Na území velké Číny najdeme mnohá tajemství. Nejvýše na pomyslném žebříčku čínských mystérií však stojí místní pyramidy. Celý svět o nich ví již sto let, vědci jsou však s jejich poznáváním stále na začátku.
O čínských pyramidách se totiž prostě a jednoduše nemluví. Toto informační embargo stále více dráždí zvědavce i seriózní badatele z celého světa, kteří se tajemství podivuhodných staveb snaží odhalit. Jaké mají šance?
Čínské pyramidy povětšinou plní roli posmrtných mohyl, kde jsou uložena těla čínských císařů. Přesto se nedá říci, že jde o pouhé hrobky. Stavby totiž možná střeží dávná tajemství, která se zatím nepodařilo odhalit.
Ostatně, i pyramidy samotné jsou dlouhou dobu neobjeveny. Vše se změní až roku 1945. Tehdy přelétá nad pohořím Čchin-ling-šan americký pilot James Gaussmann a všimne si podivného pahorku. Nemůže být pochyb o tom, že je to obrovská pyramida!
Po svém návratu na zem muž ohromeně vypovídá: „Přímo pod námi ležela gigantická bílá pyramida. Vypadalo to jako v pohádce. Pyramida byla zahalena třpytivou bělostí. Mohl to snad být i kov nebo nějaký druh kamene. Na všech stranách byla úplně bílá.
Nejpozoruhodnější na ní byl vrchol: byl z materiálu podobného drahokamu.“ Jak se později ukáže, podařilo se mu odhalit tisíce let staré tajemství – takzvanou Velkou bílou pyramidu.
Jako Eiffelova věž
Nejznámější a také nejtajemnější ze všech pyramid, Velká bílá pyramida, leží asi 100 kilometrů jihozápadně od města Sian. Je prý až 300 metrů vysoká (tedy zhruba jako pařížská Eiffelova věž) a strana její základny měří půl kilometru.
Podle všeho je dosud zcela neprozkoumaná a co víc, není zdaleka jedinou stavbou svého druhu, nacházející se v této oblasti. Existují i zprávy o pyramidách dalších. V roce 1912 brázdí Čínu američtí obchodníci Fred Meyer Schroder a Oscar Maman.
O mnoho let později jsou nalezeny jejich deníky, které obsahují důkazy o tom, že se na území Číny nachází minimálně 16 dalších obrovských pyramid.
Některé z nich mají mít na svých vrcholcích podivnou nástavbu, která vypadá jako ta, co mají mayské pyramidy v Mexiku. Je to jen náhoda?
Kam vede rudé potrubí?
Na začátku 90. let minulého století pyramidy zkoumá německý záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955) a přichází se zajímavými objevy.
Říká, že na jižním břehu solného jezera na hoře Baigong Šan v provincii Čching-chaj stojí kovová pyramida, vysoká něco mezi 50-60 metry. Co se v ní skrývá?
Podle dostupných informací z jejího nitra vychází spleť červeně zabarveného potrubí, které vede až do nedalekého solného jezera. V neobydlené krajině v okolí pyramidy jsou pak rozesety kameny prazvláštních tvarů a kousky rezavého železa! Jaký je jejich původ?
Nelze nezmínit, že před monumentální stavbou se také nacházejí tři jeskyně, každá s trojúhelníkovitým vstupem. Nezbývá, než se ptát: Je tato zvláštní pyramida dílem člověka, nebo snad nějaké mimozemské civilizace?
A co ostatní utajované pyramidy na čínském území? Kdo je postavil a kolik jich vlastně je?