Český kraj a skály údajně dodnes skrývají vzácná tajemství a poklady. Pakliže je někdo touží najít, Štědrý večer má být tím nejpříznivějším časem. Odkud se berou tyto pověsti a jakou mocí vládne půlnoční mše vánoční?
Česká krajina je prý nesmírně bohatá na místa s ukrytými poklady obrovské ceny. Řada legend vypráví, že se některé z nich dají objevit na Štědrý den při jitřní mši nebo při té půlnoční. Kde se tak děje?
Magické zříceniny
Většina českých hradů a zámků má nějakou pověst o tamním ukrytém bohatství. Jen některé jsou však spjaté s Vánocemi. Asi nejznámější je legenda o zřícenině Litice ze 13. století nacházející se v Plzni.
Ve sklepení má být ukryt poklad, který je možné objevit pouze během půlnoční mše rozléhající se z litického kostela. Kolem hradu má prý údajně běžet bílý kůň se zlatým klíčem v ústech, kterého může spatřit pouze člověk narozený v neděli.
Dokud zní mše, brány sklepení jsou otevřeny. Další možností, kde prý lze nalézt bohatství, je zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic v okrese Klatovy. Pod zbytky hradu se prý nachází poklad, který hlídá zlatá sova s rubínovýma očima. Spatřit jej lze pouze a jen na Štědrý den během půlnoční mše.
Zlaté české kopce
S vánočními poklady je v Česku spjato také překvapivě mnoho kopců a návrší. Například vrch Skalice poblíž Držkova v okrese Jablonec nad Nisou je prý každým rokem během půlnoční mše zahalen do tajemné záře.
Právě zde se údajně pod Krupkovou skálou ukrývá poklad zavražděného kupce, který ho před svou násilnou smrtí zaklel mocnou kletbou slovy:
„Budiž proklet každý, kdo vztáhne ruku na můj poklad!“ Návrší „v Bolicích“ nacházející se v Opočnici na Nymbursku se zase údajně musí devětkrát oběhnout se zadrženým dechem, aby vydalo poklad, který se pod ním ukrývá.
Prý se otevírá jen dvakrát do roka, a to o velikonočních pašijích a o jitřní vánoční mši. Co je na tom pravdy?
Autor: Renata Bohačíková