Zázraky, kdy oživly sochy, jsou známé zejména z křesťanských příběhů. Existují však i případy z moderní doby.
Mezi nimi je jistě nejzajímavější tajemná aura, která se vznáší nad skulpturou z Námořního muzea v italském městě La Spezia. Dokonce kvůli ní vyhasl i nejeden život. Kdo za to může? Pygmalion!
Pygmalion byl podle antické pověsti kyperský sochař, který se zamiloval do jedné ze svých soch. Měl dobrý vkus, byla to socha samotné bohyně Afrodity. Díky božské intervenci socha nakonec obživla. Starověký mytologický happyend. Ve skutečném životě je to však o poznání složitější!
Divadlo i námořní muzeum
Téma zmíněné v báji Pygmalion zpracoval v roce 1912 ve stejnojmenné hře i dramatik George Bernard Shaw (1856-1950). Zde však nešlo přímo o oživení sochy, ale o snahu naučit prostořekou květinářku mluvě vyšší společnosti.
Nejblíže k původnímu antickému příběhu má tak posouzení pygmalionského mýtu v psychiatrii. Ta jej chápe zejména jako eroticko-sexuální náklonnost k sochám.
Vraťme se tak z časů starověku i divadelního jeviště do muzea v italské La Spezii, kde se nachází socha antické lovkyně a sportovkyně Atalanty. Co je to za skulpturu a jak se do muzea dostala?
Uhrančivý nález z Atlantiku
V roce 1884 byla tato socha nalezena v Atlantském oceánu. Jednalo se o takzvanou galionovou figuru zdobící přídě lodí zejména v období 16. – 19. století.
Patrně se jednalo o pozůstatek po ztroskotání lodi jménem Atalanta, jak prozradil nápis na podstavci, na němž byla socha umístěna. Krátce po vylovení sochy z vody se odehrál první záhadný incident, kdy si sochu chtěl ponechat jeden z plavčíků.
Když se setkal s odmítnutím, spáchal sebevraždu. V roce 1895 se galionová socha Atalanty dostala do Námořního muzea v Janově. Zde ji chtěl jeden návštěvník odcizit, protože prý na soše rozpoznal živé rysy. Při činu byl však chycen. Také on ukončil život vlastní rukou.
Temné kouzlo sochy
V roce 1900 se socha Atalanty dostává z Janova do Námořního muzea ve městě La Spezia. Dlouhá desetiletí se nic nedělo. Zdálo se, že záhadná přitažlivost sochy ztratila na bývalé síle… Omyl! V roce 1944 sochu ukradl německý námořník Erich Kurtz.
Ukryl se s ní v hotelovém pokoji a tam… Ano, hádáte správně. Tam spáchal sebevraždu. Byla to krajní forma pygmalionství ze strany trojice nešťastných mužů? Proč však temné kouzlo sochy působilo pouze na ně?
Socha Atalanty se prý stále nachází v muzeu v La Spezii. Pokud tam zavítáte, choďte raději ve skupině. Fenomén Pygmalion varuje: Láska nejen hory přenáší, sochy oživuje, ale též mysl zatemňuje.