Můžeme klidně začít Karlem Jaromírem Erbenem a jeho proslulým varováním z balady Vodník: „Ach nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ Platilo by podobné varování, pokud bychom české jezero zaměnili za africký veletok Nil? Možná ano.
Jen vodníka by nahradila bájná nestvůra jménem Lau. Co o ní víme?
Neznámý tvor pojmenovaný Lau je považován za kryptida, tj. za živočicha, který nějakým záhadným způsobem zatím unikl lidské pozornosti. Lau je spojován zejména s oblastí takzvaného Bílého Nilu v Súdánu.
Badatelé však nevylučují, že by se mohl nacházet i kdekoli jinde po celé délce tohoto afrického veletoku.
Had nebo sumec?
Spekuluje se, že Lau by mohl být i nějakým druhem hada či obřího sumce. První moderní bádání s cílem ulovení tohoto tvora pocházejí již z roku 1923. Místní obyvatelé věřili, že pouhý pohled netvora Lau dokáže zabíjet.
Na straně druhé bylo zřejmé, že se jedná o živočicha, kterého lze odlovit. Potvrzovaly to údajné kosti Lau, které byly nošeny jako talisman. Bohužel se nepodařilo žádné takové pozůstatky získat k moderní analýze.
Výjimku snad tvořil jen záhadný soubor kostí odeslaný ke zkoumání do Britského muzea v Londýně. Ani ten však více světla do vyřešení záhady, jaký živočich se skrývá za mytickým tvorem Lau, nevnesl.
Civilizace versus kryptid
Občas se objevily stylizované kresby Lau na předmětech vyrobených místními obyvateli. Jejich interpretace však končila opět na symbolickém rozcestí. Z žijících živočichů tyto kresby dílem připomínaly hada, ale částečně i sumce.
Relativně důvěryhodné pozorování Lau bylo hlášeno v roce 1947. V poslední době už nejsou zprávy o kontaktu s tvorem Lau tak časté, což je přičítáno dalšímu civilizačnímu tlaku na území okolo řeky Nil.
Je to stejné jako s vodníky u nás. Také jich od časů Karla Jaromíra značně ubylo. Pravda je, že pokud by vyšla nějaká analogie české Kytice i v egyptské literatuře, mohli by se žáčci z káhirské základky naučit i toto varování: Ach nechoď, nechoď k řece Nil, strašlivý Lau tam spatřen byl!