Muž v bílém hábitu sedí se zkříženýma nohama a podpírá si hlavu. Na první pohled fotografie, jakých může kolovat po světě tisíce. Tahle je však jiná. Skrývá v sobě tajemství.
Muž se totiž nedotýká země a sedí doslova ve vzduchu! Jedná se snad o nějaký fotografický nebo artistický trik? Podle všeho nikoliv.
Na snímku je zachycen slavný jogín Subbayah Pullavar, který pochází z Indie a umění levitace předvádí v roce 1936 před 150 svědky! Spisovatel Charles Raymond Dillon v knize Miracles (Zázraky) píše: „Pullavar pokropil vodou malý stan, do kterého pak vkročil.
Po několika minutách byl stan odstraněn a Pullavar byl viděn ležící v horizontální poloze ve vzduchu.“ Proč ale to použití stanu? Měl zamaskovat nějaký trik? Či snad Ind skutečně dokáže překonat sílu zemské přitažlivosti? Kdo ví.
Subbayah Pullavar ovšem není jediným, kdo svým uměním létat vzbuzuje pozornost i spekulace.
V dávných dobách
S trochou nadsázky by se dalo říct, že levitace je stará jako lidstvo samo. „Stopy tohoto jevu vedou hluboko do starověku.
Některé legendy hovoří o tom, že kněží ve starověkém Babylonu dokázali údajně za pomoci zvuku vyzdvihovat do vzduchu i velmi těžké kameny,“ píše český záhadolog a spisovatel Vladimír Liška (*1955) v kníze s názvem Záhady kolem nás.
Uvádí přitom, že fenomén levitace je spojován také s mnohými historickými postavami. Jako příklad autor dává filozofa Šimona Mága (1. stol.) nebo františkánského kněze Josefa z Copertina (1603–1663).
Výčet osob obdařených neobvyklými schopnostmi tím ale zdaleka nekončí.
O svatém Františku z Assisi (1182–1226) se říká, že byl k vidění často „zavěšen nad zemí do výšky tří, ale častěji i do výšky čtyř loktů (cca 2,5 m).“ Podobná legenda koluje i o svaté Terezii z Ávily (1515–1582).
Španělská mystička a reformátorka karmelitánského řádu má během svých duchovních rozjímání vydržet nad zemí i půl hodiny!
Může za vše zvuk?
Známy jsou však i novodobější případy levitace.
Schopnost dostat se do vzduchu má mít i ruský ortodoxní kněz Seraphim Sarovský (1759–1833) nebo jihoafrická dívka Clara Germana Cele, která měla být spatřena, jak se vznáší v roce 1906. V čem však tkví případy levitace?
Jde jen o podvodné hrátky, či o neuvěřitelné jevy? Co k tomu říkají sami mágové a jaký postoj zastává věda? Vladimír Liška spekuluje o možnosti, že by za vším mohl být zvuk:
„Moderní pokusy se zvukovými vlnami již dávno prokázaly, že zvuk za určitých frekvencí skutečně může prorážet i hmotné překážky.“ Písemné prameny koptských křesťanů popisující zdvihání kamenů ze země za zpěvu zaříkávadel pak zní z tohoto úhlu pohledu o něco jasněji, uvěřitelněji a skutečněji.
Jak ale vysvětlit případy levitace, v nichž se o využívání síly zvukových vln nemluví?
Spekulace, pochybnosti, obavy
Objasnění principu levitace zůstává předmětem spekulací.
„Skeptici (…) tvrdí, že levitace je jen výsledkem lživých mýtů, halucinací, podvodů nebo psychózy, a poukazují na to, že žádný hmatatelný důkaz o její existenci dosud nebyl podán,“ vyjmenovává pochybnosti Vladimír Liška.
Levitace je proto zařazena do oblasti paranormálních jevů, nad kterými nezbývá než udiveně kroutit hlavou.