Překrásná příroda, nádherné stavby chrámů, sochy, jeskyně, to tvoří z Thajska turistický a dovolenkový ráj. I když se zdá, že je již zde vše prozkoumané, opět se nacházejí nové podněty, zvyšující zájem turistů. Takovým případem je i tzv. „Hadí jeskyně“.
Nejde o nějaký nový objev. Thajská jeskyně Naka najdete v národním parku Phu Langka a byla místním lidem dobře známá, i když turisticky opomíjená. Ale moderní informační prostředky, jako je internet, vzbudily o jeskyni nebývalý zájem po celém světě. Především těch, kteří věří v mystiku.
CO JE NA TÉTO JESKYNI TAK ZVLÁŠTNÍHO?
Záběry z jeskyně přitáhly pozornost těch, kteří na stěnách jasně viděli typickou strukturu hadí kůže. Stěny jeskyně se také vlní a připomínají proto spícího hada. Navíc u ústí jeskyně obří balvan dost realisticky vypadá jako hadova hlava. Právě proto mnozí věří, že jeskyně Naka je domovem duše velkého plaza.
Zájem o návštěvu této jeskyně se zvýšil natolik, že správa parku přemýšlí, jak se vypořádat se vzrůstajícím počtem návštěvníků. A tak, jak moderní technologie vzbudila zájem o hadí jeskyni, měla by pomoci i s regulací návštěvnosti. Přes aplikaci by bylo možné si rezervovat prohlídky této jeskyně.
MYSTIKA MÍSTA
Je zcela pochopitelné, že místní odedávna viděli v tomto místě víc, než pouhou hříčku přírody.
V buddhistických pověstech se hadí skála často vyskytuje a nese podobu mytologického hada zvaného „Naga“. Podle pověstí je Naga napůl člověkem a napůl hadem, který přebývá v podsvětí. A že občas na sebe bere právě podobu člověka.
Nebo také jedna legenda uvádí, že řeka Mekong, jež se nachází v severovýchodním Thajsku a Laosu, byla ve skutečnosti vytvořena dvěma krály – Nágy. Ti se údajně „plazili“ v oblasti, jež dnes tvoří součást národního parku Phu Langka.
Proto by mohla být právě hadí tvořena z nágských králů, kteří se smířili s dlouhým spánkem.
Ale naproti tomu jiná pověst uvádí, že skála byla kdysi titanoboa, druh obřího hroznýšovitého hada, žijícího v období paleoceánu. Který prý zkameněl v důsledku sopečných erupcí. Titanoboa je považován za největšího hada, který se kdy po Zemi pohyboval. Vzhledem k děsivosti hadí skály není těžké si tuto teorii představit.
https://youtu.be/IpfHETB0dpY
TAJEMNÉ ÚTROBY JESKYNĚ
I když si vznik „hadí“ struktury skály dnes vědci vysvětlují realističtěji a spoléhají na působení samotné přírody, dávné pověsti dodávají tomuto místu nezbytný mystický obraz. Ostatně, i vědci se mohou někdy mýlit, že?