Oči jsou oknem do duše. Jak se ale o tato „okna“ starat? Skvělým pomocníkem je světlík lékařský (Euphrasia officinalis). EnigmaPlus.cz vám prozradí, jak pomáhá také levandule nebo růženín…
Obklady ze světlíku jsou skvělé proti únavě očí. Pomohou ale i pokud vás trápí zánět spojivek, ječné zrno či jiné oční záněty. Světlík se osvědčil dokonce i při léčbě světloplachosti. Ve středověku se věřilo, že světlík probouzí jasnozřivost.
Jak si tedy takový zázračný nálev připravit? 20 gramů sušeného světlíku přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté výluh scedíme. Do vlažného nálevu pak namáčíme vatové tampónky a přikládáme na oči zhruba na 15 minut.
Máte-li oteklé oči, dejte si tampónky namočené v nálevu pořádně vychladit do lednice a poté je použijte na obklad očí. Světlík se může užívat také vnitřně. Pak stačí 1 lžičku drogy zalít 200 mililitry vroucí vody. Čaj se pije vlažný po malých doušcích. Příznivě ovlivňuje trávení a mírní bolest žaludku.
Ze světa vůní: Levandule
Ve světě aromaterapie je levandule naprostý základ. Neobejde se bez ní žádný aromaterapeut, a neměla by chybět ani ve vaší lékárničce.
Esenciální olej z levandule je jako jeden z mála éterických olejů možné použít na pleť i v neředěné formě – např. jako první pomoc při popálení, při menším říznutí či na drobné ranky, na bodnutí hmyzem, anebo také na akné a menší kožní záněty.
Silice levandule má antibakteriální a protivirové účinky, lze ji tedy použít jako účinnou dezinfekci. Své uplatnění má ale i v prevenci, neboť podporuje obranyschopnost organizmu.
Vůni levandule můžete použít do aromalampy, difuzéru, rozprašovače s vodou, nebo si dát pár kapek na látkový kapesník, ke kterému budete během dne čichat. Levandule totiž uklidňuje, snižuje nervové napětí, tlumí bolesti hlavy.
Po hektickém dni si pak můžete připravit relaxační koupel, kdy do vany přidáte pár kapek levandulového éterického oleje. Předem jej ovšem musíte smíchat s vhodným nosičem, protože silice nejsou ve vodě rozpustné. Použít můžete med či smetanu.
Můžete se také v lékárně poptat po volně prodejném rostlinném léku s obsahem levandulové silice.
POZOR! Máte-li nízký krevní tlak, buďte s levandulí obezřetní, neboť ta tlak ještě snižuje.
Z říše kamenů: Růženín
Nejlepší kámen na zlomené srdce – tak je často prezentován růženín. Svou barvou opravdu může asociovat lásku a srdce, růženín má však využití i v mnoha dalších oblastech.
Pomáhá čistit ledviny a játra, a vůbec pomáhá s celkovou detoxikací a odvodem škodlivých látek a přebytečné vody z těla. Jeho jemné vibrace mají uklidňující účinky, uvolňuje a otevírá srdce.
Proto se růženín doporučuje lidem s „tvrdou“ povahou, samotářům, kteří hledají přátele, ale i zklamaným jedincům, kteří potřebují lék na rány na srdci. Ženy ocení účinky růženínu při zkrášlování.
Na pleť je například velmi dobrá růženínová voda, kterou si vyrobíte tak, že do sklenice či džbánku s vlažnou vodou na noc položíte růženín. Voda tak převezme vibrace z kamene a zevně pak pomáhá vyhlazovat vrásky. Používat ji ale můžete i vnitřně k pití.
Také muži, kteří mají problémy s plodností, mohou sáhnout po růženínu. Velice vhodný je tento kámen s jemnou energií i pro malé děti či starší lidi.
Důležitou funkcí růženínu je pak hlavně jeho schopnost učit lásce, a to nejen lásce k druhým, ale hlavně k sobě samým!
Ze zeleného receptáře: Vitamíny
Kromě klasického ovoce a zeleniny obsahují velké množství nejrůznějších vitamínů také některé plodiny, z nichž si můžete připravit lahodný čaj. Vitamín C, A, K, PP, B1, B2 – to vše obsahuje šípek.
Asi 3 lžičky rozdrcených plodů šípků přelijte půl litrem vroucí vody a nechce 10 minut louhovat, poté sceďte. Jiným zdrojem vitamínů (B1, B2, B6, B3, B9, C, D, E) je rakytník. Připravit si z něj můžete třeba výtečný sirup.
Kilogram omytých plodů rakytníku namelte nebo rozmixujte a poté důkladně třete přes sítko. Získanou šťávu zahřejte (ale nevařte!) a přidejte cukr podle chuti. Dochutit můžete i skořicí a vanilkou. Cukr nechte dobře rozpustit a po vychladnutí můžete plnit do lahví.