Tajemství obestírající smrt Wolfganga Amadea Mozarta (1756-1791) se podobalo hřebíku. Proč?
Čím více se do něho bušilo, tím více držel, celá staletí… Už brzy po Mozartově skonu se objevily spekulace, že geniálního komponistu otrávil jeho rival Antonio Salieri (1750-1825). Toto podezření vydrželo až do 20. století.
Nakonec se v italském Miláně konal v roce 1997 nezvyklý soudní proces. Jeho předmětem byl „případ Mozart“.
Cestou práva, argumentů obžaloby i obhajoby, s podporu soudních znalců bylo prokázáno, že Salieri byl v celé záležitosti nevinný a na smrti Mozarta neměl žádný podíl. Kdo tedy „zabil“ Mozarta?
Předčasná smrt
Nutno dodat, že Mozart neměl příliš pevné zdraví. Určitě se na něm podepsalo i dětství „zázračného dítěte“, které muselo hodně cestovat, protože jeho otec chtěl Evropě představit obrovský hudební talent malého Wolfganga.
Hektický životní styl provázel Mozarta i v dospělosti. Jeho život však skončil ve věku pouhých třiceti pěti let. Co bylo příčinou jeho smrti?
Ano, po ruce byl Salieri, a tak se smrt slavného skladatele měla podobat doslova antické tragédii, kdy proti božskému nadání intrikoval průměrný Salieri.
Dokonce sám Mozart tvrdil, že byl otráven jedem zvaným Aqua Tofana, oblíbeným smrtícím lektvarem zejména italských traviček.
Streptokoková infekce
Pravda však byla jiná, a to značně prozaičtější. V roce, kdy Mozart umírá, byl ve Vídni zaznamenán velký počet infekcí nosohltanu. Vědci dnes usuzují, že streptokokovou infekcí krku onemocněl i Mozart.
V jeho případě však nemoc zasáhla i ledviny, což byla v době neexistence antibiotik fatální komplikace. Tuto diagnózu odborníci odvozovali od popisovaných symptomů, kterými Mozart trpěl.
Salieri je nevinen, s největší pravděpodobností zabíjel streptokok. Konspirační teorie budou ale smrt božského skladatele provázet i nadále. Není totiž možné identifikovat a zkoumat jeho ostatky. Mozart byl pohřben do společného hrobu vídeňské chudiny.