24. listopadu 1971: Po únosu letadla a získání výkupného vyskakuje muž známý jako D. B. Cooper s padákem a mizí beze stopy.
Domů     Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
od 10.4.2024
3.1tis
Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay
323
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Více než 100 let trvá spor o existenci bytosti, jež se má vyskytovat ve východní Africe. Jde prý o cosi mezi člověkem a opicí! Zatímco výsledek této rozepře je v nedohlednu, domorodci mají jasno. Tvora nazývaného Agogwe nesmí nikdy rozhněvat. Mohl by si totiž přijít pro jejich hlavy!

Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Lesy afrického Simibitu zní ozvěna tamtamů, která nese dunivé poselství. Bílí muži s průvodci vyrazili na lov lidožravého lva a scházejí po jeho stopách až k údolí řeky Ussure. Je rok 1900 a výpravy na masožravou šelmu se účastní i kapitán William Hichens.

Z desítky přítomných bělochů je jediný, kdo pozoruje, že domorodci jsou neklidní. Problémem však není nebezpečné zvíře, ale samotná výprava k posvátné Ussure. To je totiž kraj, kde žijí tajemní ochránci pralesa nazývaní Agogwe…

Děsivé setkání

Hichens, který ovládá několik domorodých dialektů, se pokouší od průvodců dozvědět víc. „Agogwe, agogwe – malí zuřiví muži,“ dostává se mu jediné odpovědi. Vystopovat úkryt šelmy se skupině tehdy nepodaří a kapitán navíc v pralese zabloudí.

Když opře svou ručnici o kmen, aby se napil z potoka, uslyší zlověstné zafunění. Za jeho zády stojí podivný malý skřet, chlupatý mužík, člověku nepodobný. První popsané setkání s tvorem Agogwe dopadne pro Williama Hichense dobře.

Zmatený kapitán se vydá naznačeným směrem a po dvou dnech dorazí do vesnice domorodců.

Wembarové (místní domorodci–pozn.red.), kteří o zbloudění bílého lovce v údolí Ussure věděli už z tamtamového telegrafu, na Hichense hledí jako na zjevení. Jak to, že se vrátil?

Britský důstojník Cuthbert Burgoyne se ozve v roce 1938 s tím, že dalekohledem pozoroval čtveřici těchto lesních skřetů při lovu paviánů z paluby japonské obchodní lodi celou hodinu. A dosvědčí mu to celá posádka.

Další svědek, Heini Heidiger, zase popisuje „záchranu“ portugalského pytláka, který se v roce 1927 sám stal lovnou zvěří. Portugalský ostrostřelec si cvičil přesnou mušku a pálil po všem, co se hnulo.

Najednou se kolem něj údajně objevili podivní chlupatí mužíci, povalili ho na zem a pokoušeli se mu utrhnout hlavu. Podařilo se mu sice utéci, ale když na něj Heidiger narazil, nebylo mu už pomoci.

Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay
Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou… foto: Pixabay

Mnoho zpráv o malých mužích

Kapitán William Hichens se rozhodne nenechat věci jen tak. Zahořklý posměchem veřejnosti sestaví svou „obhajobu“– katalog všech podobných vyprávění a příběhů. Mravenčí práce ho odmění:

zaznamená celkem na 110 takových událostí, které souvisí se spatřením Agogwe. Hned 36 z nich přitom pochází od velmi důvěryhodných zdrojů, například botaniků a zoologů. Všechna setkání s ochránci pralesa se překvapivě shodují:

1–1,2 metru vysocí tvorové s nápadně dlouhými předními končetinami, porostlí hustou hnědou, až nazrzlou srstí.

Anekdotická vyprávění z počátku 20. století nechávají soudobé zoology chladné. Jenže roku 1956 se s Agogwe údajně osobně setkává Charles Cordier, profesionální kreslič fauny a flóry černého kontinentu.

Záhadný tvor mu doslova „sedne na lep“, který malíř v lese nastražil, aby mohl zblízka malovat tropické opeřence.

Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay
Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Jiná evoluční větev člověka?

Domorodci v Kongu mu říkají Irizima (ale také Kitunusi, Chiruwi nebo Ngagia), v Zimbabwe ho znají jako Kilombabu, u Pobřeží slonoviny zase Sehite. Jméno Agogwe ale patří mezi nejrozšířenější už proto, že znamená doslova „malý zuřící muž“.

Ne ve všech afrických regionech patří mezi „aktuální“ mytické tvory. V Tanzanii ho znají jen z tradovaných legend, zatímco poslední záznam o pozorování z Konga je starý dva roky.

Tehdy se jedná o nález pozůstatků podivného tvora, kterého zastřelili a upekli nad ohněm povstalečtí vojáci. Kdo nebo co to tedy je?

Badatelé, kteří jsou schopni odhlédnout od dogmatických předsudků, soudí, že by se mohlo jednat o přežívající jedince rodu Australopithecus.

Tito pradávní předchůdci, či spíše slepá vývojová linie Homo sapiens, člověka moudrého, by však měli patřit mezi vyhynulé už nějaké dva miliony let!

Druhá oblíbená hypotéza se týká gibbonů. Tento druh primátů se běžně vyskytuje v Asii, ale z Afriky měli jeho předchůdci vymizet už před 30 miliony let. Tolik let evoluce však může nahrávat nečekanému vývoji nových druhů.

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 21.11.2024 2.3tis
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a následně je pojídá. Případ, který se stal inspirací slavného hororu Hory mají oči, možná není pouhou legendou. Alexander Bean se narodil po roce 15
od 21.11.2024 3.0tis
Virus Zika – hrozba, které od února 2016 čelilo více než dvacet zemí světa. Nebezpečné nemoci se obávají jak politici, tak obyčejní lidé. Na podzim minulého roku bylo evidováno 16 pacientů nakažených touto chorobou i v Česku! Není divu, že se okolo zákeřné epidemie začíná vynořovat řada konspiračních teorií. Může být na některých z nich něco pravdy?   V 
od 19.11.2024 3.1tis
Všichni známe pověsti o děsivých klaunech, kteří jsou ve skutečnosti opravdovými šílenci nebo dokonce maniakálními vrahy, co se neštítí ničeho. Existuje dokonce skutečná fobie z klaunů a tento fenomén mnohokrát využila i populární kultura. Co když se ale hrůza z hororových filmů stane skutečností? Sotva patnáctiletý chlapec znuděně přešlapuje na za
od 19.11.2024 3.4tis
Agartha je bájná podzemní říše, kde údajně přežívá vyspělá a inteligentní rasa árijců, potomků zaniklé Atlantidy. Ovládají prý sílu vril, jejíž pomocí například mohou uvést do chodu létající stroje.  Agarťané žijí v rozsáhlém systému podzemních chodeb pod povrchem Země, které jsou osvětleny zvláštní zelenavou září vycházející přímo ze stěn a stropů. Nacis
od 18.11.2024 2.7tis
Cadborosaurus je bájný mořský had, který se zabydlel ve folkloru tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Nebudí hrůzu. Snad i proto se mu říká familiárně Caddy. Podle svědků by se mělo jednat o obřího hada, snad i monstrum typu druhohorního plesiosaura. Co však svědkové mohli vidět, když Caddyho pozorovali? Kromě obligátních pozorování bez finálních
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz