Chiemské jezero v Německu, často též označované jako „Bavorské moře“, je na seznamu míst, kde mohly být v závěru druhé světové války ukryty nacistické poklady. Přispěl k tomu i nález záhadného zlatého kotlíku, který vyzvedl z jezerního dna sportovní potápěč.
Rozlohou je „Bavorské moře“ třetím největším jezerem v Německu. Nachází se zde i několik velkých ostrovů. Celková délka pobřeží jezera – i s ostrovy přesahuje osmdesát kilometrů.
Zlatý kotlík
V roce 2001 byl na dně jezera objeven zlatý kotlík. Nalezl jej sportovní potápěč nedaleko břehu u tamní obce Arlaching. Původně bylo stáří artefaktu odhadováno na 2000 let. Odborníci z Bavorské státní archeologické sbírky však byli jiného mínění.
Podle jejich analýz byl předmět vyrobený ve dvacátém století. Opět se tím otevřelo téma ukrytého nacistického zlata. Proč?
Podle jedné z teorií byl kotlík vyroben na příkaz nacistického ideologa Alfreda Rosenberga (1893-1946), který chtěl v blízkosti Chiemského jezera zřídit vzdělávací centrum.
Rosenberg se velmi zajímal o mytologii severských národů, kterou propojoval s teorií německé nadřazenosti.
Spekulovalo se, že nalezený kotlík by mohl být součástí rozsáhlejší sbírky nacistických kultovních předmětů a relikvií. Jejich cena by byla, i vzhledem k použití cenných kovů, v dnešní době velmi vysoká. Nalezený zlatý kotlík měl váhu přes deset kilogramů.
Další pátrání
Po stránce zpracování se nález z Chiemského jezera velmi podobá stříbrnému keltskému kotlíku nalezenému v roce 1891 v rašeliništi v dánském Gundestrupu.
Tato podobnost nejprve historiky zmátla, a tak byl zlatému kotlíku z „Bavorského moře“ mylně přisouzen starověký původ. Nález artefaktu z nacistické éry samozřejmě inicioval další průzkum jezerního dna.
Podle oficiálních zpráv však žádné další zlato nalezeno nebylo. Na adjektivum „oficiální“ dáváme zvláštní důraz. Zlato je zlato.
Dnešní doba umožňuje, aby potápěčským vybavením a podvodními detektory kovů disponovali nejen archeologové a složky státu, ale i motivovaní jednotlivci se zájmy ryze soukromými.