Svatyni Beglik Tash najdeme na jihovýchodním pobřeží Bulharska, poblíž města Primorsko, které je známé svými krásnými plážemi u Černého moře. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, skalními reliéfy a neolitickými menhiry. Název „Beglik Tash“ pochází z turečtiny a znamená „Tajemný kámen“.
Doba původu
Svatyně je datována do doby bronzové, což znamená, že je stará přibližně 4 000 let. Pravděpodobně byla postavena megalitickou kulturou, která obývala tuto oblast v pravěkých dobách. Někteří neortodoxní badatelé dokonce tvrdí, že je stará až 11 000 let.
Menhiry a jejich symboly
Hlavní atrakcí svatyně Beglik Tash jsou menhiry, veliké kamenné sloupy, které jsou vzdáleně podobné druidským kruhům v Británii. Menhiry jsou vytesány z pískovce a byly zřejmě používány pro rituální účely.
Na skalních stěnách svatyně jsou vytesány nejrůznější symboly a obrazy. Nejznámější z nich je pravděpodobně reliéf slunce, jenž zřejmě odráží význam slunce a jeho cyklu v náboženských obřadech tehdejších obyvatel.
Sluneční cyklus
Svatyně Beglik Tash byla skutečně pozoruhodně postavena tak, aby měla vazbu na sluneční cykly a sluneční události. Někteří archeologové spekulují o tom, že to mohlo sloužit jako nějaký druh astronomického kalendáře nebo observatoře.
Tajemství přetrvává
Přesný význam a účel svatyně Beglik Tash zůstávají však až do dnešních dnů stále neznámé. Neexistuje žádný spolehlivý záznam nebo písemný doklad o této lokalitě, a proto jsou všechny informace získávány pouze jen z archeologických nálezů a analýz.