Hrad Leap v irském hrabství Offaly je považován za jednu z nejstrašidelnějších staveb v Evropě. Pozornost poutá zejména jeho kaple, která byla svědkem bratrovraždy. I z tohoto důvodu zde není nouze o paranormální jevy.
Nejstarší část hradu pochází ze třináctého století. Badatelé se ovšem právem domnívají, že středověká fortifikace vznikala na místě jiné dávné stavby, možná ceremoniální či duchovní povahy.
V tom případě by imaginární základy hradu Leap sahaly až do doby železné, v krajním případě i do mladší doby kamenné.
Zákeřná bratrovražda
Legenda o „krvavé hradní kapli“ se opírá o temné události na počátku šestnáctého století. Psal se rok 1532, kdy se vystupňovaly intriky uvnitř šlechtického rodu ovládajícího hrad. Rivalita propukla i mezi dvěma bratry. Jeden z nich byl knězem.
Když sloužil mši v hradní kapli, vtrhl dovnitř jeho bratr a před zraky dalších členů rodiny sourozence v sutaně proklál mečem. Je to právě zavražděný bratr, který se má jako duch na hradě stále objevovat.
Jeho přítomnost se má projevit tím, že se náhle uprostřed noci objeví v oknech kaple záhadné světlo.
Nález koster
Děsivý příběh o „krvavé hradní kapli“ byl v roce 1922 doplněn i neméně šokujícím nálezem. Ten ohlásili dělníci pracující zde na opravách interiéru. V tajné kobce ukryté za zdí kaple objevili několik lidských koster. Byli to snad vězni umoření zde hladem?
To, že tomu tak není, naznačovaly i nálezy fragmentů dřevěných hrotů pokrývajících podlahu kobky. Bylo zřejmé, že vězni byli do této tajné místnosti vhozeni z větší výšky.
Při pádu pak naráželi na hroty, které jim způsobovaly smrt, nebo těžká a bolestivá zranění. Kromě duchů těchto nešťastníků se na hradě Leap objevuje i duch takzvané „dámy v červeném“.
Epilog
Nutno dodat, že temnou minulost hradu Leap profesionálně zpopularizovala Mildred Darby (1867-1932), anglicko-irská spisovatelka tehdy módního gotického žánru.
Z toho důvodu je občas komplikované oddělit skutečnou historii hradu Leap od umělecké fabulace a literární fikce.