Moskevský Kreml byl vždy přísně střeženou enklávou Moskvy. Nyní se zde nachází mocenské srdce Ruska. Středověká pevnost měla samozřejmě dlouhou a bohatou historii. Patří k ní i záhadný osud italského architekta Fioravantiho.
Jeho duch údajně straší v Kremlu i v moderních časech. Mocní Ruska se tohoto přízraku velmi obávají. Jaký k tomu mají důvod?
Aristotele Fioravanti byl italský architekt a stavitel období renesance. Rodák z Boloně zemřel za nevyjasněných okolností kolem roku 1486 v Kremlu. Do Ruska ho pozval car Ivan III., pro kterého zde postavil ceněný Uspenský chrám. Velkého vděku se však od vládce Ruska nedočkal.
Když ptáčka lapají…
Před svým odchodem do Ruska pracoval Fioravanti například ve Florencii či Miláně. Jeho služeb využíval i uherský král Matyáš Korvín. Talentovaného Itala si všiml sám ruský car, který se rozhodl využít jeho zkušeností při přestavbě Kremlu.
Znáte to: Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají… Aristotele se činil. Dodnes se v Moskvě chlubí jím postaveným Uspenským chrámem s patrnými vlivy italské renesance. Stal se i technickým poradcem moskevských dělostřelců.
Zlí jazykové jej však v očích cara očernily. Spekuluje si o tom, že Fioravanti budoval pro cara v Kremlu také systém tajných chodeb. Takového svědka car příliš nepotřeboval.
Buď jak buď, architekt byl v Kremlu uvězněn a za blíže neurčených okolností také zemřel.
Zlé svědomí Kremlu
Některé zdroje se zmiňují o tom, že byl zazděn v jedné z kremelských věží. Jeho duch tak nebude oplývat přílišnou sympatií pro ruské vládce, to dá rozum. Ducha Fioravantiho se měli obávat Lenin i Stalin.
Prý se tento duch zjevuje v časech pro Rusko obzvláště složitých, kdy se z Kremlu šíří nespravedlnost. Z moskevského Kremlu se z pochopitelných důvodů jen obtížně získávají aktuální zprávy.
Vzhledem k tomu, že vládce Ruska nyní z bezpečnostních důvodů z Kremlu příliš často nevychází, je pravděpodobné, že se bude uvnitř kremelské pevnosti s duchem Fioravantiho potkávat velmi často, co myslíte?!