Labyrint, který měl inspirovat vznik starořecké báje o Minotaurovi, je obvykle umisťován do lokality současných vykopávek města Knóssos na Krétě. Zdá se však, že bludiště chodeb by se mohlo nacházet v jiné lokalitě!
V mytologii je jako Minotaurus označován bájný tvor s lidským tělem a býčí hlavou. Vězněn byl v labyrintu, který postavil Daidalos. Ano, ten Daidalos, jenž byl otcem nešťastného letce Ikara. Minotaurus byl v krétském bludišti usmrcen řeckým hrdinou Théseem.
Tomu se nakonec podařilo bezpečně opustit i tmavé chodby labyrintu. Pomohlo mu k tomu klubko nití od princezny Ariadny. Tolik známá legenda…
Knóssos nebo Gortyn?
Lidé, kteří navštěvují vykopávky města Knóssos, jsou přesvědčeni, že právě zde se tajemný labyrint nacházel, i když ho archeologické výzkumy zatím nepotvrdily. Možná zde však labyrint nikdy nebyl.
Mnohem slibnější se jeví vykopávky, které byly provedeny v lokalitě Gortyn. O místu Gortyn, jako o bájném labyrintu, uvažoval již v patnáctém století cestovatel Cristophoro Bouondelmondi.
Netopýři i muniční sklad
V roce 1680 se do zdejších chodeb vydal čacký anglický dobrodruh Bernard Randolph. Z hlediska bezpečnosti neponechal nic náhodě. Dokonce si vzal na průzkum i klubíčko, ze kterého po cestě odvíjel niť. Vše ve stylu báje o Ariadnině niti.
Randolph však prozkoumal jen stometrový úsek. Zřejmě šetřil a koupil si krátkou niť. Zanechal nám svědectví o velké kolonii netopýrů, která v podzemí žila.
Za druhé světové války byly podzemní štoly využívány jako sklad munice. Průzkum lokality Gortyn stále probíhá. Pokud by se zde našly lidské ostatky doplněné lebkou býka, jednalo by se patrně o Minotaura, který zde zahynul rukou Thésea.
Jenže, to by byl definitivní konec legendy o hledání bájného labyrintu, a to by byla škoda, co říkáte?!