O jeho životě pozemském i další existenci coby pařížského ducha-přízraku existují dva rozdílné příběhy. Johannes Metzger známý Pařížanům i pod zlověstným jménem Jean l’Ecorcheur – Jan Stahovač. Popraven byl v roce 1561. Co o něm víme? Proč je spojován s francouzskou královnou Kateřinou Medicejskou (1519-1589)?
Johannes Metzger byl německého původu. Žil a provozoval svoji řeznickou živnost v místě stavby přepychového Tuilerijského paláce, který financovala francouzská královna Kateřina Medicejská. Metzger se ovšem odmítl z lokality vystěhovat.
Nakonec byl zatčen a popraven. Před smrtí přísahal, že se vrátí a pomstí se.
Tajný nájemný vrah?
Existuje však další příběh, ve kterém Johannes Metzger figuruje jako „osobní“ nájemný vrah ve službách již zmíněné Kateřiny Medicejské. Pro francouzskou královnu měl vykonat množství brutálních činů.
Jeho další jméno – Jan Stahovač jistě nepotřebuje dalšího komentáře. Patrně však věděl příliš, takže sešel ze světa rovněž násilnou smrtí. Obě verze příběhu, ať už nešťastného živnostníka, tak i nájemného vraha, mají ovšem stejnou pointu.
Johannes Metzger se vrátil na náš svět jako duch pojmenovaný Muž v rudém, v narážce na charakteristickou barvu oblečení tohoto přízraku.
Přízrak Tuilerijských zahrad
Revírem rudého přízraku se staly Tuilerijské zahrady, veřejný park, který se nachází v prvním pařížském obvodu. Tento park ve francouzském stylu je bývalým parkem již zbořeného Tuilerijského paláce. Rozloha parku je dvacet osm hektarů.
Pravdou je, že Metzgerův duch značně znepokojoval běžné občany Paříže i francouzskou aristokracii. Královna Marie Antoinetta (1755-1793) dokonce požádala o pomoc kouzelníka, aby ji před tímto přízrakem ochránil.
Duch v rudém oblečení se zjevoval též v průběhu Francouzské revoluce, osobně se s ním setkal i sám Napoleon Bonaparte (1769-1821). Máme se v současné Paříži tohoto přízraku obávat?
Údajně nikoli, protože jeho působení skončilo současně se zánikem Tuilerijského paláce v roce 1871. Snad jeho duše konečně našla klid.