Skip to content

Roky v plamenech: Co způsobuje tajemný oheň v sicilských domácnostech?

Italské městečko Canneto di Caronia je od roku 2004 dějištěm dosud nevysvětlených jevů. Spotřebiče i běžné domácí předměty pohlcují plameny, které přicházejí zdánlivě odnikud. Co stojí za záhadným samovznícením, které v průběhu let postihuje desítky zdejších domácností?

Canneto di Caronia je malé, nenápadné městečko v Sicílii. Okolní svět by se o něm nejspíš nikdy nedozvěděl, kdyby se v jednom domě nevznítila pojistková skříňka, a kdyby ji nenásledovala celá řada spotřebičů, nábytek či dokonce ručníky v desítkách dalších domácností.

Spotřebiče se samovolně z nepochopitelných důvodů ocitají v plamenech i poté, co je celá obec odstavena od dodávky proudu. Záhadné požáry v obci pokračují několik příštích let, během nichž navíc dochází i k dalším nevysvětlitelným jevům.

Požární čidla se tu navíc spouštějí i v době, kdy k žádnému požáru nedošlo. V průběhu let obyvatelé z městečka dobrovolně odcházejí a naopak do Canneto di Caronia míří vědci z různých oborů, kteří se pokoušejí odhalit příčinu těchto jevů.

Avšak marně. Objevují se spekulace o testu tajné zbraně či dokonce zásahu nadpřirozených sil či dokonce UFO, jejichž výskyt je v obci zaznamenán. Jaká síla ve skutečnosti vyhnala z domů obyvatele Canneto di Caronia?

Požáry v přímořském městečku se dodnes nepovedlo objasnit.
PRVNÍ VLNA POŽÁRŮ

Rutinní dny mnohých z 3500 obyvatel rybářského městečka na severním pobřeží Sicílie jsou poprvé narušeny 24. ledna roku 2004. Toho dne v domě Nina Pezzina a jeho rodiny znenadání vzplane pojistková skříňka.

K podobným nehodám dochází a městská pobočka elektrárenské společnosti je na ně připravena. Do domu vysílá své techniky, kteří zkratované zařízení vymění za nové. To ale ještě téhož večera vyhoří znovu.

Netrvá dlouho a na centrále společnosti ENEL, která zajišťuje dodávky proudu do oblasti, začnou telefony drnčet mnohem častěji než obvykle. Nejen Pezzino, ale i jeho sousedé musejí opakovaně likvidovat škody poté, co plameny pohltily různé elektrické spotřebiče.

Jeden z nich si před pouhým půlrokem nechal kompletně vyměnit elektroinstalaci. Někomu vybouchla televize, jinému vzplála lednice. Že by šlo o daleko větší závadu v elektrické síti? O tom delší dobu nikdo nepochybuje.

Jenže další poškození obyvatelé uvádějí, že jim shořely spotřebiče, které ani nebyly zapojené v zásuvce! Hoří dokonce i nábytek, fotografie či oblečení.

VÍTEJTE V PEKLE

V daný okamžik přestává ENEL s obyvateli města komunikovat a tak se poškozené domácnosti obracejí na starostu Pedra Spinnata, který povolává dva elektrikáře. Ti testují elektrické systému, ale zdroj požárů neodhalí.

Rozhodnou se proto odpojit dotčené domy od proudu, dokud se věc neobjasní. Může za to skutečně jen vadná elektroinstalace? Požáry pokračují i přes odpojení domů od zdrojů energie. Hoří kovy i plasty, izolace jsou spálené po celé obci, elektrické kabely jiskří jako prskavky a přístroje se bouří proti svým majitelům.

Elektronika se samovolně zapíná a vypíná, počítače zamrzají, mobilní telefony vyzvánějí, přestože nikdo nevolá a dveřní zámky v prázdných autech poskakují nahoru a dolů. Sirény hasičských vozů se přesouvají od ulice k ulici a nad městem téměř nepřetržitě stoupá štiplavý kouř.

Během prvních tří měsíců je zaznamenáno více než 90 jednotlivých požárů.

Hasiči si se záhadou nevěděli rady.
PŘIJÍŽDĚJÍ ODBORNÍCI

Když 9. února vyhoří dva domy a oheň se objeví také u místní vodovodní stanice, je nařízena evakuace. Ti, kteří ze strachu z požárů město neopustili už dřív, nacházejí náhradní ubytování a starosta do oblasti povolává členy Civilní obrany, zástupce společnosti ENEL i řadu vědců.

Vyšetřování se účastní členové místních policejních složek a sboru hasičů, vulkanologové z Národního geofyzikálního a vulkanologického ústavu či týmy odborníků z italského námořnictva, železnic, elektráren, univerzit, vojenských a environmentálních agentur.

Ani jim se však nepodařilo najít žádné vysvětlení. Existuje vůbec? Přestože je tou dobou již celé město odpojeno od dodávky proudu, záhadné jevy pokračují. Zatímco vědci procházejí jednotlivé domy, v temných ulicích vyhrává z rozhlasu hlasitá hudba a žárovky v domácnostech se dokáží rozzářit tak jasně, že jim shoří vlákna.

Při jedné inspekci přímo před jejich očima uprostřed místnosti začne hořet židle.

ZAVOLEJTE EXORCISTU!

Policie sice nejprve viní ze žhářství a podvodu Nina Pezzina a jeho syna, ale obvinění se ukáže jako liché. Vyšetřovatelé navíc shodně tvrdí, že ke vzniku požárů nevidí žádný důvod a jejich příčinu si nedokáží vysvětlit.

