Ladislav Pohrobek (1440-1457) se stal jako třináctiletý českým králem. Již o čtyři roky později však předčasně umírá. S nejasnou příčinou smrti tohoto příslušníka rodu Habsburků byly již před staletími spojovány četné konspirační teorie. Šeptalo se i o vraždě.
Král, kterému osud nedopřál přestoupit práh dospělosti, byl dítětem Albrechta II. Habsburského a Alžběty Lucemburské. Narodil se až čtyři měsíce po smrti svého otce. Z toho důvodu dostal oficiální přídomek Pohrobek.
Ze života k branám smrti
Správcovskou funkci tehdy v Čechách vykonával Jiří z Poděbrad (1420-1471). Právě on byl později obviňován z úkladné královraždy… Proč? Ladislav Pohrobek se těšil dobrému zdraví.
Byl mladý a čekala jej svatba s francouzskou princeznou Magdalenou, dcerou krále Karla VII. Místo očekávaného svatebního veselí se však mělo pražské královské sídlo brzy zahalit do závoje smutku.
Ladislav Pohrobek vážně onemocněl a směřoval k branám smrti. Průběh jeho nemoci byl nejen rychlý, ale doprovázely jej i velmi podezřelé příznaky. Jaké?
Královražda, nebo nemoc?
Na těle měl Ladislav Pohrobek četné hematomy. Silně ho bolela hlava, trpěl zduřeninami v oblasti třísel. Přidaly se silné bolesti žaludku. Lékaři dělali to, co jim tehdejší úroveň znalostí dovolila. Podali mu dávidla, projímadla, pouštěli mu žilou.
Údajně mu těsně před smrtí zčernaly oči, nos a jazyk. Na těle se objevily černé skvrny. Po pouhých třech dnech Ladislav Pohrobek umírá.
Co bylo příčinou jeho předčasné smrti? Spekulovalo se nejen o nákaze morem, ale též o otravě. V osmdesátých letech minulého století zkoumal ostatky Ladislava Pohrobka antropolog Emanuel Vlček (1925-2006).
Jeho analýza vnesla do případu světlo a očistila jméno Jiřího z Poděbrad. Ladislav Pohrobek zemřel na vzácný druh leukémie.