Když v roce 1987 umírá ve věznici na území tehdejší Západního Berlína nacistický válečný zločinec Rudolf Hess (1894-1987), mohlo se zdát, že s koncem jeho života se uzavírá i jeho oficiální biografie.
Oficiální ano, ale různé konspirační teorie spojené s jeho osobou stále přežívají. Jaké to jsou?
Rudolf Hess patřil k mocenské špičce nacistického Německa. Významně se podílel na vzniku Hitlerovy knihy Mein Kampf. Po vypuknutí druhé světové války se však z něho stal velký odpůrce vojenského střetnutí Německa s Velkou Británií.
Tento svůj postoj dovedl do krajnosti, když v roce 1941 tajně odletěl do Velké Británie, aby zde údajně inicioval mírová jednání.
Sebevražda, nebo vražda?
Hess ovšem ve Velké Británii nepřistál, ale vyskočil na padáku nad skotskou obcí Renfrewshire. Byl zajat a uvězněn. Nějaký čas pobýval i v cele v londýnském Toweru. Nikdo s ním o míru mezi Německem a Velkou Británií nejednal.
Po skončení války zasedl na lavici obžalovaných ve známém procesu v Norimberku. Odsouzen byl k doživotnímu vězení. Jeho smrt vyvolala řadu konspirací. Podle oficiální verze se v cele oběsil.
Členové jeho rodiny však šířili verzi, že byl zavražděn britskými vojáky. Jeho ostatky byly uloženy na hřbitově v bavorském Wunsiedelu. Jeho hrob se brzy stal kultovním místem neonacistických srazů. Z toho důvodu byly ostatky exhumovány, zpopelněny a vysypány do moře.
Teorie Hessova dvojníka
Kromě konspirace o Hessově vraždě, je stále živá i teorie jeho dvojníka. Spekuluje se, že Hess možná zemřel již při svém pokusu o přistání ve Velké Británii. Z důvodů, které nejsou stále jasné, měl být nahrazen dvojníkem. Ten si za něho také odpykal i celý doživotní trest.
Ačkoli je tato teorie hodně přitažená za vlasy, její příznivci argumentují tím, že se Hess během procesu v Norimberku choval podivně a nikoho nepoznával. Rovněž dlouhá léta ve vězení odmítal i návštěvy nejbližších příbuzných.