Pověsti o městech, která smetla obrovská vlna a zavřela se nad nimi mořská hladina, známe především ze starověku. Jenže města mizela na dně moře i v pozdějších dobách.
Příkladem může být třeba středověké dánské město Rungholt, které, dle legendy, dělí od zkázy 661 let. Může být ale legenda pravdivá?
Na pobřeží Severního moře se 16. ledna 1362 odehrála katastrofa, která stála život více než 25 000 lidí. V dobových kronikách se označuje jako Grote Mandrenke (v překladu velké utonutí) nebo také potopa sv. Marcela.
Jednalo se o masivní bouři, která zasáhla oblast Severního moře a způsobila obrovskou přílivovou vlnu. Ta udeřila s nebývalou silou na pobřeží britských ostrovů, Nizozemska, Dánska i Německa.
Voda se převalila přes ostrovy i přímořské oblasti a zničila i osady mnoho kilometrů daleko od pobřeží. Během této katastrofy měla vlna smést i prosperující město Rungholt, které se nacházelo v Dánském království na ostrově Strand při pobřeží Severního moře.
Mělo se údajně jednat o bohaté centrum obchodu, kde žilo asi 3000 obyvatel. Podle pověsti byli ale zdejší obyvatelé hříšní a Bůh je potrestal tak, že nechal jejich město zmizet z povrchu zemského.
Ačkoli se i dobové prameny o tomto městě zmiňují, nikdy se nenašel žádný důkaz o jeho skutečné existenci. Vědci se proto domnívali, že se jedná jen o legendu a Rungholt ve skutečnosti vůbec neexistoval.
Ostrov Strand, kde mělo toto město stávat, však před 661 lety přílivová vlna celý smetla a zatopila. Dnes už z kdysi velkého ostrova zbývají jen dvě malé části, zbytek se ponořil na dno moře.
A právě v této oblasti se skupině německých vědců podařil před nedávnem převratný objev.
Na dně Waddenského moře nedaleko ostrova Pellworm (pozůstatek po ostrově Strand) našli pod silnou vrstvou bahna základy mnoha obytných budov včetně velkého kostela, který musel podle své rozlohy stávat v opravdu velkém městě.
Na nalezišti jsou patrné i odvodňovací kanály a velké hráze, které nejspíše stávaly na mořském pobřeží. Bylo tedy legendami opředené město Rungholt konečně nalezeno, nebo se jedná o úplně jinou osadu?Michal Soukup