Proutkaře mnozí považují za šarlatány, kteří zneužívají důvěřivosti lidí. Jenže pokud jsou všichni mistři proutkařského řemesla jenom podvodníci, jak si lze vysvětlit, že někteří z nich dosáhli pomocí svého umění opravdu fenomenálních úspěchů?
Mohlo by jít o pouhou náhodu? Nebo na telestezii, jak se proutkaření také říká, vážně něco je?
Těžařské společnosti hledí svrchu na malý americký bezvýznamný podnik Occidental Petroleum Corporation. „Myslíme, že se už museli dočista zbláznit.
Koupili pozemek, na němž dosud nikdo žádnou naftu nenašel,“ sdělují si ropní magnáti mezi sebou nad skleničkou nejlepší whisky. Tu náhle přiběhne poslíček a zašeptá jednomu z přítomných něco do ucha. Ten se zakaboní: „To je nemožné!
Že by měli takové štěstí?“ Bohatý podnikatel se právě dozvěděl, že jeho maličký konkurent skutečně na svém pozemku nalezl naftu.
Jeho údiv ještě vzroste, když vyjde najevo, že v dané lokalitě se nachází celkem deset pramenů tohoto cenného paliva, čímž se z Occidental Petroleum Corporation záhy stane ropný gigant. Byl její úspěch pouhou náhodou?
V koupi pozemku má prý prsty proutkař, který virgulí všechny zdroje nafty odhalil! Co by za to ostatní společnosti daly, kdyby se dozvěděly jeho jméno?
Mohl by být oním tajuplným proutkařem Mark Mehlhoff, který nyní pomáhá zbohatlé těžařské společnosti nacházet prameny vody? Opravdu mohou telestétidopomoci podnikatelům k obrovskému bohatství?
Proutkaři ve službách úřadů
Mistři radiosteze prý nedokážou jenom peníze vydělat, ale rovněž dovedou svým klientům značné sumy ušetřit.
Například německý proutkař Herbert Petry z Bobenheim – Roxheimu značně ulehčil práci Úřadu pro prehistorii a rané dějiny města Speyeru, když pro něj vyhledával zasypané historické památky! Jeho schopnosti neušly ani průmyslníkům.
Pro jednu firmu například dokázal přesně lokalizovat porušenou rouru vedoucí silnou betonovou zdí, takže závada šla odstranit mnohem snadněji a se značně nižšími náklady než za použití moderních technologií. Máme i v České republice tak šikovné proutkaře?
Zřejmě největší legendou podivuhodného řemesla býval u nás Stanislav Hruda (†1998), který v 70. letech minulého století pomohl nalézt desítky zapomenutých a zasypaných důlních děr v Ostravsko-karvinském revíru.
Je skutečným paradoxem, že komunistické úřady využily právě jeho služeb, když se tak usilovně snažily dokázat, že proutkařství je podvod!
Ovládali všichni výše zmínění úspěšní muži nějaké nadpřirozené síly, nebo bude jednou možné jejich výkony vědecky vysvětlit?