Vypadá to, jako by v Canneto di Caronia vypuklo inferno. Ostatně také místní, jejichž většinu tvoří věřící, začínají tvrdit, že události jsou dílem samotného ďábla. „Jsem katolík, věřím v ďábla. Ale nevím, proč je ďábel tady,“ tvrdí Pezzino. Kromě požárů jsou totiž zaznamenány i případy podivného úhynu domácích zvířat či zuhelnatění rostlin. Obyvatelé obce opakovaně navrhují, aby byl místo vědců k řešení případu povolán raději kněz, jsou totiž přesvědčeni, že exorcismus by mohl pomoci.

Může dění v obci být souviset s projevy démonických sil? Řádění poltergeista v některých případech skutečně bývá doprovázeno i samovznícením různých objektů.

Šlo snad o dílo ďáblovo?
NEZNÁMÝ ZDROJ ENERGIE

Po čase požáry ustanou a několik měsíců se neobjeví. Pak ale vše začíná nanovo. Jejich výskyt se na čas zmírní či zcela vymizí po roce 2008, ale k ojedinělým vzplanutím prý stále dochází. „Není jisté, jestli jsou ty požáry pryč natrvalo.

Objevovaly se epizodicky,“ prohlašuje Tullio Martella, tehdejší šéf sicilské Civilní obrany. Spolu s nejintenzivnějšími roky požárů z finančních důvodů končí i jejich výzkum. Jeho závěry jsou stále nejisté.

Nad oblastí ale několikrát dojde k pozorování světelných koulí či neznámých létajících objektů. Z toho někteří vyvozují, že ohně jsou způsobené testováním neznámých technologií či dokonce tajných zbraní.

Podle více střízlivých teorií mohou náhlá vzplanutí způsobovat úniky hořlavého plynu. Sicílie je přeci jen geologicky velmi aktivní oblast a Canneto di Caronia navíc stojí na svahu kopce v sousedství Etny, stále velmi činné sopky.

Uvolnění skrytých ložisek by tak nebylo zcela překvapivé. Jejich hoření či světélkování může vysvětlit i pozorování planoucích koulí. Je tedy plyn správnou odpovědí?

DIVOTVORNÁ ELEKTŘINA

Detaily svědčí proti. Plyn skutečně hoří v koulích, vždy svou charakteristickou barvou a ne dostatečně dlouho, aby způsobil takové škody. Vědci nakonec přicházejí s prohlášením, že vesnici postihují velmi silné elek­tromagnetické výboje o síle 12 až 16 gigawattů, které nevznikly přičiněním člověka a přicházejí z moře.

Tím se otevírá další možné vysvětlení. Pobřežní oblasti, kde díky útesům či skalnatým kopcům dochází často k tření větru se mohlo stát obětí vzácných podmínek, při nichž se vzduch plní elektrostatickým nábojem.

Při jeho vybití tak může dojít k lokálním požárům. A jejich výboje v atmosféře také vysvětlují ohnivé koule na obloze. Proč se ale všechny požáry soustřeďují jen do Canneto di Caronia a to po dobu hned několika let?

Proč nejsou podobné případy zaznamenány i v jiných přímořských obcích? Možná ani elektřina není tím správným vysvětlením.

Ve městečku došlo nakonec k desítkám menších či větších incidentů.

Foto: www.ansa.it, www.historicmysteries.com, d.ibtimes.co.uk, www2.dfes.wa.gov.au
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

10 nejhorších důlních neštěstí všech dob
epochalnisvet.cz

10 nejhorších důlních...

Uhlí se řadí mezi důležité energetické suroviny, a to...
Juditin i Karlův most: Několik let zdobí Prahu společně!
epochanacestach.cz

Juditin i Karlův most: Několik...

Procházíme Křižovnickým...
Pražští řezníci vytáhli na Jindřicha Korutanského sekery
epochaplus.cz

Pražští řezníci vytáhli na...

28. listopadu 1310 dorazí Jan Lucemburský k branám...
Nejnebezpečnější města světa podle kontinentů: Tady je dovolená za trest!
epochalnisvet.cz

Nejnebezpečnější města světa...

Dalajláma radil každý rok navštívit alespoň...
Otestován na Covid snadno a rychle! Testy společnosti Humasis byly povoleny Ministerstvem zdravotnictví ČR
21stoleti.cz

Otestován na Covid snadno a...

Dne 24.2.2021 Ministerstvo zdravotnictví ČR...
Vodní zámek Červená Lhota: Jaké záhady jsou s ním spjaty?
epochanacestach.cz

Vodní zámek Červená Lhota:...

Vodní zámek Červená...
Návrhář Jan Černý jezdí Lexusem, který si sám navrhl
iluxus.cz

Návrhář Jan Černý jezdí...

Módní návrhář Jan Černý se stal novým...
Nadčasové kuchyňské sestavy
rezidenceonline.cz

Nadčasové kuchyňské sestavy

I když se trendy ve vybavení kuchyní každoročně...
Zůstaly mi jizvy na těle i na duši
nasehvezdy.cz

Zůstaly mi jizvy na těle i...

Bylo mi jednačtyřicet, když jsem se...
FUTTEC i pro využití v extrémních zimních podmínkách
epochaplus.cz

FUTTEC i pro využití v...

Nepříznivé klimatické podmínky, které v...
Aby se vám lépe a lehčeji dýchalo
nasehvezdy.cz

Aby se vám lépe a lehčeji...

Více než pětina obyvatel Česka trpí potížemi s dýcháním....
Britská varianta COVID-19 se rychle šíří
21stoleti.cz

Britská varianta COVID-19 se...

Britská varianta COVID-19 se šíří i přes...