Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzpomnělo na svůj minulý život zbožné dívky Lugdi. Opravdu se o ni zajímal i slavný indický vůdce?
Dne 18. ledna 1902 se do rodiny ze severoindického města Mathura narodí dcera jménem Lugdi. Navzdory velké chudobě se jí vyhýbají nemoci i jiné hrůzy tehdejšího života.
Nevyhne se jí ale sňatek, a to už v deseti letech. Jejím manželem se stává mnohem starší indický obchodník a majitel oděvní dílny Kedarnath Chaube. Manželství dívku zabezpečuje a pár se později dokonce pokouší o dítě.
V březnu 1925 se Lugdi stává matkou a porodí zdravého syna. Jenže ona sama náročný porod nakonec neunese a o devět dní později umírá. Proč tím podle mnoha badatelů její příběh zdaleka nekončí?
Narodila se znovu?
Indická dívka Shanti Devi (1926–1987) se narodí rok po úmrtí Lugdi na předměstí hlavního indického města Dillí. A podobně jako jiných případů, ani u Shanti se zpočátku nezdá, že by mělo jít o něčím zvláštní dítě.
Do svých tří let jde o obyčejné děvčátko, které milují nejen její rodiče, ale i známí a sousedé, ke kterým si často chodí hrát. Jediné, nad čím se všichni pozastavují, je, že ještě ve svých třech letech prakticky vůbec nemluví.
Jenže pak přichází čtvrtý rok života a povaha Shanti se začíná měnit. Ovlivňují její mysl vzpomínky, které si začala vybavovat?
Pamatuje si, co jedla?
Už první slova Shanti dávají tušit, že se zde děje něco zvláštního. Děvčátko totiž mluví o svém manželovi a synovi a představuje se rodičům jako „Chaubeho žena“.
Ti to zpočátku berou pouze jako fantazii dítěte a nevěnují tomu příliš pozornosti v přesvědčení, že to Shanti velmi rychle přejde. Jenže to se nestane.
Dívenka o svém manželství hovoří stále častěji a zmiňuje přitom detaily, které všem, co jejímu povídání poslouchají, vyráží dech. Nejčastěji se tak děje při jídle. „V mém domě v Mathure jsem jedla různé druhy sladkostí,“ prohlašuje například.
Při oblékání zase matce ukazuje, jaké typy šatů má ráda a často se zvláštním zápalem v očích hovoří i o svém údajném manželovi. Popisuje ho jako spravedlivého a hodného muže, který se o ni vždy dobře staral.
Na levé tváři má mít velkou bradavici a nosí brýle na čtení. To už rodiče Shanti znepokojeně vrtí hlavou. Vypráví snad jejich dcera nějaké pohádky, které někde zaslechla?
Osudové setkání
Čas letí neúprosně vpřed a Shanti začíná chodit do školy. O jejím stavu se dozvídá jedna z učitelek, Babu Bischandi. Ta nakonec z dívky dostane jméno jejího údajného muže, kontaktuje ho a popisuje mu všechno, co Shanti řekla o jeho životu s ním.
Odpověď přichází obratem a je šokující: Všechno je pravda. O něco později už se v Dillí setkává s dívkou a jejími rodiči jeden z příbuzných Kedarnatha Chaubeho a následně konečně dojde i na schůzku Shanti s manželem její předchozí údajné inkarnace Lugdi.
„Aby zkusili Shanti zmást, představili jí Kedarnatha jako jeho bratra. Dívka se jen červenala a nakonec řekla tichým, ale pevným hlasem: ‚To není bratr mého manžela, to je sám můj manžel‘,“ dodává indický výzkumník K. S. Rawat.
Nejvíce však Shanti zasáhne setkání se synem Lugdi, Navneetem. Během něj se dívenka rozpláče a žádá svou matku, aby chlapci přinesla všechny její hračky.
Co na to Gándhí?
Zprávy o neuvěřitelném setkání v rodinném kruhu nezůstanou. Záhy se o nich dozvídají média a příběh se šíří po celé zemi. „Především hindové a buddhisté byli přesvědčeni, že dívenka mluvila pravdu a že vše bylo tak, jak to vylíčila.
O pravdivosti jejích slov se nechali přesvědčit také novináři i někteří vědci,“ píše o případu český záhadolog Karel Kýr a poukazuje na to, že skutečnou publicitu však dal případu až zájem tehdejšího indického vůdce, kterým není nikdo jiný než slavný Mahátma Gándhí (1869–1948).
Ten je vším natolik fascinovaný, že sám kontaktuje rodinu, hovoří se Shanti a nakonec ustanoví výbor složený z poslanců, duchovních vůdců a zástupců médií, aby její případ studovali. V jejich doprovodu také dívka nakonec vyráží přímo do Mathury.
Během této cesty má dívka dobrou náladu a hned na nádraží sama od sebe oslovuje staršího bratra jejího údajného manžela. Ve městě navíc zcela správně popisuje různé změny, které se zde odehrály od doby, kdy v něm Lugdi žila. Znamená to, že se skutečně narodila znovu?