským kmenům, jenž rozšířily výklad karet.

Význam slova tarot, jakožto nejpoužívanějšího systému vykládání z karet, není dnes úplně jasný.

Nejstarší dochované karty jsou uložené v Národní knihovně v Paříži a 17 karet pochází z roku 1392, ve 14. století se poprvé použil termín Marseillský tarot.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

V 18. století proslavila čtení karet Francouzska Marie-Anne Lenormandová, která radila dokonce císařům a králům, protože její věštění provázela úžasná přesnost. Kromě karet používala astrologii a v Paříži se svým přítelem založili věštecký salón.

Na základě jejích rukopisů vznikly karty paní Lenormandové, jenž se staly obrovskou senzací. Mezi další důležité tarotové karty patří Wirthův tarot z 19. století a Crowleyův tarot od anglického okultisty Aleistera Crowleyho, který je o století mladší.

Tarotové karty se používají pro různé účely, nejčastěji pak pro nalezení jasnosti v životě či vztazích, porozumění sama sobě, hledání vedení a klidu, odhalení potenciálních možností pro budoucnost, rozhodování se mezi několik alternativami.

Na výklad se však používají i jiné typy karet, jestli se chcete do vykládání sami pustit, následujte intuici a volte systém, který vám nejvíc vyhovuje. Na výběr je hned z několik druhů karet. Některé legendy ale uvádějí, že by vám měl karty někdo darovat, aby měly tu pravou věšteckou moc.

Francouzské karty

Karty francouzského typu jsou ty, co znáte z hraní pokeru nebo mariáše. Sada obsahuje 32 karet, které jsou rozdělené podle 4 barev. Červené karty jsou obecně příznivé, žaludy zas nepříznivé.

Zelené i kule můžou být příznivé i nepříznivé, záleží na konkrétní kartě. Karetní kombinace je především klíčem k výkladu.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Tarotové karty

Tyhle karty využívají především podrobnou symboliku, astrologický znak a specifické pojmenování. 78 karet patří do velké a malé arkány (jenž využívá podskupiny meče, poháry, hole a disky). Karty nabízejí několik způsobů vykládání, například denní karty, kdy dostaneme podněty pro nadcházející den.

Populární je pak minulost, přítomnost a budoucnost, kdy si taháme 3 až 5 karet. Komplexnější výklad je pak tak zvaný keltský kříž, jenž osvětluje větší spektrum konkrétní situace či otázky.

Andělské karty

Andělské karty poskytují soustředěný pohled na současný život a nabízejí vedení pro určitý problém či životní křižovatku. Tyhle karty slouží jako pomůcka při rozhodování, jsou často velmi bohatě zdobené a doplněné afirmací.

Andělské karty jsou velice povzbudivé, a možná proto tak oblíbené pro náročné životní změny. Karty můžou sloužit zároveň jako motivace směrem k vytouženému přání.

Runové karty

Runy sloužily původně jako posvátné písmo pro obyvatele starobylé severní Evropy a vikingské národy. Každá runa vyjadřuje hlásku, ale i název, se kterým se pojí věštecký význam. Runová abeceda má 24 znaků, vykládání run a runových karet se nejčastěji vykládá ze tři karet, které reprezentují minulost dané situace, pravdu o přítomnosti a budoucnost. Číslo tři pro obyvatele těchto končin bývalo posvátné.

Osho Zen karty

Osho Zen tarotové karty jsou založené na zenové moudrosti a odráží pocity, které má jedinec tady a teď. Skládají se ze 79 karet a někdy můžou být díky složité symbolice náročnější na svoji interpretaci.

Dostupné jsou většinou i v jednodušší verzi Základní tarot, ale obecně zrcadlí přesně to, co se aktuálně odehrává v životě osoby, která si karty nechává vykládat nebo se do toho pustí sama.

Šamanské karty

Většinou výrazně ilustrované šamanské karty patří do sbírky každého nadšence do věštění z karet. Obsahují posvátné symboly, které k nám promlouvají, aby nás vyzvaly k příležitostem, kreativitě, někdy k opatrnosti či přivolaly potřebnou sílu a motivaci.

Jedná se o propojení s mocnou přírodou a šamanskými tradicemi i moderní psychologií. Díky symbolům poskytují vedení k transformaci či procesu v dané situaci. Velký význam také hraje tak zvaná synchronicita, protože vše funguje na principu zákonu příčiny a následku.

Po uvědomění si přítomného stavu či okamžiku se může jedinec osvobodit a získat informace o příležitosti či riskování pro budoucí rozhodování.

Foto: PX FUEL
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 96
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.8tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 1.0tis
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 620
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]