Polská hora Grabarka je poutním místem již od 13. století. Největší proslulost si však získala až v osmnáctém století, kdy zázrak pomohl uchránit okolní kraj od epidemie cholery. Co tehdy pomohlo proti nebezpečné nemoci?
Grabarka je nyní nejdůležitějším místem pro pravoslavné věřící v Polsku. Nachází se zde ženský klášter a trojice kostelů. Nechybí ani pravoslavný hřbitov.
Mniši a záhadná ikona
Zázraky prý odstartovali již mniši ve třináctém století, kteří zde opatrovali záhadnou ikonu Krista Spasitele. Byl to čas tatarských nájezdů. Byla to právě hora Grabarka, které poskytla mnichům i zázračné ikoně bezpečný úkryt.
V osmdesátých letech minulého století zde došlo k obnovení tradice poutí. V roce 1980 se zde konalo velké shromáždění pravoslavné mládeže. I tehdy se připomínal velký zázrak z roku 1710. Jaký byl vlastně jeho průběh?
Zázrak versus cholera
To, že v roce 1710 propukla v regionu epidemie cholery, je doložitelný historický fakt. Jeden z místních obyvatel, jehož jméno se nedochovalo, měl v té době podivný sen. Svěřil se místnímu faráři, který jeho snění označil za boží zjevení a neprodleně konal. Terapie pro vyléčení (i jako prevence) měla dvě fáze.
První spočívala v povinnosti vynést a vztyčit na hoře Grabarka kříž. Druhá doporučovala pít vodu z místního pramene. Výsledek asi již odhadujete… Ano, cholera byla poražena, nemoc zmizela. Nikdo si takový rychlý ústup epidemie nedokázal vysvětlit. Sláva tohoto místa se šířila po celém Polsku.