Nejslavnější kometou starověku měla být takzvaná Caesarova kometa, kterou Římané vnímali jako symbol zbožštění zavražděného Julia Caesara (100-44 př. n. l.). Jednalo se prý o neperiodickou kometu, která se v této chvíli už může nacházet velmi daleko od Slunce.
Vyloučeno rovněž není, že se již rozpadla. Další hypotézou je, že stále existuje a je nebezpečná. Proč?
Caesarova kometa byla také nazývána Caesarovou hvězdou (Caesaris astrum). Pozorována měla být nejen ze starověkého Říma, ale i z Číny. Předpokládá se, že mohla být nejjasnější kometou denního světla v celé lidské historii.
Božské znamení
Římané věřili, že se jedná o Caesarovu duši. Kometa byla zobrazena na mincích, kultu komety měl být věnován i Caesarův chrám v Římě (Divus Iulius).
Působivý astronomický úkaz se stal mocným symbolem politické propagandy, který obratně využil Caesarův příbuzný Octavianus, aby argumentoval božský původ celé dynastie.
Pravdou je, že v minulosti byla Caesarova kometa považována za pouhý mýtus. Její existenci však potvrdily nalezené záznamy dávných čínských astronomů. Oficiální věda ji vzala na milost, kometa dostala svoji klasifikační značku C/-43 K1.
Nebezpečí pro Zemi?
Objevily se ovšem názory, že starověká Caesarova kometa nemá s kometou pod značkou C/-43 K1 nic společného. Ve skutečnosti jde prý o vědě známou kometu označovanou jako P/Swift-Turttle. Možnou záměnu obou komet mají vysvětlovat i zmatky v římském kalendáři.
Tato kometa je však hodně zlověstná. Z jakého důvodu? Kometa P/Swift-Turttle byla objevena v roce 1862. Jde o velkou periodickou kometu. Zároveň se jedná o mateřské těleso, ze kterého vylétá meteoritický roj Perseid.
Oběžná dráha komety se neustále přibližuje Zemi, proto je na seznamu nebezpečných objektů. Hrozí srážka komety s naší planetou?
Vědci počítají a počítají…Zatím se dopočítali toho, že srážka se Zemí by uvolnila 27krát větší energii, než před 66 miliony lety inicioval dopad asteroidu o průměru deseti kilometrů. Jak to dopadlo s dinosaury, to je všeobecně známo.