Záhadami opředený Velikonoční ostrov se nachází ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu. Známý je především díky svým monumentálním kamenným sochám zvaným moai. Kdo je postavil?
Výsledky výzkumu zaměřeného na tuto otázku celou záležitost neuvěřitelně zamotaly!
Velikonoční ostrov objeví v roce 1722 posádka holandského admirála Jacoba Roggeveena (1659–1729). Narazí zde na přibližně 3000 obyvatel žijících tradičním způsobem života.
Majestátní sochy zdobící povrch ostrova vyvolají přesvědčení, že na něm v minulosti možná žílo mnohem více lidí. Jaký byl jejich původ?
SPOLEČNÉ GENY
První osídlení Velikonočního ostrova (v domorodém jazyce Rapa Nui – pozn. red.) datují archeologové do roku 300 našeho letopočtu. Někdy v té době se sem měli dostat lidé, jimž se podařilo na vorech či kánoích přeplout Tichý oceán.
Vědci se dodnes přou o to, zda šlo o Polynésany, či obyvatele Jižní Ameriky. Možné je klidně oboje. Jako první prý do slavné lokality dorazili lidé z Markézských ostrovů.
Norský badatel a mořeplavec Thor Heyerdahl (1914–2002) tvrdí, že sousedy těchto osadníků byli kolonisté z Jižní Ameriky. Důkazem má být jistá podobnost soch na ostrově s vzezřením některých jihoamerických národů.
„Na ostrově se také odnepaměti pěstují sladké brambory pocházející z amazonské oblasti. Je velice nepravděpodobné, že by sem semena zavál na tak obrovskou vzdálenost vítr, a proto soudím, že je s sebou přivezli lidé,“ uvádí Heyerdahl.
Někteří badatelé předpokládají, že se lidé z Velikonočního ostrova někdy mezi lety 1300 a 1500 smísili s původními obyvateli Jižní Ameriky. Mají tedy společné geny?
JAKÁ JE PRAVDA?
Otázkou původu prvních obyvatel ostrova se zabývá také studie zveřejněná v časopise Current Biology, během níž vědci prozkoumali ostatky několika lidí z Velikonočního ostrova z 15., 16. a 19. století.
„Naše studie ukázala, že neexistuje žádný jednoduchý scénář výměny populací a migrace mezi Rapa Nui a Amerikou, bez ohledu na to, co naznačovali archeologové, historici, genetici i dobrodruzi,“ říká archeoložka Cat Jarman z Univerzity v Bristolu ve Velké Británii.
Badatelé prý v genetické výbavě lidí z ostrova nenalezli žádné příměsi původních obyvatel Ameriky. Jsou tedy předcházející teorie o indiánských kolonistech mylné?
Antropolog Lars Fehren-Schmitz z Kalifornské univerzity v Santa Cruz je přesvědčen, že to není možné takto jednoznačně říct. Je fakt, že například výše zmíněné pěstování sladkých brambor na ostrově vyvolá spoustu otázek. Jaká je tedy pravda?