V kubánském folkloru najdeme opakované zmínky o obrovském hadovi. Říká se mu Madre de aquas – Matka vod. Je to jen pouhý bájeslovný příběh, nebo jde o vzpomínku na setkání se skutečným živočichem?
První zmínky o Madre de aquas se objevují na počátku sedmnáctého století. Sběratelé folkloru se těmto legendám pilně věnují. Zajímají ovšem i pátrače po kryptidech – údajně vyhynulých, nebo fiktivních tvorech, kteří by ovšem mohli být i našimi současníky. A co na to zoologové?
Matka vod
Zoologie spojuje vyprávění o Madre de aquas na Kubě s výskytem Hroznýšovce kubánského (Epicrates angulifer). Tento plaz dorůstá až délky 4 metrů. Hroznýšovec je výborný lovec. Svou oběť nejprve uškrtí smyčkami mohutného těla, poté spolkne.
Pro představu legendárního monstra je však hroznýšovec kubánský přece jen příliš malý.
Co když je ale legenda o Madre de aquas – Matce vod připomínkou nějakého dávného setkání lidí se skutečným monstrem. Jakým? V roce 1940 zkoumali odborníci na folkloristiku příběhy vyprávěné v okolí Laguny de Hoyuelos v Sagua la Grande.
Dopátrali se i hororového vyprávění, že z vody útočilo cosi obrovského, a to nejen na tamní obyvatele, ale například i na hovězí dobytek pohybující se v blízkosti vody.
Monstrum Titanoboa
Mohl by na Kubě žít nějaký tvor, který by měl k takovým útokům přiměřenou velikost i sílu? Ano, jedná se o obřího hada s váhou přes jednu tunu. Jeho délka dosahuje i čtrnáct metrů.
Vědci jej pojmenovali Titanoboa a jde o vzdálenou příbuznou anakondy a hroznýše. Nesedí pouze jediná maličkost… Titanoboa měla vyhynout před 58 miliony lety.
Co když se ale nějaká izolovaná populace tohoto obřího hada stále skrývá ve vnitrozemí Kuby? Reflexí na sporadická setkání člověka s tímto vodním monstrem by byly právě barvité příběhy o Madre de aquas – Matce vod.