V hrabství Oxfordshire v jihovýchodní Anglii se na svazích kopce White Horse Hill nachází prehistorická linie koně. Vytvořena je pomocí příkopů naplněných drcenou horninou-křídou. Kdo si dal tu práci, aby nám zanechal toto tajemné poselství. A proč?
Obecně se předpokládá, že linie Uffingtonského koně vznikla v období 1380 až 550 let před naším letopočtem. Nejstarší písemnou zmínku o tomto mysteriózním obrazci najdeme ve středověké velšské literatuře.
Symbol keltské bohyně?
Jistý problém s Uffingtonským koněm spočívá ve faktu, že jej někteří badatelé ani za koně nepovažují. Je totiž možné, že se jedná o stylizované vyobrazení keltské bohyně Epony. Její kořeny jsou ve starověké Galii.
Právě z galského výrazu pro koně – „epo“ je jméno bohyně vytvořeno. Atributem Epony byl vždy kůň. To je slibná stopa. Na straně druhé existuje jen málo důkazů, že by se koňský kult bohyně Epony rozšířil i na území Britských ostrovů.
Krajně skeptický názor je, že linie na svazích kopce nemusí být pouze kůň, ale při troše fantazie i vyhynulý šavlozubý tygr nebo kočka.
Historie i dávná mytologie
Jakoby nebylo dost otazníků ohledně samotného obrazce, zcela jasno není ani o civilizaci, která Uffingtonského bílého koně zanechala dalším generacím. Jedná se pravděpodobně o umělecký projev keltského civilizačního okruhu.
Při životě jsou ovšem i teorie připisující výtvor Sasům z doby vlády Alfréda Velikého, který ubránil anglosaské království Wessex proti vikinským nájezdům.
V každém případě je obrazec Uffingtonského bílého koně chován ve Spojeném království ve velké úctě.
Během druhé světové války byly linie, snadno rozpoznatelné právě ze vzduchu, maskovány, aby nemohly útočícím letadlům hitlerovské Luftwaffe sloužit jako orientační a navigační bod.
Nejnovější teorie posunují záhadu obrazce i do nové roviny, když tvrdí, že se jedná o mytologické zobrazení takzvaného slunečního koně.