27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Neobjasněné události
Jaké existují druhy vykládání karet?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 15.8.2021

komerční sdělení
366
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Jako mnoho věcí a aktivit, i vykládání karet, má podle historiků původ ve starověkém Egyptě. Právě ty egyptské karty se staly základem pro výkladový systém karet, kterému dnes říkáme tarot. Čtení karet na evropském kontinentu začalo být oblíbené až díky kočovným cikánským kmenům, jenž rozšířily výklad karet.

Význam slova tarot, jakožto nejpoužívanějšího systému vykládání z karet, není dnes úplně jasný.

Nejstarší dochované karty jsou uložené v Národní knihovně v Paříži a 17 karet pochází z roku 1392, ve 14. století se poprvé použil termín Marseillský tarot.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

V 18. století proslavila čtení karet Francouzska Marie-Anne Lenormandová, která radila dokonce císařům a králům, protože její věštění provázela úžasná přesnost. Kromě karet používala astrologii a v Paříži se svým přítelem založili věštecký salón.

Na základě jejích rukopisů vznikly karty paní Lenormandové, jenž se staly obrovskou senzací. Mezi další důležité tarotové karty patří Wirthův tarot z 19. století a Crowleyův tarot od anglického okultisty Aleistera Crowleyho, který je o století mladší.

Tarotové karty se používají pro různé účely, nejčastěji pak pro nalezení jasnosti v životě či vztazích, porozumění sama sobě, hledání vedení a klidu, odhalení potenciálních možností pro budoucnost, rozhodování se mezi několik alternativami.

Na výklad se však používají i jiné typy karet, jestli se chcete do vykládání sami pustit, následujte intuici a volte systém, který vám nejvíc vyhovuje. Na výběr je hned z několik druhů karet. Některé legendy ale uvádějí, že by vám měl karty někdo darovat, aby měly tu pravou věšteckou moc.

Francouzské karty

Karty francouzského typu jsou ty, co znáte z hraní pokeru nebo mariáše. Sada obsahuje 32 karet, které jsou rozdělené podle 4 barev. Červené karty jsou obecně příznivé, žaludy zas nepříznivé.

Zelené i kule můžou být příznivé i nepříznivé, záleží na konkrétní kartě. Karetní kombinace je především klíčem k výkladu.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Tarotové karty

Tyhle karty využívají především podrobnou symboliku, astrologický znak a specifické pojmenování. 78 karet patří do velké a malé arkány (jenž využívá podskupiny meče, poháry, hole a disky). Karty nabízejí několik způsobů vykládání, například denní karty, kdy dostaneme podněty pro nadcházející den.

Populární je pak minulost, přítomnost a budoucnost, kdy si taháme 3 až 5 karet. Komplexnější výklad je pak tak zvaný keltský kříž, jenž osvětluje větší spektrum konkrétní situace či otázky.

Andělské karty

Andělské karty poskytují soustředěný pohled na současný život a nabízejí vedení pro určitý problém či životní křižovatku. Tyhle karty slouží jako pomůcka při rozhodování, jsou často velmi bohatě zdobené a doplněné afirmací.

Andělské karty jsou velice povzbudivé, a možná proto tak oblíbené pro náročné životní změny. Karty můžou sloužit zároveň jako motivace směrem k vytouženému přání.

Runové karty

Runy sloužily původně jako posvátné písmo pro obyvatele starobylé severní Evropy a vikingské národy. Každá runa vyjadřuje hlásku, ale i název, se kterým se pojí věštecký význam. Runová abeceda má 24 znaků, vykládání run a runových karet se nejčastěji vykládá ze tři karet, které reprezentují minulost dané situace, pravdu o přítomnosti a budoucnost. Číslo tři pro obyvatele těchto končin bývalo posvátné.

Osho Zen karty

Osho Zen tarotové karty jsou založené na zenové moudrosti a odráží pocity, které má jedinec tady a teď. Skládají se ze 79 karet a někdy můžou být díky složité symbolice náročnější na svoji interpretaci.

Dostupné jsou většinou i v jednodušší verzi Základní tarot, ale obecně zrcadlí přesně to, co se aktuálně odehrává v životě osoby, která si karty nechává vykládat nebo se do toho pustí sama.

Šamanské karty

Většinou výrazně ilustrované šamanské karty patří do sbírky každého nadšence do věštění z karet. Obsahují posvátné symboly, které k nám promlouvají, aby nás vyzvaly k příležitostem, kreativitě, někdy k opatrnosti či přivolaly potřebnou sílu a motivaci.

Jedná se o propojení s mocnou přírodou a šamanskými tradicemi i moderní psychologií. Díky symbolům poskytují vedení k transformaci či procesu v dané situaci. Velký význam také hraje tak zvaná synchronicita, protože vše funguje na principu zákonu příčiny a následku.

Po uvědomění si přítomného stavu či okamžiku se může jedinec osvobodit a získat informace o příležitosti či riskování pro budoucí rozhodování.

Foto: PX FUEL
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.1tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.6tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]