Přenášet informace mimosmyslovou cestou by si přál leckdo. Ale jen málokdo to skutečně dokáže. Jedním z těchto lidí má být i Pavel Štěpánek z Československa. Počátkem 60. let podstoupí celou řadu testů, aby prokázal, že jeho schopnosti jsou skutečné. Výsledky těchto pokusů šokují svět!
Český vědec a odborník na parapsychologii Milan Rýzl (1928–2011) je jedním z prvních významných badatelů v oblasti parapsychologických jevů.
Vrátný pražské městské knihovny Pavel Štěpánek (*1931) se na jeho laboratoř obrátí z toho důvodu, že je zárukou serióznosti. „V podstatě chtěl jen spolupracovat na studiích, které Rýzl prováděl.
Po několika pokusech se však zjistilo, že tento introvertní muž oplývá vynikajícími psychickými schopnostmi,“ uvádí španělský novinář a uznávaný badatel v oblasti tajemna Bruno Cardeñosa (*1972). Co přesně záhadami opředený Čechoslovák dokázal?
NEUVĚŘITELNÉ VÝSLEDKY
Milan Rýzl se počátkem 60. let snaží prokázat, že existence tzv. ESP vnímání (z angl. Extra Sensory Perception, tzn. mimosmyslové vnímání – pozn. red.) je realitou.
V praxi má jít o vědecké zkoumání možnosti přenosu informace jiným způsobem než pomocí pěti klasických lidských smyslů.
„V době, kdy jsem ještě pracoval v Československu, jsem pomocí hypnózy vytrénoval celou řadu pokusných osob a jednou z nich, snad nejznámější, byl Pavel Štěpánek, se kterým jsem prováděl kvantitativní pokusy s kartami,“ vzpomíná Rýzl.
V dané době před Štěpánka pokládá karty, které mají různé barvy. Tyto karty jsou přitom uloženy v neprůhledných obálkách, aby na ně nebylo vidět. Úkolem Štěpánka je správně rozlišit barvy karet. A to mu prý nedělá žádný problém.
V sérii pokusů provede tisíce odhadů a stane se jedním z historicky nejúspěšnějších senzibilů všech dob.
„Štěpánek pracoval před zahraničními komisemi, byl několikrát v cizině, byl zkoumán na zahraničních univerzitách a byl, což je taková rarita, dokonce uveden v Guinnessově knize rekordů jako nejlepší ze studovaných jasnovidců na světě,“ připomíná Rýzl. Jak to vysvětlit?
STANE SE Z NĚJ CELEBRITA
Podle celé řady hlasů se zdá být nemožné, aby Štěpánkova schopnost byla pouhou náhodou. „Existovalo něco v jeho mysli, co umožňovalo, že dokázal uhodnout, co je uvnitř obálek.
Navíc, na rozdíl od jiných médií, jeho schopnosti byly nezávislé na osobě, která testy vedla, i na místě, kde experiment probíhal,“ připomíná již citovaný Cardeñosa. Podle něj tato skutečnost nezlehčuje jiné případy, nicméně dělá ze Štěpánka výjimečnou osobu.
„A to proto, že je běžné, že média dosahují nejlepších výsledků, pouze když pracují s určitým badatelem,“ dodává Cardeñosa. Z Pavla Štěpánka se záhy stane celebrita. Celá řada badatelů je z něj naprosto unešená. „Testy byly provedeny za extrémní kontroly.
Vysvětlit tento fenomén lze jen tak, že přiznáme Štěpánkovi mentální, nám neznámou schopnost,“ myslí si psycholog Joseph Gaither Pratt (1910–1979) z Dukeovy univerzity ve státě Severní Karolína na východním pobřeží Spojených států amerických. Opravdu to tak je?
ZÁHADA LIDSKÉ MYSLI
Ozývají se samozřejmě také skeptici. Podle nich musí Štěpánek nějakým nekalým způsobem vidět barvy jednotlivých karet, nebo mu v tom někdo tajně pomáhá.
Na druhou stranu schopnosti Štěpánka zkoumají nezávisle na sobě odborníci z Ameriky, Austrálie, Velké Británie, Japonska i Nizozemí. A nikdo ho nikdy při podvodu nenachytá. Není to tedy spíše tak, že skeptici jen nechtějí některé věci připustit? O tom, kdo má v celém sporu pravdu, se vedou spory i v současnosti.