Alžběta Bavorská je zřejmě posedlá sportem kvůli udržování své postavy. A jak je to s jejím jídelníčkem nebo kosmetickou péčí? Opravdu používá tajné receptury a postupy?
Sissi je považovaná prý spíš za klučičí typ s kulatým obličejem. Čím tedy tak silně uhrane budoucího rakouského císaře Františka Josefa (1830–1916) z rodu Habsbursko-Lotrinského?
Pověsti se v tomto případě rozcházejí. Podle jedněch ohromí státníka její veselá a upřímná povaha. Další říkají, že onoho osudného dne má na sobě velmi slušivé šaty. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jasné – Alžběta se stane císařovnou!
Alžběta si s sebou na císařský dvůr přiveze devatenáctery letní šaty s bohatým vyšíváním, čtrnáctery prostší hedvábné šaty, čtyři plesové róby, jeden černý oděv pro chvíle smutku a pochopitelně i překrásné svatební šaty s dlouhou vlečkou.
Stovky metrů zdobených látek jsou doplněny desítkami kusů spodního prádla a bot. Garderoba proto musí být naskládána do 25 kufrů! Připadá vám toto číslo ohromující?
V polovině 19. století jde o výbavu celkem prostinkou. Nad Sissi proto veškerá smetánka ohrnuje nos. Bojovná a tvrdohlavá dívka se však nenechá zahanbit. Netrvá dlouho, než si osvojí panovnické manýry. A učiní tak s odhodláním sobě vlastním.
Sport, sport a sport
Sportování se stává středobodem Alžbětina denního režimu. Nedlouho po rozednění sedá do koňského sedla, obléká šermířskou ústroj nebo vykračuje k horským vrcholkům. Nechává si dokonce zbudovat vlastní tělocvičnu s masážní místností. Jakou oběť je Alžběta ochotná přinést pro štíhlou postavu?
Vyhýbá se dokonce i sedání! Ve svých komnatách prý nemá židle a během hostin používá speciální sedátka. Říká se ale, že nadměrný pohyb nepěstuje jen pro krásu. Sloužit jí má také k uklidnění pocuchaných nervů a zahnání černých myšlenek.
Ručička na její váze zpravidla ukazuje v rozmezí 44–48 kilogramů, a to je při její výšce 172 centimetrů opravdu dost málo.
Speciální režim se ale netýká jen sportování. Sissi ho udržuje také v jídle. Živí se především ovocem a zeleninou. S oblibou prý pije šťávu ze syrového hovězího masa.
Autorka Alžbětina životopisu Brigitte Hamann tvrdí, že Sissi vykazuje veškeré znaky duševní nemoci spočívající v odmítání potravy. Dodnes se ale vedou spory o to, zda Alžběta trpěla anorexií, bulimií, nebo dokonce obojím! Pravdou je, že Alžběta odmítá nejen jídlo, ale také často zvrací.
Kontakt se záhrobím
Podivnosti a záhady se však netýkají jen Alžbětina těla, ale také mysli. Celý život platí za velmi pověrčivou. Klaní se pravidelně strakám a uhýbá havranům. Dokonce prý zkouší spouštět vaječný bílek do vody a snaží se z jeho tvaru věštit budoucnost.
Věří také na kontakty se záhrobím a účastní se spiritistických seancí. Prohlašuje, že se jí zjevil zesnulý bavorský král Ludvík (1845–1886) nebo mexický císař Maxmilián (1832–1867). Tvrdí také, že je ve spojení s básníkem Heinrichem Heinem (1797–1856).
Alžbětina záliba v neobvyklých věcech se projevuje i zájmem o tělesně či duševně nemocné. Do svého domu zve liliputy a siamská dvojčata. Jednou si prý dokonce přeje od císaře k narozeninám blázinec!
V rodu Wittelsbachů je o vyrovnané osoby nouze. Podléhá tedy Sissi módnímu trendu, či vrozené duševní chorobě?