Vesnička Balatonudvari je malé sídlo na severní straně Balatonu – „maďarského moře“. Není tak divu, že řada turistů zabrousí při svých toulkách po okolí i na místní hřbitov. Žasnou.
Tamní náhrobky mají tvar srdce, chybí na nich znamení kříže a vůbec – jsou jiné! Proč?
Historie hřbitova obce Balatonudvari sahá do období let 1770-80. Hřbitov byl společně využíván římskými katolíky a protestanty. Je to ten správný klíč k řešení záhady nezvyklých náhrobků?
Tragická láska
K náhrobkům ve tvaru srdce je vázáno vícero legend. Jedna z nich se zmiňuje o krásné dívce jménem Veronika Halász. Zamiloval se do ní místní kameník. Jeho láska byla prý opětována. Bohužel, milenecký vztah netrval dlouho. Dívka zemřela.
Její milý pro ni vytesal náhrobek ve tvaru srdce. Ten se stal později inspirací pro další podobné náhrobky.
Tato legenda existuje i ve variantě, že dívka zemřela, když vlny na rozbouřeném Balatonu převrhly její loďku. V této verzi legendy však není její milý kameník, nýbrž umělecky nadaný zedník. Co na tyto legendy říkají odborníci?
Skeptická historie
Podle historiků jsou náhrobky ve tvaru srdce spojené s kalvinismem – reformačním křesťanským proudem. Všechny se nacházejí v nejstarší části hřbitova.
Náhrobky reflektující kalvinismus jako víru zemřelého pak nejsou doplněny obvyklým znamením kříže, ale pouze personáliemi zesnulé osoby. Láska k tragicky zahynuvší dívce, nebo vyjádření sepětí s kalvinismem? Které vysvětlení záhady náhrobků v obci Balatonudvari se vám líbí více?