Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Jaké existují druhy vykládání karet?

Jako mnoho věcí a aktivit, i vykládání karet, má podle historiků původ ve starověkém Egyptě. Právě ty egyptské karty se staly základem pro výkladový systém karet, kterému dnes říkáme tarot. Čtení karet na evropském kontinentu začalo být oblíbené až díky kočovným cikánským kmenům, jenž rozšířily výklad karet.

Význam slova tarot, jakožto nejpoužívanějšího systému vykládání z karet, není dnes úplně jasný.

Nejstarší dochované karty jsou uložené v Národní knihovně v Paříži a 17 karet pochází z roku 1392, ve 14. století se poprvé použil termín Marseillský tarot.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

V 18. století proslavila čtení karet Francouzska Marie-Anne Lenormandová, která radila dokonce císařům a králům, protože její věštění provázela úžasná přesnost. Kromě karet používala astrologii a v Paříži se svým přítelem založili věštecký salón. Na základě jejích rukopisů vznikly karty paní Lenormandové, jenž se staly obrovskou senzací. Mezi další důležité tarotové karty patří Wirthův tarot z 19. století a Crowleyův tarot od anglického okultisty Aleistera Crowleyho, který je o století mladší.

Tarotové karty se používají pro různé účely, nejčastěji pak pro nalezení jasnosti v životě či vztazích, porozumění sama sobě, hledání vedení a klidu, odhalení potenciálních možností pro budoucnost, rozhodování se mezi několik alternativami. Na výklad se však používají i jiné typy karet, jestli se chcete do vykládání sami pustit, následujte intuici a volte systém, který vám nejvíc vyhovuje. Na výběr je hned z několik druhů karet. Některé legendy ale uvádějí, že by vám měl karty někdo darovat, aby měly tu pravou věšteckou moc.

Francouzské karty

Karty francouzského typu jsou ty, co znáte z hraní pokeru nebo mariáše. Sada obsahuje 32 karet, které jsou rozdělené podle 4 barev. Červené karty jsou obecně příznivé, žaludy zas nepříznivé. Zelené i kule můžou být příznivé i nepříznivé, záleží na konkrétní kartě. Karetní kombinace je především klíčem k výkladu.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0
Tarotové karty

Tyhle karty využívají především podrobnou symboliku, astrologický znak a specifické pojmenování. 78 karet patří do velké a malé arkány (jenž využívá podskupiny meče, poháry, hole a disky). Karty nabízejí několik způsobů vykládání, například denní karty, kdy dostaneme podněty pro nadcházející den. Populární je pak minulost, přítomnost a budoucnost, kdy si taháme 3 až 5 karet. Komplexnější výklad je pak tak zvaný keltský kříž, jenž osvětluje větší spektrum konkrétní situace či otázky.

Andělské karty

Andělské karty poskytují soustředěný pohled na současný život a nabízejí vedení pro určitý problém či životní křižovatku. Tyhle karty slouží jako pomůcka při rozhodování, jsou často velmi bohatě zdobené a doplněné afirmací. Andělské karty jsou velice povzbudivé, a možná proto tak oblíbené pro náročné životní změny. Karty můžou sloužit zároveň jako motivace směrem k vytouženému přání.

Runové karty

Runy sloužily původně jako posvátné písmo pro obyvatele starobylé severní Evropy a vikingské národy. Každá runa vyjadřuje hlásku, ale i název, se kterým se pojí věštecký význam. Runová abeceda má 24 znaků, vykládání run a runových karet se nejčastěji vykládá ze tři karet, které reprezentují minulost dané situace, pravdu o přítomnosti a budoucnost. Číslo tři pro obyvatele těchto končin bývalo posvátné.

Osho Zen karty

Osho Zen tarotové karty jsou založené na zenové moudrosti a odráží pocity, které má jedinec tady a teď. Skládají se ze 79 karet a někdy můžou být díky složité symbolice náročnější na svoji interpretaci. Dostupné jsou většinou i v jednodušší verzi Základní tarot, ale obecně zrcadlí přesně to, co se aktuálně odehrává v životě osoby, která si karty nechává vykládat nebo se do toho pustí sama.

Šamanské karty

Většinou výrazně ilustrované šamanské karty patří do sbírky každého nadšence do věštění z karet. Obsahují posvátné symboly, které k nám promlouvají, aby nás vyzvaly k příležitostem, kreativitě, někdy k opatrnosti či přivolaly potřebnou sílu a motivaci. Jedná se o propojení s mocnou přírodou a šamanskými tradicemi i moderní psychologií. Díky symbolům poskytují vedení k transformaci či procesu v dané situaci. Velký význam také hraje tak zvaná synchronicita, protože vše funguje na principu zákonu příčiny a následku. Po uvědomění si přítomného stavu či okamžiku se může jedinec osvobodit a získat informace o příležitosti či riskování pro budoucí rozhodování.

Foto: PX FUEL
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Babička říkala, že to špatně dopadne
skutecnepribehy.cz

Babička říkala, že to...

Z dětství si pamatuji na spoustu...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...