Sestřička předává ženě její právě narozenou dcerku. „Je skutečně krásná.“ říká jí. „Ano, to opravdu je. Je to zázrak,“ odvětí se slzami v očích čerstvá maminka. A myslí to skutečně doslova. Její dcera se podle ní totiž zrodila nadpřirozenou cestou. Bez účasti muže!
Neuvěřitelný příběh se začíná psát na začátku léta roku 1944. Devatenáctiletá německá dívka Emmimarie Jones v té době zjišťuje, že je už tři měsíce těhotná. To je pro ni zcela nečekaná zpráva. Vždyť do té doby ještě s žádným mužem nespala.
Přesto se jí o šest měsíců později narodí malá roztomilá holčička. „Šlo o panenské početí,“ začíná proto tvrdit Emmimarie, která si tím okamžitě získá pozornost celého světa. Mluví pravdu?
„Když jsem se o svém těhotenství poprvé dozvěděla, začala jsem se smát. Byla jsem si totiž jistá, že lékaři udělali hodně vtipnou chybu. Vždyť jsem v té době byla panna,“ vzpomíná na celou záležitost později Emmimarie.
Jenže podle lékařů je těhotenství skutečné. Emmimarie tomu ale odmítá uvěřit. „Nejsem přece dítě. O životě už něco vím. Žena prostě nemůže mít dítě bez kontaktu s mužem,“ vysvětluje jim.
Lékařské testy ale nelžou, a tak nastávající mamince začíná pomalu narůstat bříško. Ta z toho žádnou radost nemá. „To dítě přece nemohlo přijít jen tak z ničeho,“ svěřuje se rozrušená žena psychiatrům. Jak se něco takového mohlo stát?
Vědci kroutí hlavami
Když Emmimarie poprvé spatří svoji dceru, vše se pro ni změní. „Nerozumím tomu, odkud se vzala, ale vím, že ji zcela miluji,“ říká s láskou v očích. Jak ale vysvětlit její narození?
S možnou odpovědí na tuto otázku přichází v roce 1955 britská bioložka Helen Spurway (1917–1977). „U některých rostlin a zvířat dochází k vývinu nového jedince pouze z buněk mateřského organismu.
Odborně se tento způsob rozmnožování označuje jako partenogeneze,“ vysvětluje bioložka. Podle ní tomu tak je například u včelích trubců, kteří vznikají z neoplozených vajíček včelí královny. Je snad možné, že se něco podobného stalo německé matce?
„Mohlo by tomu tak být,“ tvrdí bioložka. Svými slovy vyvolá doslova poprask. Pokud by to byla pravda, museli bychom přepsat všechny učebnice. Předpokládá se totiž, že člověk se může rozmnožovat pouze pohlavně. Došlo snad k nevysvětlitelnému přírodnímu jevu?
Šokující závěr
Britští lékaři jsou celým případem šokováni a rozhodnou se vše řádně prošetřit. Pozvou Emmimarii i její dceru Moniku do londýnské vědecké laboratoře, kde je obě několik měsíců podrobují nejrůznějším testům. Vše se zájmem sledují světová média.
Celého výzkumného projektu se účastní kapacity tehdejší medicíny. Všichni s napětím očekávají, k jakým závěrům lékaři nakonec dojdou. Po šesti měsících předstupují vědci před veřejnost s ohromujícím prohlášením:
„Vyzkoušeli jsme všechny experimentální metody, které jsou nám doposud známé. Nedokázali jsme prokázat, že u zrodu tohoto dítěte stál jakýkoli muž.
Výsledky naší práce naznačují, že šlo o zrození z panny.“ Nikdo z lékařů ale nedokáže vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Skeptici namítají, že dnes by se podobná prohlášení dala vyvrátit pomocí technologie, která v tehdejší době nebyla dostupná. Co když jsou však kolem nás opravdu věci, které vysvětlit prostě nejde?