14. května 1878: V Salemu začíná poslední čarodějnický proces v USA. Daniel Spofford obviněný z mentálního útoku je osvobozen.
Domů     Překvapivá fakta o templářích: Papež jim tajně udělil milost!
Překvapivá fakta o templářích: Papež jim tajně udělil milost!
od 5.8.2023
2.6tis
Jaký byl skutečný osud templářů? Měli tajnou podporu papeže?
293
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Ozve se hlasité zabušení. Chvíli se nic neděje, pak se ale vrata pařížského Templu se zaskřípěním otevřou. Svítá a do jednoho z nejdůležitějších sídel templářů vnikají vojáci a začínají se zatýkáním. Děje se tak údajně s požehnáním papeže!

Právě on má z pozadí řídit pád mocného řádu. Podle nejnovějších objevů se vše ale odehrálo úplně jinak…

Jaký byl skutečný osud templářů? Měli tajnou podporu papeže? Je možné, že templáři z Francie včas uprchli a usadili se za mořem? Jak souvisí záhadná kaple s templářským řádem? Stala se útočištěm, které tak moc potřebovali? Je někde v útrobách Rosslynské kaple ukryt i legendární svatý grál?

Slavné dny templářského řádu jsou sečteny. Jeho velmistr Jakub z Molay (asi 1243–1314) totiž právě stojí uprostřed hranice, kterou co nevidět zapálí vojáci. Samotný řád je v té době již bezmála dva roky oficiálně zrušený.

Vojáci přistoupí k hranici a přiloží k ní zapálené louče… Proč vlastně došlo k likvidaci mocného řádu? Nové světlo do případu v roce 2016 vrhá nalezený Chinonský pergamen. Bude se kvůli němu muset přepsat historie?

Je možné, že templáři z Francie včas uprchli a usadili se za mořem?
Je možné, že templáři z Francie včas uprchli a usadili se za mořem?

Udělí velmistrovi milost!

S nesmírným zaujetím ve tváři si italská badatelka Barbara Frale (*1970) pročítá latinský text, jímž je popsán zažloutlý list, který právě objevila ve Vatikánských archivech.

Obsah Chinonského pergamenu, jak se text dnes nazývá, je vskutku šokující. Badatelce se při jeho luštění tají dech.

Z textu totiž vyplývá, že papež Klement V. (asi 1264–1314) tajně v roce 1308 udělil čelním představitelům templářského řádu milost, a navíc je vyňal z pravomoci inkvizice.

„Dospěli jsme k závěru rozšířit milost na bratra Jakuba z Molay, velmistra řádu… přivést ho zpět do církve a obnovit jeho službu ve společenství věřících a v církvi svaté,“ je možné se v něm dočíst.

Katolická církev v reakci na objevení spisu vydá v roce 2007 knihu nazvanou Proces proti templářům. Ta obsahuje jak kopii Chinonského pergamenu, tak i záznamů výslechů rytířů. Do Čech se zatím dostaly jen dva výtisky tohoto unikátního svazku!

Jak souvisí záhadná kaple s templářským řádem? Stala se útočištěm, které tak moc potřebovali?
Jak souvisí záhadná kaple s templářským řádem? Stala se útočištěm, které tak moc potřebovali?

Odplují zavčas pryč

Když si lidé ve francouzském přístavu La Rochelle zastíní oči a zahledí se na obzor, mohou ještě v dálce spatřit siluety odplouvajících lodí.

Ty se na moře údajně vydaly krátce před tím, než do jedné z nejdůležitějších templářských pevností dorazili francouzští vojáci se zatykačem.

V kalendáři je psané brzké ráno 13. října roku 1307. Dlouho přitom zůstávalo záhadou, kam lodě odpluly a co se stalo s rytíři na jejich palubě. Možnou odpověď dává právě Chinonský pergamen.

Ten totiž nejenže rehabilituje řád templářů, ale přiživuje někdejší legendy okolo jeho dalšího působení. Ty díky němu nabývají čím dál tím reálnějších obrysů. Jak totiž z dokumentu vyplývá, templáři díky pergamenu mohli i nadále fungovat a vyvíjet činnost. Našli někde templáři nový domov?

Je někde v útrobách Rosslynské kaple ukryt i legendární svatý grál?
Je někde v útrobách Rosslynské kaple ukryt i legendární svatý grál?

Kaple s podivnými motivy

Nedaleko skotského Edinburghu vyrůstají základy jedné z nejzáhadnějších staveb všech dob. Jde o zdi Rosslynské kaple. Právě ta se měla podle některých historiků stát novým útočištěm templářského řádu.

Část jeho členů totiž z La Rochelle zřejmě zamířila do Skotska. „Chinonský pergamen těmto hypotézám nahrává,“ poznamenává Frale. Že by na zkazkách něco mohlo být, nedokazuje jen nově nalezená listina, ale i výzdoba Rosslynské kaple.

Na jejích stěnách je totiž možné spatřit četné templářské motivy. Uprostřed chrámu se navíc nachází tajemný Učedníkův sloup, který je podle všeho dutý. Podle některých záhadologů by se v jeho útrobách mohl nacházet svatý grál.

Ten totiž svého času údajně ve své pokladnici ukrývali templáři z La Rochelle. Kdo ví, třeba byl nález Chinonského pergamenu první kostičkou, která spustí lavinu dalších fascinujících odhalení…

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 14.5.2024 69
Přestože na světě najdeme tisíce hradů a pevností, ke kterým se pojí nějaké mystické události, některé stavby přece jen vynikají. Mezi ně dozajista patří i francouzský hrad Montségur. Místo, na kterém se před staletími odehrála nerovná bitva s tajemným pozadím. Proč se mu říká sídlo svatého grálu? A co všechno pamatují jeho zdi? Noc je temná
od 13.5.2024 1.8tis
Dokázal zvětšovat drahokamy a perly. Poznal tajemství elixíru mládí a věčného života. Uměl mluvit se zemřelými. To všechno se tvrdí o muži známém jako hrabě Saint Germain. Byl to podvodník, nebo měl skutečně nadpřirozené schopnosti? „To je člověk, který nikdy nezemře a všechno ví,“ prohlašuje před mnoha staletími francouzský filozof a básník Voltaire (1694–1778). Jeho prohlášení se netýká nikoho
od 12.5.2024 2.4tis
S neznámými živočichy, jejichž existenci nelze doložit, je potíž. Často jsou totiž jejich popisy natolik rozdílné, že zasahují do zcela rozdílných druhů. Příkladem je jihoamerický kryptid El Cuero, jehož pozorování jsou nejčastěji uváděna ze sladkovodních lokalit Chile a Argentiny. V nejtypičtějším popisu El Cuero připomíná obřího rejnoka. Spekulac
od 11.5.2024 3.0tis
Římský císař Nero (37-86) po sobě v dějinách zanechal temnou stopu. Jeho vládu provázely zvrhlé skutky i šílenství. Lidé se dokonce krutého panovníka obávali i po jeho smrti. Nyní na místě jeho hrobu stojí slavná bazilika Santa Maria del Popolo. Mysteriózní legenda ovšem žije dál. O co v ní jde? Hrob císaře Nerona se měl nacházet v místech, kde je
od 10.5.2024 2.6tis
Když byla ve dvacátých letech minulého století objevena hrobka egyptského faraona Tutanchamona, začaly se se šířit informace o kletbě, která stihne každého, kdo bude rušit klid zemřelého panovníka. O padesát let později se situace opakovala. Nyní se však hovořilo o kletbě polského krále Kazimíra IV. Jagellonského. V roce 1973 prozkoumali polští věd
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky