Rukopisná kniha vytvořená kolem roku 1230 kulturou Mayů je dodnes zahalena tajemstvím. Obrazy v ní zachycují dosud neznámá božstva a textu zatím dokážeme porozuměl jen částečně. Chtěli tajemní Mayové v knize zachytit něco důležitého?
Mayská kultura ve Střední Americe vzkvétala od roku 2000 př. n. l. až do španělské invaze v roce 1697 n. l. a zanechala po sobě ohromné množství památek a cenných archeologických artefaktů.
Mezi nimi se nacházejí pestré doklady o mayském umění a vědě, včetně astronomických kalendářů a propracovaného mayského písma založeného na hieroglyfech. Dochovaly se také čtyři mayské knihy: Drážďanský kodex, Madridský kodex, Pařížský kodex a Grolierův kodex.
Záhada toho posledního ze jmenovaných začíná už okolnostmi jeho nálezu. Rukopis v 60. letech 20. století spolu s tyrkysovou maskou v mexické jeskyni nacházejí lupiči, kteří knihu následně prodávají mexickému sběrateli Dr. Josué Saenzovi.
Vinou toho je další desítky let zpochybňována pravost kodexu. V roce 2018 je však provedeno datování papíru knihy a barvy na náčrtcích, čímž se s definitivní platností potvrzuje, že rukopis je autentický a pochází z doby kolem roku 1230 n. l.
To z něj činí nejstarší knihu amerického kontinentu. Otázkou ale stále zůstává přesná povaha obsahu kodexu. Jaké informace se moudří Mayové snažili v knize zachovat?
Rituální pomůcka
Indicie nasvědčují tomu, že kniha měla sloužit k rituálním účelům.
Na několika listech jsou vyobrazeny podobizny bohů a další části Grolierova kodexu obsahují kompletní kalendář, který sleduje pohyb Venuše, různé astronomické tabulky a údaje, vyobrazení náboženských obřadů včetně obětních rituálů, a dokonce i politickou teorii.
Přesto kodex obklopuje ještě mnoho nejasností a slepých míst. Mayskému písmu rozumíme pouze z 60 % a 11 stran knihy bylo již ztraceno.
Odborníci také stále potřebují rozluštit významy textu a obrázků zachycujících neznámá mayská božstva, aby kodexu plně porozuměli. Mohou v něm být zaznamenány neobyčejné znalosti, kterými údajně mayská civilizace disponovala?