12. dubna 1961: Jurij Gagarin (1934–1968) se stává prvním mužem ve vesmíru.
Domů     Pátrání po 4 ztracených pokladech: Kde leželo bájné Eldorádo?
Pátrání po 4 ztracených pokladech: Kde leželo bájné Eldorádo?
od 15.3.2023
2.8tis
Vydejte se s námi hledat slavné ztracené poklady. Je ještě šance na jejich nalezení? A existují vůbec? Foto: Pixabay
317
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Za dávných časů rozkvétá uprostřed amazonského pralesa civilizace, která oplývá zlatem a bohatstvím. Je to skutečný ráj na zemi. Podle legend se lokalita má jmenovat Eldorádo. 

Vydejte se s námi hledat slavné ztracené poklady. Je ještě šance na jejich nalezení? A existují vůbec? Foto: Pixabay Obávaný dobyvatel prahne po zlatě. Foto: CC - volné dílo Lost Dutchman State Park spadá pod Superstition Mountains. Je poklad někde poblíž? Foto: Beyond My Ken / CC BY-SA 4.0

Legendy o bohatých nalezištích zlata v Jižní Americe se tradují již od dob Kryštofa Kolumba (1451–1506). Po stopách janovského mořeplavce se vydávají nejrůznější dobrodruzi.

Dříve či později každý z nich uslyší pověst o zemi, kde lidé chodí zahaleni do zlata od hlavy až k patě. A nejhouževnatější se za ní i vypraví. Avšak nikomu se nepodaří ji nalézt. Příběh o bájné zemi prý nemusí mít kořeny v realitě.

Údajně mohl vzniknout překroucením vyprávění o obřadu indiánů, při kterém ze sebe jejich náčelník u posvátného kolumbijského jezera Guatavita smýval zlatý prach coby oběť bohu. Smísily se tak legendy se skutečností? Objev země, kde se prý vaří na hrncích ze zlata, stále zůstává snem.

Záhadná jáma na Oak Islandu

Příběhy o hledání pokladů mají většinou jasný scénář. Lidé vědí, že existuje poklad. Nedokáží ale určit, kde se nachází. V příběhu o pokladu skrytém v prohlubni na Oak Islandu (Dubovém ostrově) u kanadské provincie Nové Skotsko je to však naopak.

Všichni totiž vědí, že v jámě něco je. Nikdo ale neví, co!

Píše se rok 1975 a farmářský synek Daniel McGinnis objevuje na ostrově Oak Island podivnou jámu. Nejprve si ji prohlíží, pak už k ní míří s krumpáčem. Proniknout se mu do ní ale nepodaří. Prohlubeň je totiž neustále zavalována vodou.

Časem vyjde najevo, že to není náhoda. Díra v zemi je součástí rafinované soustavy, která slouží jako bezpečnostní systém!

Kdo si dal takovou práci s tím, aby vybudoval síť kanálů, které brání vstupu do šachty? Jaká vzácnost se v ní asi ukrývá? Skromnou nápovědu poskytují drobnosti, které se již z útrob jámy podařilo vynést.

Vedle kovové píšťalky, staré španělské mince a starých bot je totiž v prohlubni objeven kámen s nápisem „o 10 stop níže jsou ukryty dva miliony liber“.

Obávaný dobyvatel Pizarro prahne po zlatě. Foto: CC - volné dílo
Obávaný dobyvatel Pizarro prahne po zlatě. Foto: CC – volné dílo

Kam byl odvezen poklad z Limy?

Píše se rok 1533 a španělský dobyvatel Francisco Pizarro (1475–1541) rozvrací říši Inků. Od té chvíle mají Španělé otevřenou cestu k místnímu bohatství. Cennosti shromažďují v nově založeném městě Lima.

Když však v roce 1811 propuká peruánská válka za nezávislost, mají problém kolonii kontrolovat a bohatství je v ohrožení…

Španělé pozorují vzrůstající revoltu ve společnosti a rozhodnou se limský poklad převézt do bezpečí. Úkolem je pověřen skotský obchodník William Thompson. Společně se svými muži nakládá zlaté jmění na loď a vyráží na cestu.

