Ve městě Geelong v australském státě Viktorie vypuklo v červenci 1845 obrovské pozdvižení. Byly zde nalezeny pozůstatky obrovského kolenního kloubu, který nelzepřiřadit k žádnému známému zvířeti.
Objevily se tak zvěsti, že patří Bunyipovi, legendárnímu tvorovi, který má prý schopnost uvrhnout na člověka prokletí.
Když jsou ve Viktorii nalezeny kosterní pozůstatky neznámého gigantického zvířete, pozvou odborníci na místo jednoho z Aboridžinců, původních domorodých obyvatel Austrálie, který bez váhání říká svůj názor:
„Jsou to pozůstatky Bunyipa!“ Tomu se odborníkům nechce věřit, a tak nález ukážou i dalším domorodcům v jiných částech země. Od všech se však dozvídajíto samé – že se jedná o kost obávaného legendárního tvora.
Jeden z domorodců dokonce ukazuje i jizvy, které mu toto záhadné zvíře mělo způsobit. Co je tedy tento tvor zač?
Sesílá na lidi neštěstí?
Podle aboridžinské legendy Bunyip obývá stojaté vody, bažiny, řeky, či dokonce studny, kde po nocích trpělivě vyčkává na své oběti – těmi jsou hlavně ostatní zvířata. Nicméně zvláštní zálibu má údajně v ženách a dětech.
Místním obyvatelům prý často způsobuje velké problémy. Bunyip totiž velmi tvrdě hájí své teritorium, a domorodci pak jím obývané vodní zdroje nemohou využívat. Leda za cenu smrti.
Příběhy zacházejí až do takových krajností, že Bunyip disponuje nadpřirozenou silou, díky které dokáže na lidi sesílat neštěstí.
Koňský ocas a mroží kly?
Popisy tohoto údajně až 9 metrů dlouhého záhadného tvora se velice liší. Někteří tvrdí, že je pokrytý aligátořími šupinami. Jiní říkají, že má srst, či dokonce peří. Kresby tohoto mýtického tvora se naopak shodují v tom, že má koňský ocas, ploutve a mroží kly.
Zajímavý názor je ale i ten, že se v případě Bunyipa jedná o obojživelníka, který snáší vejce. Přesně tak toto zvíře popisují původní obyvatelé Austrálie. Bílí přistěhovalci však na tohoto tvora mají jiný názor…
Je to nakonec býložravec?
Většina přistěhovalců má bájného Bunyipa v průběhu druhé poloviny 19. století pozorovat hlavně v okolí jezer Lake George a Lake Bathurst v Novém Jižním Walesu na východě Austrálie.
A faktem je, že na rozdíl od Aboridžinců v něm zmiňovanou agresivitu překvapivě nespatřují. Podle nich se nejedná o žádného krvelačného tvora! Místo toho ho popisují jako býložravce, který nenapadá lidi ani zvířata, ale živí se rostlinami.
Zároveň o něm tvrdí, že má hlavu podobnou psí či hroší. Vědci tak spekulují o tom, že pokud Bunyip skutečně existuje,jeho předchůdcem či příbuzným by mohl být pravěký diprotodon. Jak toto zvíře vypadalo?
Badatelé ho stále hledají
Diprotodon byl největším známým vačnatcem žijícím v Austrálii, který vyhynul asi před 40 000 lety. Velikostí i způsobem života připomínal hrochy, přičemž byl dva metry vysoký, přes tři metry dlouhý a až tři tuny těžký.
Co se týče mýtického Bunyipa, ten je prý v Austrálii naposledy spatřen v roce 1890. Přesto legendy o tomto záhadném tvorovi kolují mezi lidmi dodnes a badatelé po něm nepřestávají pátrat. Bude ještě někdy spatřen, vyhynul, nebo toto zvíře ani nikdy neexistovalo?