Chuť po penězích je ale silnější než závazky. Poklad v hodnotě 30 milionů korun tak nikdy do cílové destinace nedorazí!

Kam Thompson s pokladem zamířil, to je předmětem diskuzí. Ve chvíli, kdy jej Španělé chytí a obviní z pirátství, nemá už u sebe nic. Během soudu prohlásí, že poklad vymění za svůj život.

Když poté naviguje Španěly směrem ke Kokosovému ostrovu vzdálenému 550 km od kostarického pobřeží, zběhne do pralesa. Nikdo ho už nikdy nespatří, stejně jako bájný poklad.

Lost Dutchman State Park spadá pod Superstition Mountains. Je poklad někde poblíž? Foto: Beyond My Ken / CC BY-SA 4.0
Lost Dutchman State Park spadá pod Superstition Mountains. Je poklad někde poblíž? Foto: Beyond My Ken / CC BY-SA 4.0

Skrytý důl a tajemství indiánů

V arizonském pohoří Superstition Mountains leží největší zlatý důl na světě. Vzácného kovu je v něm přitom tak požehnaně, že je ho možné jen tak seškrabovat nožem. Má to ale jeden háček.

Kromě německého průzkumníka a dobrodruha Jacoba Waltze ho totiž nikdo nikdy nespatřil.

Jacob Waltz v Arizoně provádí výzkumy během 60. let 19. století. Objevit přitom má ohromný zlatý důl. A jak vypráví publicista Karel Pešek: „Do hor se prý vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata.

Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.“ Otázka, kde zlato bral, nedává spát hledačům pokladů dodnes.

Po stopách Waltze se snaží vypravit mnoho dobrodruhů. Nikdo však nemá štěstí. Záhada zlatého dolu je proto vyčleněna jen do oblasti legend a spekulací. Vypráví se přitom, že se bájný poklad má nacházet nejen v Arizoně, ale také Coloradu nebo Kalifornii.

Foto: Pixabay, CC
Lokalita:
Související články
od 11.4.2025 776
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu. V době bronzové zde prosperovala kultura s vlastním písmem a pokročilými řemeslnými dovednostmi. Co o ní vlastně víme? Podle místa zásadních archeol
od 11.4.2025 1.3tis
„Pusťte mě na svobodu! Snažně vás prosím, pusťte mě ven. Kdo vlastně jsem? Už ani nevím, kdo vlastně jsem!“ křičí v zatuchlé francouzské věznici šíleným hlasem italský politik a dobrodruh, hrabě Ercole Antonio Mattioli (1640–1694).   Pak si začne nehty z tváře seškrabávat železnou masku. Opodál to vše se zájmem pozoruje francouzský král Ludvík XIV
od 10.4.2025 2.3tis
Proslulý panovník Alexandr Veliký umírá bolestivě ve věku pouhých 32 let. O tom, co je pravou příčinou jeho skonu, se vědci přou už celá staletí. Tým vědců z Nového Zélandu tvrdí, že nyní už zná konečnou odpověď. Alexandr Veliký se prý napil otráveného vína! Makedonský král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.), rovněž známý jako Alexandr III. Makedonský, s
od 10.4.2025 2.4tis
Všem hledačům Čingischánova hrobu se do cesty staví podivné překážky a pronásledují je nepochopitelná neštěstí. Může za to kletba, či snaha samotných Mongolů ochránit tajemství? Dosud neobjevený hrob středověkého mongolského panovníka Čingischána láká hledače pokladů i vážné archeology a historiky už dlouhá léta. Po mnoha neúspěšných pokusech různý
od 9.4.2025 2.3tis
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život ukončila poprava. Dochovala se poslední Sókratova slova před smrtí. Dodnes se o jejich tajemném významu diskutuje. Sókratés měl v Athénách hod
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zdobíme vajíčka: Letošnímu stylu vládne jednoduchost
panidomu.cz
Zdobíme vajíčka: Letošnímu stylu vládne jednoduchost
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz